Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria: Raport:dzieci umierają w domach opieki przez zaniedbania

0
Podziel się

Ponad 230 chorych dzieci zmarło w państwowych domach opieki w Bułgarii w
ostatnich 10 latach w wyniku zaniedbania przez personel - informuje opublikowany w poniedziałek
raport Bułgarskiego Komitetu Helsińskiego (BKH). Według raportu 31 dzieci zmarło z głodu.

bEhHwveJ

Ponad 230 chorych dzieci zmarło w państwowych domach opieki w Bułgarii w ostatnich 10 latach w wyniku zaniedbania przez personel - informuje opublikowany w poniedziałek raport Bułgarskiego Komitetu Helsińskiego (BKH). Według raportu 31 dzieci zmarło z głodu.

Raport BKH powstał we współpracy z prokuraturą, dzięki której przedstawiciele komitetu po raz pierwszy dotarli do dokumentacji 26 istniejących w kraju domach opieki nad porzuconymi przez rodziców chorymi dziećmi. W instytucjach tych obecnie znajduje się 1350 dzieci.

W 2009 roku BKH zaskarżył do sądu prokuraturę za to, że nie interweniowała w obliczu przestępstw wobec dzieci w tych placówkach. W szczególności chodziło o sprawę śmierci 75 dzieci w ciągu ośmiu lat w domach opieki.

bEhHwveL

W lutym br. doszło do porozumienia między BKH a prokuratorem generalnym Borisem Wełczewem. Zgodnie z porozumieniem, we wszystkich placówkach opiekuńczych dla chorych dzieci miały być przeprowadzone kontrole. Odbyły się one między marcem a czerwcem, a ich wyniki podano do wiadomości publicznej w poniedziałek.

"Ustaliliśmy, że doszło do ogromnej liczby wypadków śmiertelnych. W latach 2000-2010 było ich 238, w tym 58 w ostatnich trzech latach" - poinformowała adwokat BKH Margarita Ilijewa. Zgony odnotowano i w tym roku. W większości dzieci nie umierały na skutek chorób, lecz złej opieki. W trzech czwartych przypadków śmierci dzieci można było uniknąć - oceniła Ilijewa.

Według raportu 31 dzieci zmarło z głodu lub systematycznego niedożywienia, 84 - na skutek zaniedbania i złej higieny, dwoje - na skutek pobicia. Ponad połowa dzieci zmarła w placówkach, w których przebywały; nie odwieziono ich do szpitali. W 15 wypadkach nie ustalono konkretnej przyczyny zgonu. W 93 wypadkach nie przeprowadzono sekcji zwłok w celu wyjaśnienia przyczyny śmierci.

Według BKH 103 dzieci w placówkach opiekuńczych cierpi obecnie z powodu niedożywienia. W 622 wypadkach u dzieci stwierdzono choroby zakaźne i obecność pasożytów. Stwierdzono siedem przypadków przemocy seksualnej. 167 dzieciom podawano środki uspokajające, często szkodliwe i zbędne. W niektórych domach opieki higiena jest na drastycznie złym poziomie, brakuje jakiejkolwiek kontroli ze strony władz lokalnych - podkreśliła Ilijewa.

bEhHwveR

Obecny przy prezentacji raportu Wełczew poinformował, że prokuratura wszczęła 166 dochodzeń wstępnych przeciw personelowi domów opieki nad chorymi dziećmi.

Szefowa rządowej Agencji Ochrony Dziecka Nadia Szabani poinformowała, że celem polityki państwa jest stopniowa likwidacja tych domów. Program rządowy zakłada likwidację placówek do 2013 r. Dla części dzieci mają być wybudowane domy, w których pod opieką personelu medycznego i pracowników socjalnych będzie mieszkać nie więcej niż 5-8 dzieci. Państwo stara się również przekonywać rodziców, którzy oddali dzieci, by zabrali je do domu i zajęli się opieką nad nimi. Jak zapowiedziała Szabani, w celu pomocy rodzicom mają powstać tzw. dzienne ośrodki socjalizacji.

Ewgenia Manołowa(PAP)

man/ awl/ kar/

bEhHwvfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)