Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy uważają, że nie ma zmiany stanowiska USA w sprawie tarczy

0
Podziel się:

Sytuacja wokół amerykańskich planów
ulokowania stacji radarowej (elementu tarczy antyrakietowej) w
Czechach nie zmieniła się ostatnio - oświadczył w środę czeski
minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg.

Sytuacja wokół amerykańskich planów ulokowania stacji radarowej (elementu tarczy antyrakietowej) w Czechach nie zmieniła się ostatnio - oświadczył w środę czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg.

Szef dyplomacji nawiązał do spekulacji, jakoby nowa administracja USA proponowała poświęcenie budowy tarczy w Europie w zamian za rosyjską pomoc w nakłonieniu Iranu do zrezygnowania z jego kontrowersyjnego programu nuklearnego - pisze agencja CTK.

Schwarzenberg powiedział, że są także inne "dość niestabilne" kraje w tym regionie, dysponujące zaawansowanymi technologiami. Przyznał jednak, że "jeśli Iran poniecha ambicji nuklearnych, cała sytuacja się zmieni i będziemy mogli dyskutować kwestię tarczy antyrakietowej" - informuje CTK.

Szef czeskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Iran umieścił ostatnio satelitę na orbicie i że pracuje nad rakietami. "To oznacza, że za kilka lat mógłby mieć rakietę zdolną dotrzeć do Europy, a za kolejnych kilka lat także do Ameryki Północnej" - powiedział i dodał, że rozwój techniczny trudno jest powstrzymać.

CTK odnotowuje, że Schwarzenberg nie powiedział, jakie konkretnie "niestabilne kraje" z zaawansowanymi technologiami miał na myśli. Agencja wskazała w tym kontekście, że w minionych tygodniach zaniepokojenie ekspertów ds. bezpieczeństwa budzi Pakistan, dysponujący bronią nuklearną.

CTK pisze, że rząd centralny Pakistanu jest w coraz większym stopniu zaangażowany w ostrą konfrontację z islamskimi radykałami, często pozostającymi w ścisłych kontaktach z Talibanem, którego członkowie walczą z siłami koalicji międzynarodowej w Afganistanie. (PAP)

az/ mc/ 3888

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)