Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie ewakuacja w szpitalu w Radomiu

0
Podziel się:

W środę lub w czwartek rano nastąpi ewakuacja
pacjentów z oddziału chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala
Specjalistycznego w Radomiu.

W środę lub w czwartek rano nastąpi ewakuacja pacjentów z oddziału chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W następnych dniach ten sam los może spotkać kolejne oddziały szpitalne, ponieważ lekarze nie wyrazili zgody na podpisanie klauzuli opt-out.

Jak poinformowała dyrektor szpitala Luiza Staszewska, już w środę przestaje działać oddział onkologiczny, na którym przebywają 4 pacjentki. Mają one zostać wypisane do domów.

Także 12 chorych z oddziału chirurgicznego będzie w środę lub czwartek przetransportowanych do innych szpitali w okolicy Radomia, wskazanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego. Część z nich być może zostanie przeniesiona na oddziały internistyczne. Jak zapewniła Staszewska, wszystkie te osoby nadają się do transportu.

Podobny los w następnych dniach może spotkać około 100 pacjentów pozostałych newralgicznych oddziałów szpitalnych, tj. pulmonologicznego, ginekologiczno-położniczego, dwóch oddziałów wewnętrznych, kardiologii i neurologii. Chociaż - jak powiedziała Staszewska - tutaj zapewniona jest opieka lekarska do świąt lub nawet kilka dni po.

Bardzo poważna sytuacja - zdaniem szefowej WSS - jest na oddziale pulmonologicznym, na którym przebywają 54 osoby. "18 osób wymaga przewiezienia do innego szpitala pod tlenem specjalną karetką, a dwie osoby, które są podłączone do respiratora - zostaną pod opieką anestezjologów, którzy zostają w szpitalu, bo podpisali klauzulę opt-out" - powiedziała.

Staszewska podkreśliła, że w związku z zaprzestaniem działalności oddziałów onkologicznego i chirurgicznego wojewoda musi wykreślić je z rejestru, a co za tym idzie - zerwany zostanie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. "Jeśli oddziały przestaną działać, lekarze przestaną być pracownikami szpitala"- dodała.

W środę rano większość lekarzy z WSS w tajnym głosowaniu nie zgodziła się, by pracować ponad limit. Podobną decyzję podjęli lekarze z drugiej radomskiej lecznicy - Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Lekarze z radomskich szpitali nie zgadzają się na podpisanie klauzuli opt-out, czyli zgody na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Ponieważ wypracowali już trzymiesięczną normę, nie muszą przychodzić do pracy do końca marca. W szpitalu z dnia na dzień ubywa lekarzy.

Według szefa mazowieckiego komitetu negocjacyjnego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Juliana Wróbla, nowelizacja ustawy o ZOZ-ach z czerwca ub. roku wprowadziła zamęt w liczeniu norm czasowych pracy lekarzy. "Przyjęty schemat liczenia godzin powoduje, że lekarze nie mają płacone - tak jak wcześniej - za dzień po dyżurze i to jest dla nich niekorzystne finansowo. Tracimy na tym około 1 tys. zł brutto" - powiedział.

Nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do lekarzy wiadomo, że niektórzy z lekarzy rozważają dalszą pracę w ramach wolontariatu.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)