Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chemioterapia kosztuje rocznie miliard złotych

0
Podziel się

O 879 mln zł wzrosły w ostatnich latach wydatki na leczenie nowotworów.

Chemioterapia kosztuje rocznie miliard złotych
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))
bEgOpLTp

W 2006 r. na finansowanie chemioterapii przeznaczono ponad 222 mln zł, z czego na chemioterapię niestandardową ponad 57, 6 mln zł. W roku 2009 na leczenie tą metodą wydano ponad 1,1 mld zł, z czego na chemię niestandardową ponad 100 mln zł.

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski powiedział, że resort zdrowia chce, by zmniejszała się liczba świadczeń wykonywanych w ramach chemioterapii niestandardowej.

Dodał, że leczenie tą metodą powinno być przenoszone do programów terapeutycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. _ - To jest korzystniejsze dla pacjentów, nie wymaga zgody płatnika (NFZ) na leczenie _ - podkreślił Twardowski. Zaznaczył też, że terapia chemią niestandardową wydłuża życie chorych średnio o 3 - 3,6 miesiąca, ale nie łagodzi dolegliwości.

bEgOpLTr

*ZOBACZ TAKŻE: *PO chce zmieniać służbę zdrowia z PiS-em i SLD Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych Wojciech Matusewicz podkreślił, że pacjenci powinni być bardzo precyzyjnie kwalifikowani do chemioterapii niestandardowej.

_ - Zła kwalifikacja może skrócić życie chorego. Nie ma dwóch takich samych nowotworów, nie można zalecać chemioterapii niestandardowej zbyt ogólnie _ - powiedział.

Na początku stycznia liczne kontrowersje i wątpliwości interpretacyjne wzbudziło zarządzenie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, dot. zasad udzielania chemii niestandardowej. W dokumencie znalazło się sformułowanie: _ świadczenia (chemioterapii niestandardowej) udzielane w miejscu pracy konsultanta krajowego lub wojewódzkiego onkologii klinicznej, hematologii, hematoonkologii dziecięcej, ginekologii onkologicznej - zgodnie ze specyfiką nowotworu _.

W ocenie wielu lekarzy i dyrektorów szpitali zapis oznaczał, że chemioterapia niestandardowa może być udzielana wyłącznie w ośrodkach, w których pracują konsultanci, a nie - jak do tej pory - także w innych lecznicach.

bEgOpLTx

Po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem Paszkiewicz zmienił zarządzenie, [

Frankowska: Co łączy teorię spisku, pobożne życzenia i absurd? ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/frankowska;co;laczy;teorie;spisku;pobozne;zyczenia;i;absurd,142,0,576398.html )usuwając z niego kontrowersyjny zapis. Po spotkaniu w kancelarii premiera rzecznik rządu Paweł Graś mówił dziennikarzom, że premier zobowiązał prezesa NFZ, aby ten uregulował sprawy związane z zarządzeniem dot. chemii niestandardowej. _ - Premier zobowiązał pana prezesa, aby w ciągu dwóch najbliższych tygodni wszystkie formalne sprawy związane ze świadczeniami zostały uregulowane i to jest też czas dany panu prezesowi przed podjęciem ewentualnej decyzji o dymisji _ - powiedział Graś.

Termin wyznaczony przez premiera mija w piątek. Twardowski pytany w czwartek przez dziennikarzy o ewentualną dymisję Paszkiewicza, odmówił komentarza. Poinformował natomiast, że resort zdrowia zobowiązał prezesa NFZ do szczegółowego przedstawiania zmian, które są wprowadzane w jego zarządzeniach.

bEgOpLTy

Szef rządu zdecydował o ukaraniu Paszkiewicza, który ma oddać jedno miesięczne wynagrodzenie.

Czytaj w Money.pl
*Nie będzie szybkiej komercjalizacji szpitali i przychodni * Rządowy program Ratujemy polskie szpitale (plan B) wbrew zapowiedziom nie wywołał lawiny komercjalizacji. Od kwietnia, gdy został wdrożony, nie przekształcono ani jednej placówki służby zdrowia.
*W przyszłym roku 1,5 mld złotych mniej na leczenie * Rosnące bezrobocie i obniżone pensje oznaczają mniejsze wpływy do Funduszu - przyznaje Edyta Grabowska-Woźniak z Narodowego Funduszu Zdrowia.

SPRAWDŹ:

bEgOpLTS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)