Notowania

ustawa
27.08.2009 22:47

Brazylia: Konkordat i podobna ustawa dla pozostałych Kościołów

Izba Deputowanych Brazylii, największego państwa katolickiego na świecie, zatwierdziła Konkordat z Watykanem i ustawę nadającą bardzo podobne, szerokie uprawnienia innym Kościołom i religiom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Izba Deputowanych Brazylii, największego państwa katolickiego na świecie, zatwierdziła Konkordat z Watykanem i ustawę nadającą bardzo podobne, szerokie uprawnienia innym Kościołom i religiom.

Katolicy stanowili według cenzusu z 2000 roku 74 proc. ludności (w 1991 r. - 83 proc.), ewangelicy - 15,4 proc. (w 1991 r. - 9,1 proc.), a deklarujący się jako bezwyznaniowcy - 7,4 proc. (w 1991 r. - 4,8 proc.).

Głosowanie odbyło się po czterogodzinnej debacie, w środę wieczorem czasu miejscowego. Deputowany z ramienia konserwatywnej Partii Postępowej, teolog katolicki George Hilton, tak podsumował debatę: katoliccy deputowani zaaprobowali Ustawę Ogólną o Religiach, a deputowani reprezentujący inne Kościoły chrześcijańskie zgodzili się zaaprobować Konkordat i Statut Kościoła Katolickiego.

Ustawa Ogólna o Religiach zredagowana głównie przez deputowanych ewangelickich, jest kopią większości spośród 20 artykułów Konkordatu.

Konkordat potwierdza uprawnienia, z których korzystał dotąd Kościół katolicki, takie jak nauka religii w szkołach publicznych, zwolnienia od podatków, zasada, że stowarzyszenia religijne nie podlegają brazylijskiemu ustawodawstwu pracy, uznawanie ślubu kościelnego przez państwo.

Zgodnie z Ustawą Ogólną, same szkoły decydują, jaka religia będzie przedmiotem nauczania w danej placówce.

Główna różnica między obu ustawami polega na tym, że słowa "Kościół katolicki", który jest podmiotem Statutu Kościoła Katolickiego, potwierdzającego postanowienia Konkordatu zawartego 13 listopada ubiegłego roku, są zastąpione w Ustawie Ogólnej o Religiach sformułowaniem "wszystkie wyznania religijne".

Ustawa Ogólna, podobnie jak konkordatowa, gwarantuje Kościołom i wspólnotom religijnym przywileje podatkowe i swobodny dostęp kapłanów wszystkich religii do więzień, koszar i innych obiektów wojskowych. (PAP)

ik/ zab/

4640226

Tagi: ustawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz