Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cisza wyborcza. TR i SP chcą zniesienia, PO i PSL tylko w sobotę

0
Podziel się:

Pozostali politycy mówią, że to archaizm i fikcja. Jakie argumenty podają członkowie Prawa i Sprawiedliwości?

Cisza wyborcza. TR i SP chcą zniesienia, PO i PSL tylko w sobotę
(Bartosz KRUPA/East News)

Przedstawiciele TR i SP pozytywnie odnoszą się do pomysłu SLD, by zlikwidować ciszę wyborczą. PO i PSL wołałyby znieść ciszę tylko w przeddzień wyborów, natomiast zostawić ją w dniu głosowania. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Pozytywnie do inicjatywy SLD podchodzą kluby Twojego Ruchu i Solidarnej Polski. _ Wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie - cisza wyborcza nie ma najmniejszego sensu, nie jest respektowana. W dzisiejszej sytuacji nie widzę potrzeby utrzymywania tego typu zapisów _ - powiedział wiceszef klubu TR Sławomir Kopyciński w czwartek PAP.

Podobnego zdania jest rzecznik SP Patryk Jaki. _ Decyzję w tej sprawie podejmie zarząd Solidarnej Polski, ale na pewno będziemy na ten projekt patrzeć przychylnym okiem. W dzisiejszych czasach, w XXI wieku cisza wyborcza jest archaizmem i absolutną fikcją. Najlepiej pokazało to ostatnie referendum, gdzie liczby zastąpiły grzyby. Nie możemy ośmieszać państwa polskiego _ - podkreślił Jaki w rozmowie z PAP. W dniu referendum użytkownicy portali społecznościowych wymieniali się danymi dotyczącymi frekwencji pisząc o liczbie zebranych grzybów.

Politycy PO stoją z kolei na stanowisku, że cisza wyborcza powinna obowiązywać w dniu wyborów, natomiast można byłoby rozważyć zniesienie jej w przeddzień głosowania. W poniedziałek mówił o tym premier Donald Tusk.

_ Wydaje mi się, że w sobotę cisza wyborcza jest bez sensu. Natomiast sam dzień wyborów, czyli w przypadku Polski niedziela, być może ma o tyle sens, że ja nie jestem przekonany, czy wszyscy uszanują dobry obyczaj _ - zaznaczył premier. Jak dodał, źle byłoby, gdyby _ kampania przeniosła się, szczególnie w jakichś drastycznych formach, tuż przed wejścia do lokali wyborczych _. _ Bo wtedy można odczuwać taką presję. Więc nie można wylać dziecka z kąpielą _ - ocenił premier.

Opinię tę podzieliła wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak oceniła w rozmowie z PAP, cisza wyborcza w sobotę - dzień przed głosowaniem - nie ma _ żadnego sensu _ i powinna być możliwość dalszego prowadzenia kampanii. Ale - jak zastrzegła - osobną kwestią jest cisza w dniu głosowania. _ Brak ciszy wyborczej nie może doprowadzić do sytuacji, że przed lokalem wyborczym będą działy się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca _ - zaznaczyła.

Podobne stanowisko ma PSL. _ Jesteśmy się w stanie pochylić nad tą dyskusją na temat dalszego sensu funkcjonowania ciszy wyborczej, która niewątpliwie ma swoje zalety, ale ma też i wady. W naszej ocenie można więc dostosować pojęcie ciszy wyborczej do obecnych realiów przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego czasu na refleksję dla wyborców, dlatego też racjonalne wydaje się zachowanie ciszy wyborczej w dniu głosowania _ - ocenił rzecznik PSL Krzysztof Kosiński w rozmowie z PAP.

Zdecydowane _ nie _ postulatom SLD mówi za to Prawo i Sprawiedliwość, które opowiada się za utrzymaniem dotychczasowych przepisów. _ Uważamy jednocześnie, że należy potępiać tych, którzy sprawują funkcje publiczne i łamią ciszę wyborczą, czego najlepszym przykładem minister Radosław Sikorski, który w czasie ciszy wyborczej na Twitterze publikował informacje na temat grzybobrania, dla każdego podtekst był oczywisty _ - powiedział PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. _ Nieprzestrzeganie prawa przez tych, którzy prawo stanowią i którzy piastują funkcje publiczne jest karygodne _ - dodał.

SLD chce likwidacji ciszy wyborczej, czyli zniesienia zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w przeddzień oraz w dniu wyborów. Sojusz przygotował w tej sprawie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który w ciągu dwóch najbliższych tygodni ma trafić do Sejmu. Zdaniem Sojuszu przepis o ciszy wyborczej jest _ archaiczny, przestarzały _ i nie jest przestrzegany.

W ciągu tych dwóch tygodni SLD planuje przeprowadzić konsultacje z pozostałymi klubami parlamentarnymi w sprawie ewentualnego poparcia przez nie projektu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)