Notowania

Lech Wałęsa
10.12.2010 14:58

Buzek pisze do Castro. Chodzi o nagrodę

Przewodniczący PE liczy na to, że Guillermo Farinas pojawi się w Strasburgu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek napisał list do prezydenta Kuby Raula Castro, by zezwolił kubańskiemu dysydentowi Guillermo Farinasowi wziąć udział w ceremonii wręczenia mu nagrody im. Sacharowa w przyszłym tygodniu w Strasburgu.

List został wysłany dziś, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

_ - PE szczerze chciałby, by Pan Farinas był obecny w Strasburgu, tak by mógł osobiście odebrać nagrodę. W duchu współpracy i wzajemnego szacunku apeluję do Pana i władz Kuby, by udzieliły niezbędnego pozwolenia na podróż pana Farinasa do Strasburga w celu odebrania nagrody im. Sacharowa przyznawanej za wolność myśli _ - napisał Buzek, zgodnie z komunikatem prasowym.

_ = Wierzę, że zgoda na podróż mogłaby poprawić stosunki nie tylko z naszą izbą, ale także ogólne stosunki UE-Kuba _ - przekonuje Buzek.

PE przyznaje nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. W 2010 roku laureatem jest Guillermo Farinas, którego nominację do nagrody zgłosiły m.in. największa frakcja Europejskiej Partii Ludowej oraz grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a także 91 innych posłów.

Farinas to kubański psycholog, dziennikarz oraz dysydent, który już 23 razy ogłaszał strajk głodowy w proteście przeciwko reżimowi na Kubie. Jeden z jego ostatnich protestów głodowych, zakończony w lipcu, trwał ponad cztery miesiące. Farinasa wspierał m.in. Lech Wałęsa, prosząc Kubańczyka, by zaprzestał głodówki i służył krajowi żyjąc.

Dziennikarze dopytywali na codziennym briefingu Komisji Europejskiej, czemu listu do Castro nie podpisała wraz z Buzkiem szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Jej rzeczniczka tłumaczyła, że UE przy każdej okazji podnosi w dialogu z Kubą kwestię praw człowieka. Ponadto zwróciła uwagę, że nagroda im. Sacharowa jest nagrodą PE.

Nagroda im. Sacharowa jest przyznawana każdego roku osobom o wyjątkowych dokonaniach w walce z nietolerancją, fanatyzmem i prześladowaniami. Podobnie jak Andriej Sacharow, laureaci nagrody dają świadectwo odwagi w obronie praw człowieka i wolności słowa.

Tagi: Lech Wałęsa, kuba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz