Notowania

pomoc
03.10.2008 13:08

Biegła: śmierć niemowlaka miała związek z nieudzieleniem dziecku pomocy lekarskiej

Opinia uzupełniająca wydana w piątek przez biegłego kardiologa z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) potwierdziła, że śmierć półrocznego chłopca z Kaszub miała związek z nieudzieleniem dziecku pomocy lekarskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Opinia uzupełniająca wydana w piątek przez biegłego kardiologa z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) potwierdziła, że śmierć półrocznego chłopca z Kaszub miała związek z nieudzieleniem dziecku pomocy lekarskiej.

Na początku marca br. mieszkanka Sierakowic, matka półrocznego chłopca, zaniepokojona jego stanem zdrowia udała się do przychodni w Kartuzach. Tam lekarz odesłał ją do miejscowego szpitala, gdzie pielęgniarka ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - nie zbadawszy dziecka - wysłała kobietę po skierowanie od lekarza. Matka chłopca wróciła do Sierakowic. W drodze stan zdrowia dziecka jeszcze się pogorszył i pomimo reanimacji w miejscowej przychodni dziecko zmarło.

Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci dziecka była "ostra niewydolność krążenia", która wystąpiła u niemowlęcia z uszkodzeniem serca - konkretnie zapaleniem mięśnia serca. Poza tym dziecko miało zwężoną tętnicę główną, zaawansowane uszkodzenie wątroby i zmiany w trzustce.

W lipcu br. powołana przez prokuraturę biegła z CZD wydała opinię, z której wynikało, że istniał bezpośredni związek pomiędzy nieudzielaniem pomocy dziecku w przychodni i szpitalu w Kartuzach, a jego śmiercią.

W oparciu o tę opinię prokuratura przedstawiła w połowie lipca lekarce i pielęgniarce zarzuty narażenia życia i zdrowia pacjenta oraz nieumyślnego spowodowania śmierć dziecka. Czyny te są zagrożone karą do pięciu lat więzienia.

Jednak - już po wydaniu przez biegłą opinii - prokuratura dotarła do dodatkowych dokumentów lekarskich. Z kolei obrońcy lekarza i pielęgniarki, zakwestionowali opinię biegłej i poprosili o przesłuchanie dodatkowych świadków.

"W tej sytuacji dostarczyliśmy biegłej nowe dokumenty oraz informacje pochodzące z przesłuchania świadków i poprosiliśmy ją o sporządzenie opinii uzupełniającej" - powiedział w piątek PAP szef Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, Marek Kopczyński.

Opinia biegłej kardiolog dotarła do prokuratury w piątek. Biegła podtrzymała w niej poprzednie ustalenia, co oznacza, że prokuratura nie zmieni zarzutów wobec pielęgniarki i lekarki. (PAP)

aks/ wkr/ mow/

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz