Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bractwo Muzułmańskie partią. Poprze armię

0
Podziel się

Organizacja stanie się w Egipcie jawnym i liczącym się ugrupowaniem głównego nurtu politycznego.

Bractwo Muzułmańskie partią. Poprze armię
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDodoRLp

Organizacja Bractwo Muzułmańskie będzie w Egipcie jawnym i liczącym się ugrupowaniem głównego nurtu politycznego, uznającym realia rządzenia oddające zakulisową władzę w ręce wojskowych - ocenia ośrodek badawczy Stratfor.

Utworzona w 1928 roku organizacja sprzeciwiająca się świeckim tendencjom w państwach muzułmańskich, odrzucająca wpływy Zachodu i żądająca powrotu do zasad Koranu i szariatu była w Egipcie kilkakrotnie delegalizowana. Od 1984 r. działa legalnie, ale tylko jako organizacja religijna.

18 maja Bractwo zarejestrowało polityczne skrzydło - komitet założycielski partii pod nazwą Wolność i Sprawiedliwość. W poniedziałek egipskie władze, jak się oczekuje, ogłoszą zgodę na jej powstanie, a od 17 czerwca partia chce rozpocząć działalność z myślą o udziale we wrześniowych wyborach.

bDodoRLr

_ - W trzy i pół miesiąca po upadku rządów Hosni Mubaraka czołowe islamskie ugrupowanie w Egipcie jest po raz pierwszy w historii u progu utworzenia jawnej partii politycznej _ - napisał Stratfor w komentarzu.

_ - Władze wojskowe (Najwyższa Rada Sił Zbrojnych - NRSZ), faktycznie odpowiadające za kraj po usunięciu Mubaraka, nie zrobiły niczego, by mu w tym przeszkodzić, mimo głębokiej antypatii wojskowych do islamskich grup _ - zaznacza komentarz.

Powodem jest to, że w Egipcie nadal daje o sobie znać niezadowolenie społeczne. NRSZ stara się wyjść naprzeciw społecznym żądaniom, by znormalizować sytuację na tyle, aby wojskowi mogli wycofać się z czynnego życia politycznego i sprawować władzę zza kulis.

Ze swej strony Bractwo ma świadomość, że NRSZ ma o nim złe zdanie, i stara się wyzbyć wizerunku skrajnej grupy islamskiej. Jego aktywiści deklarują poparcie dla NRSZ. Twierdzą też, że Wolność i Sprawiedliwość jest partią otwartą na kobiety i świecką, choć stojącą na gruncie zasad islamu. Komitet założycielski partii dystansuje się od Bractwa.

bDodoRLx

Wyrazem tego, że Bractwo stąpa ostrożnie i nie dąży do zdobycia absolutnej władzy, jest także to, że nie wysunie własnego kandydata w wyborach prezydenckich spodziewanych w 6 tygodni po wyborach powszechnych i nie będzie się ubiegać o więcej niż 49 proc. mandatów w parlamencie.

Stratfor ocenia, że wydarzenia w Egipcie ze stycznia br. nie były rewolucją, lecz wojskowym przewrotem - _ 19 dni protestów społecznych było zasłoną dymną dla starannie wyreżyserowanego zamachu stanu mającego na celu odsunięcie Mubaraka i utrzymanie dotychczasowego systemu, w którym armia rządzi, choć formalnie nie sprawuje władzy _.

Armia rozumie, iż przeżył się system dyktatorskich rządów jednopartyjnych, ale jej otwarcie na polityczny pluralizm miało granice. _ - Bractwo rozumie, że próba przejęcia zbyt wiele w zbyt krótkim czasie spowoduje odwrót od procesu politycznego sterowanego przez armię w ostatnich miesiącach. NRSZ z kolei skłonna jest dać partii Wolność i Sprawiedliwość miejsce w nowym Egipcie, jeśli uszanuje realia władzy _ - podsumował Stratfor.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t131766.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bractwo;muzulmanskie;broni;zdobyczy;rewolty,111,0,773999.html) Bractwo Muzułmańskie broni zdobyczy rewolty Ugrupowanie obawia się, że niektórzy będą chcieli sobie je przywłaszczyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t130624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/egipt;wciaz;niespokojny;na;razie;bez;przelomu,185,0,766905.html) Egipt wciąż niespokojny. Na razie bez przełomu Rząd rozmawia z opozycją. Do dymisji podało się szefostwo rządzącej partii.
bDodoRLy
bDodoRLS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)