Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa: Pracownicy Miejskiego Szpitala Zespolonego za strajkiem

0
Podziel się:

Pracownicy Miejskiego Szpitala
Zespolonego w Częstochowie, który ma być w tym roku przekształcony
w miejską spółkę, opowiedzieli się podczas referendum za
strajkiem, jeśli nie dojdzie do podpisania zakładowego układu
zbiorowego pracy.

Pracownicy Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który ma być w tym roku przekształcony w miejską spółkę, opowiedzieli się podczas referendum za strajkiem, jeśli nie dojdzie do podpisania zakładowego układu zbiorowego pracy.

Poinformowała o tym w piątek przewodnicząca "Solidarności" w szpitalu Elżbieta Ujma. Na blisko 900 zatrudnionych w referendum brało udział 521 osób, czyli ponad 58 proc. załogi, z czego za strajkiem głosowało ponad 93 proc.

"Domagamy się podpisania układu, ponieważ dochodzą nas informacje, że zmiany własnościowe oznaczają zwolnienie ok. 200 osób. Wiadomo, że sytuacja szpitala jest trudna, a kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia bardzo mały" - powiedziała PAP Elżbieta Ujma.

Na wtorek zaplanowano spotkanie z dyrekcją placówki z udziałem mediatora. Jeśli nie przyniesie efektów, załoga podejmie dalsze działania przygotowujące do strajku.

Częstochowskie Centrum Zdrowia Spółka z o. o. z siedzibą w Częstochowie, jako nowy podmiot zostało powołane aktem notarialnym w grudniu 2007 roku przez prezydenta miasta Częstochowy. Jest spółką ze 100 proc. udziałem gminy.

Prezes spółki Małgorzata Baran powiedziała w piątek PAP, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje co do ewentualnych zwolnień pracowników. "Muszą one być poprzedzone szczegółową analizą kadrową, oceną kontraktu z NFZ. Na dziś nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć takim pogłoskom" - podkreśliła.

Jesienią spółka ma przejąć zadania prowadzone przez dotychczasowy Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej, jakim jest Miejski Szpital Zespolony. Jak podkreślił rzecznik Urzędu Miasta Ireneusz Leśnikowski, po utworzeniu niepublicznego ZOZ-u, centrum będzie realizowało co najmniej ten sam zakres świadczeń zdrowotnych, bez ograniczenia dostępności usług, na zasadzie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital działa obecnie w trzech budynkach. Jeden ma być wydzierżawiony prywatnym spółkom, które przejmą część pracowników szpitala, w dwóch pozostałych będzie działać nowy podmiot. Zmiany są podyktowane fatalną sytuacją finansową zadłużonego na kilkadziesiąt milionów złotych Miejskiego Szpitala Zespolonego. (PAP)

lun/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)