Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Berlusconi: nie będziemy prowadzić kampanii przeciwko Montiemu

0
Podziel się:

Były premier Włoch, przywódca centroprawicowego Ludu Wolności Silvio Berlusconi
oświadczył, że jego formacja nie będzie prowadzić kampanii przeciwko rządowi Mario Montiego. Po raz
kolejny w tych dniach skrytykował jednocześnie gabinet swego następcy.

Były premier Włoch, przywódca centroprawicowego Ludu Wolności Silvio Berlusconi oświadczył, że jego formacja nie będzie prowadzić kampanii przeciwko rządowi Mario Montiego. Po raz kolejny w tych dniach skrytykował jednocześnie gabinet swego następcy.

W rozpowszechnionej w czwartek przez Ansę wypowiedzi do książki znanego dziennikarza telewizyjnego Bruno Vespy Berlusconi stwierdził: "Nie będziemy prowadzić kampanii wyborczej przeciwko Montiemu. Ale jesteśmy przekonani, że polityka oszczędności narzucona przez Unię Europejską, nam oraz innym krajom, pod naciskami Niemiec, odgrywających rolę państwa-hegemona - niesolidarnego, ale egoistycznego - pogrążyła gospodarkę w spiralę recesji bez końca".

Były premier, magnat telewizyjny poproszony o potwierdzenie wcześniejszej deklaracji o tym, że jego partia rozważa możliwość wycofania zaufania dla Rady Ministrów Montiego, odparł: "zależy to od tego, czy rząd zmodyfikuje ustawę budżetową".

"Jesteśmy w środku spirali recesji. Musimy absolutnie z niej wyjść jak najszybciej zmieniając kierunek naszej polityki gospodarczej" - ocenił Berlusconi, który wcześniej zapowiedział, że nie będzie po raz czwarty ubiegać się o stanowisko premiera w wyborach parlamentarnych w kwietniu przyszłego roku i że kandydat zostanie wyłoniony w prawyborach w Ludzie Wolności.

Projekt ustawy o polityce budżetowej w roku przyszłym, przedstawiony przez rząd, jest obecnie przedmiotem politycznych sporów i dyskusji. Po rozmowach z przedstawicielami największych sił politycznych, niezadowolonych z projektu, rząd Montiego zrezygnował z przewidzianego w ustawie, zwanej stabilizacyjną, obniżenia podatków od dochodów osobistych o 1 procent. W dwóch pierwszych progach miały one zostać zredukowane z 23 do 22 procent i z 27 do 26 proc. W zamian za to zapowiedziano liczne ulgi podatkowe dla pracowników najemnych. W drodze kompromisu odstąpiono też od zamiaru podniesienia podatku VAT na artykuły pierwszej potrzeby z 10 do 11 procent w przyszłym roku.

W połowie listopada prace nad ustawą rozpocznie parlament. Tam również należy spodziewać się kolejnych poprawek.

Włoskie media poinformowały w czwartek, że Silvio Berlusconi zostawił w restauracji w znanym uzdrowisku Montecatini w Toskanii serwetkę, na której nakreślił schemat, zatytułowany "następna kampania wyborcza". Na rysunku widać dwie skrzyżowane linie, na których wierzchołkach napisał: "stary-nowy, brudny-czysty". Widnieje też tam napis: 50 procent, co interpretuje się jako zakładane poparcie dla jego partii. Jest również podpis: Silvio Berlusconi.

Właściciel restauracji ogłosił, że serwetkę wystawi w gablocie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)