Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa odkrywki Tomisławice może być kontynuowana

0
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił wstrzymania wykonania
decyzji wójta Wierzbinek (Wielkopolska), na podstawie której Kopalnia Węgla Brunatnego (KWB) w
Kleczewie posiada zezwolenie i buduje nową odkrywkę ze złoża Tomisławie. Oznacza to, że budowa
odkrywki może być kontynuowana.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił wstrzymania wykonania decyzji wójta Wierzbinek (Wielkopolska), na podstawie której Kopalnia Węgla Brunatnego (KWB) w Kleczewie posiada zezwolenie i buduje nową odkrywkę ze złoża Tomisławie. Oznacza to, że budowa odkrywki może być kontynuowana.

Decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Koninie w tej sprawie złożyła w czerwcu Greenpeace Polska w imieniu mieszkańców pobliskich terenów. "Posiedzenie WSA było niejawne. Decyzja WSA jest wykonalna, ale podlega zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA)" - poinformowała PAP kierowniczka wydziału informacji sądowej WSA Grażyna Nowak.

Magdalena Zowsik z Greenpeace Polska powiedziała w czwartek PAP, że jej organizacja wraz z mieszkańcami złoży zażalenie do NSA na decyzję WSA. "Plany inwestycyjne kopalni Tomisławice zakładają wydobycie około 50 mln ton węgla, którego spalenie spowoduje emisję do atmosfery ok. 50 mln ton dwutlenku węgla. Realizacja projektu zagrozi położonemu w pobliżu Jezioru Gopło i zniszczy unikalny ekosystem pobliskich terenów Natura 2000" - podkreśliła Zowsik.

SKO rozpatrywało sprawę decyzji wójta gminy Wierzbinek kilkakrotnie. Najpierw Kolegium wstrzymało wykonanie decyzji wójta, ale pod koniec marca i w czerwcu uwzględniło zażalenie KWB i uznało, że decyzja ta jest ważna. Nie zgodzili się z tym mieszkańcy i przy pomocy ekologów z Greenpeace złożyli wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

"Mieszkańcy, wspierani przez Greenpeace, zarzucają decyzji środowiskowej wójta rażące naruszenie prawa, m.in. zbyt krótki czas konsultacji społecznych. Do skargi dołączono opinie naukowców, którzy zaznaczają, że raport oddziaływania na środowisko, będący podstawą do wydania decyzji wójta, zawiera rażące braki oraz posiada błędy merytoryczne i jest wewnętrznie sprzeczny" - uważa rzeczniczka Greenpeace Katarzyna Guzek.

Wyjaśniła, że "ocena wpływu odkrywki na gatunki roślin chronionych m.in. w ramach Dyrektywy Siedliskowej została oparta na nieaktualnych i niepełnych danych". Dodała, że w ocenie pominięto również istnienie priorytetowego siedliska Natura 2000 Słone Łąki w Dolinie Zgłowiączki.

Według Greenpeace, opinie jednoznacznie wskazują na "wysoce prawdopodobne negatywne oddziaływanie kopalni Tomisławie na pobliskie obszary Natura 2000". "Potwierdzają m.in., że Jezioru Gopło zagraża degradacja na skutek m.in. zalewania wodami kopalnianymi i zmniejszenia zasilania wodami podziemnymi" - uważa Guzek.

Uważa ona, że do Gopła będą pompowane olbrzymie ilości wód kopalnianych o zupełnie innych właściwościach fizykochemicznych niż te w jeziorze, a drastyczna różnica temperatur i składu chemicznego może spowodować znaczące zmiany w ekosystemie jeziora. "Inwestor w ogóle tego nie zbadał" - zaznaczyła rzeczniczka.

Już po pierwszej, negatywnej dla KWB, decyzji SKO, kopalnia zapewniała, że nie przerwie prac, które mogłyby opóźnić oddanie do użytku nowej odkrywki. W połowie marca ponad 1000 górników protestowało na ulicach Konina przeciwko działaniom ekologów i decyzji SKO, które wydało wtedy postanowienie o wstrzymaniu prac przy budowie nowej odkrywki.

"Na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki Tomisławice jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku (...)" - powiedział w czwartek PAP rzecznik KWB Andrzej Dusza. Dodał, że uruchomienie nowej odkrywki planowane jest na drugi kwartał 2011 r., a już w tej chwili pompowana jest woda do Gopła. Obaw ekologów z Greenpeace nie potwierdzają ekspertyzy hydrogeologiczne, w tym Państwowego Instytutu Geologicznego. Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Komisja Europejska sprawdza, czy budowa kopalni w Tomisławicach stanowi zagrożenie dla Jeziora Gopło.(PAP)

zak/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)