Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz w Tunezji. Wspiera demokrację

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął dziś wizytę w Tunezji. Jak sam mówił, chce pomóc Tunezyjczykom rozwiązywać ich problemy i podzielić się doświadczeniem w dochodzeniu do demokracji.

Borusewicz w Tunezji. Wspiera demokrację
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz rozpoczął dziś wizytę w Tunezji.* *Jak sam mówił, chce pomóc Tunezyjczykom rozwiązywać ich problemy i podzielić się doświadczeniem w dochodzeniu do demokracji.

Polska jest jednym z krajów, który aktywnie zaangażował się we wsparcie tymczasowych władz Tunezji w procesie demokratycznych przemian. W połowie kwietnia w Tunezji przebywała delegacja z b. prezydentem Lechem Wałęsą.

Wizyta polskiej delegacji na czele z marszałkiem Borusewiczem odbywa się w trudnym momencie dla tego kraju. Na 24 lipca zaplanowano tam pierwsze w pełni demokratyczne wybory do Zgromadzenia Narodowego, mającego uchwalić nową konstytucję państwa po obaleniu w styczniu dyktatury prezydenta Ben Alego. Jednak obecnie z tygodnia na tydzień w kraju narasta napięcie, o czym świadczy m.in. ubiegłotygodniowa fala demonstracji przeciwko obecnym władzom i cieszącej się największym poparciem umiarkowanej partii islamistycznej Ennahda, zakazanej za poprzednich rządów.

- _ Jadę do Tunezji po to, aby zorientować się w sytuacji i nawiązać kontakt z nowymi siłami, które doszły do władzy po rewolucji tunezyjskiej. Pamiętając o tym, co zrobiliśmy w Polsce, powinniśmy zastanowić się jaką dać perspektywę dla społeczeństw w Afryce Północnej, które w tej chwili tworzą nowy system polityczny i spoglądają w naszą stronę. Trzeba odpowiedzieć na ich konkretne problemy _ - oświadczył Borusewicz.

Jego zdaniem, w interesie Polski i całej Europy jest _ zainstalowanie na długie lata władzy demokratycznej _ zarówno w Tunezji, gdzie zaczęła się _ jaśminowa rewolucja _, jak i w pozostałych krajach Afryki Północnej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t137462.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/walesa;pokaze;arabom;jak;budowac;solidarnosc,77,0,812621.html) Wałęsa: Pokażę Arabom jak budować solidarność
Borusewicz o przemianach demokratycznych rozmawiać będzie m.in. z tymczasowym prezydentem tego kraju Fuadem Mebazą, tymczasowym premierem Bedżim Kaidem Essebsim oraz z członkami Najwyższej Instancji ds. Obrony Zdobyczy Rewolucji. Będzie również gościem przedstawicieli partii politycznych, w tym Ennahdy oraz działaczy obywatelskich. W ramach lekcji demokracji wygłosi wykład na Uniwersytecie El Manar w Tunisie na temat _ Zmiany demokratyczne to nie mit, a rzeczywistość _.

Innym bardzo ważnym aspektem wspierania przez Polskę przemian demokratycznych w krajach Maghrebu jest objęcie przez nasz kraj 1 lipca przewodnictwa w Unii Europejskiej. Polscy dyplomaci, a także eksperci niejednokrotnie podkreślali, że wydarzenia w ostatnim czasie w Afryce Północnej będą miały znaczenie dla polskiej prezydencji. MSZ podkreślało także, że polskie zaangażowanie w budowę demokracji w krajach afrykańskich wzmacnia naszą politykę dot. programu Partnerstwa Wschodniego, któremu nie służyłoby całkowite odcięcie się od wydarzeń w Afryce Północnej.

Po ubiegłotygodniowych demonstracjach wprowadzono w Tunisie godzinę policyjną, uzasadniając to koniecznością ochrony bezpieczeństwa obywateli. W opinii OBWE, Tunezja dobrze rozpoczęła proces transformacji, lecz stoi w obliczu wyzwania, jakim jest szybkie spełnienie oczekiwań obywateli.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t74281.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walesa;leci;pomagac;demokracji;w;tunezji,103,0,819303.html) Wałęsa leci pomagać demokracji w Tunezji Były prezydent leci do tego kraju z delegacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t79477.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polakom;na;litwie;potrzebne;tez;pieniadze,24,0,799768.html) Polakom na Litwie potrzebne też pieniądze Marszałek Senatu komentuje niekorzystną dla Polski decyzję litewskiego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t129817.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;chca;demokratyzacji;tunezji,76,0,760652.html) USA chcą demokratyzacji Tunezji Ben Ali - prezydent sprawujący władzę od 23 lat - zbiegł z kraju wystraszony zamieszkami.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)