Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białystok: Przedłużono śledztwo dotyczące planów budowy platformy wywiadowczej

0
Podziel się:

Do końca marca zostało przedłużone śledztwo
Prokuratury Okręgowej w Białymstoku dotyczące projektu budowy w
Polsce, na potrzeby bezpieczeństwa, systemu wywiadowczego opartego
o bezzałogowe obiekty w stratosferze.

Do końca marca zostało przedłużone śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku dotyczące projektu budowy w Polsce, na potrzeby bezpieczeństwa, systemu wywiadowczego opartego o bezzałogowe obiekty w stratosferze.

Śledztwo dotyczy podejrzeń przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w szkole policyjnej w Szczytnie i Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy białostockiej prokuratury Adam Kozub.

Jak wyjaśnił, chodzi o projekt na potrzeby bezpieczeństwa krajowego i europejskiego, przy wykorzystaniu "bezzałogowej platformy monitorującej umieszczonej w stratosferze".

Miał być on finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Białostocka prokuratura od października 2007 roku prowadzi śledztwo w tej sprawie i próbuje ustalić, czy doszło do popełnienia przestępstwa.

Sprawa jest dwuwątkowa. Pierwsze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii złożył komendant-rektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie. Drugie - komendant główny policji, po kontroli wewnętrznej w szkole w Szczytnie, a dotyczyło ono niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy w dokumentach w latach 2005-2006 przez funkcjonariuszy zatrudnionych w tej szkole.

Jak zaznaczył Kozub, dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. Trwają badania dokumentów i przesłuchania świadków.

O sprawie napisała wtorkowa "Rzeczpospolita". Według informacji gazet, w marcu 2006 roku ówczesny komendant główny policji Marek Bieńkowski zdecydował o zawieszeniu realizacji projektu. Przyczyną była negatywna opinia prawna, z której wynikało, że w Polsce nie ma prawnych możliwości wykorzystywania dla celów wywiadowczych bezzałogowych samolotów latających na dużych wysokościach. Projekt miałyby realizować dwie prywatne spółki, które miały zarobić w sumie 2,3 mln zł - napisała "Rz.". (PAP)

rof/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)