Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chopinowski koncert Mei-Ting Suna w Antoninie

0
Podziel się:

Dwukrotnymi bisami zakończył się niedzielny nadzwyczajny recital
amerykańskiego pianisty Mei-Ting Suna w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie
(Wielkopolska).

Dwukrotnymi bisami zakończył się niedzielny nadzwyczajny recital amerykańskiego pianisty Mei-Ting Suna w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (Wielkopolska).

Koncertem tego artysty rozpoczęły się w Antoninie uroczystości 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W modrzewiowym pałacyku księcia Antoniego, młody Fryderyk przebywał co najmniej dwukrotnie. Na pewno stworzył tutaj w 1829 r. Poloneza C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, a po powrocie do Warszawy dopisał jeszcze Introdukcję. Niektórzy badacze wspominają jeszcze o trio fortepianowym g-moll op. 8 zadedykowanym księciu, który za ten dar podziękował w liście do kompozytora.

Mei-Ting Sun pochodzi z Chin. Jest zdobywcą pierwszych nagród na VII Narodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Miami (2005 r.) oraz na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Minnesocie (2002 r.). Wystąpił w wielu światowej sławy salach koncertowych, m.in. w Alice Tully Hall, gdzie jego wykonanie Koncertu G-dur M. Ravela zostało nazwane przez New York Times "oszałamiająco płynnym".

Najbardziej wzruszyło publiczność wykonanie chopinowskiej sonaty 2 b-moll, op. 35. "To było bardzo wyrafinowane i ekspresyjne wykonanie" - podkreśliła w rozmowie z PAP Barbara Fibingier, która zarządza antonińskim obiektem i była organizatorem koncertu.

Chopin patronuje Antoninowi od kilkudziesięciu lat. Jego muzyka rozbrzmiewa w leśnej rezydencji księcia przez cały rok. Występują tutaj wybitni pianiści z całego świata. Salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazy i litografie oraz odlew ręki Chopina przypominają wielu artystom chwile pobytu kompozytora. Zdewastowany pałacyk odrestaurowano w latach 70. XX wieku, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jerzego Waldorffa.

Sam książę Antoni nie tylko piastował godność namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego, ale był także wielkim miłośnikiem sztuki, rysownikiem, kompozytorem i wiolonczelistą. Jego rezydencję w Antoninie odwiedzały nierzadko osobistości ze świata polityki, kultury i sztuki. Stworzył muzykę do "Fausta" Goethego, był mecenasem sztuk pięknych.

Młody Chopin bywał także w pobliskim Strzyżewie, gdzie mieszkała jego matka chrzestna Anna Wiesiołowska z hrabiów Skarbków.

Rok 2010 decyzją Sejmu i Senatu ogłoszono Rokiem Chopina. W Polsce rozpoczął się on 7 stycznia koncertem światowej sławy chińskiego pianisty Langa Langa w Filharmonii Narodowej.

Organizatorem niedzielnego recitalu było Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, do którego należy antoniński pałac i znajdujący się tutaj Dom Pracy Twórczej. "W tym roku będzie mnóstwo Chopina, w bardzo różnych wykonaniach. Usłyszymy wykonawców różnych pokoleń i laureatów wielu prestiżowych nagród" - zapowiada Fibingier.(PAP)

zak/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)