Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do 7 wzrosła liczba zabitych w katastrofie pociągu

0
Podziel się:

11 Polaków zostało rannych w katastrofie.

Do 7 wzrosła liczba zabitych w katastrofie pociągu
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/Andrzej Grygielfot: PAP/Andrzej Grygiel[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/wypadek;pociagu;eurocity;relacji;krakow-praga,galeria,1329,0.html)7 osób zginęło, a 70 zostało rannych, w tym 16 ciężko w wypadku pociągu Eurocity na północnym wschodzie Czech - informuje czeska telewizja Nova na swojej stronie internetowej.

Wśród zabitych jest pięć kobiet i dwóch mężczyzn. Jeden z nich zmarł już w szpitalu.

O 11 rannych Polakach mówi hejtman kraju morawsko-śląskiego, Evzen Toszenovsky.

Natomiast według Ministerstwa Spraw Zagranicznych rannych zostało 9 Polaków. 2 osoby ranne są w stanie ciężkim, a 6 osób w stanie lekkim i najprawdopodobniej po jednodniowej obserwacji zostaną one zwolnione do domów - informuje Andrzej Jasionowski, dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii MSZ.

Według MSZ stan zdrowia jednej osoby nie jest do końca określony - jest ona w tej chwili badana.

Natomiast rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb poinformował, że wśród zabitych jest jeden polski obywatel. MSZ tego nie potwierdza.

Czesi straty materialne oszacowali na 136 mln koron, czyli ponad 18 mln złotych - podaje nt.cz.

Pociąg jechał z Krakowa do Pragi. Tragedia wydarzyła się w miejscowości Studenka niedaleko Ostrawy.

Wcześniej agencje donosiły o 10 zabitych i 100 rannych.

_ - Ranni zostali przewiezieni do dziesięciu okolicznych szpitali _ - mówi na łamach www.tn.nova.cz Lukas Humpl, rzecznik prasowy pogotowia.

Jak podała Agencja France Presse, pociąg pędzący z prędkością 140 km/h uderzył w gruzy wiaduktu, który zawalił się na tory kolejowe.

Według rzeczniczki lokalnej policji, do wypadku doszło około godziny 10.45. - _ Wszystko wskazuje na to, że zawalił się odbudowywany wiadukt _- oświadczyła.

| 022-523-97-18 - to numer do MSZ, pod który można dzwonić w sprawie katastrofy 0042-059-611-8074 - numer do konsulatu w Ostrawie 0-801-022-007 (022) 474-25-72 - to numery infolinii uruchomionych przez PKP |
| --- |

Wiadukt drogowy nad torami w Studence został wybudowany w 1961 roku. Wiosną zaczął się jego remont, który miał zostać skończony w tym roku. Według agencji ctk, wiadukt runał na tory tuż przed nadjeżdżający pociąg.

Jak podaje PKP, w Polsce bilety na ten pociąg kupiły 54 osoby. Na razie nie wiadomo, ile osób podróżowało.

Minister zdrowia Ewa Kopacz informuje, że polskie służby ratunkowe są gotowe do podjęcia działań na miejscu wypadku. Zaznacza jednak, że do tej pory Czesi nie zwrócili się o pomoc. _ - W pogotowiu są cztery śmigłowce: w Gliwicach, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Przygotowywane są także miejsca w przygranicznych szpitalach _ - mówi Kopacz.

Szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski potwierdza, że jeśli strona czeska zwróci się o pomoc, zostaną wysłane cztery śmigłowce. _ - System ratowniczy w Czechach jest dobrze zorganizowany i akcja prowadzona jest na pewno profesjonalnie _ - dodaje.

PKP informuje, że zebrał się sztab kryzysowy, prezes Czesław Warsewicz jedzie właśnie na miejsce wypadku. Centrum Informacyjne rządu informuje róznież, że na miejsce katastrowy udaje się premier. Wyjazdu nie wyklucza Ewa Kopacz.

Ostatnia aktualizacja: 17:09

| Najtragiczniejsze katastrofy kolejowe w Polsce |
| --- |
| Największym wypadkiem w powojennej historii polskiej kolei było zdarzenie z 19 sierpnia 1980 roku, gdy pod Otłoczynem koło Torunia zderzyły się czołowo dwa pociągi - towarowy i pasażerski. Zginęło 65 osób, 64 zostały ranne. Niespełna rok później, w czerwcu 1981 roku, w zderzeniu pociągów w Osiecku zginęło 25 osób. Po 1989 roku najtragiczniejszym wypadkiem było zderzenie pociągu pośpiesznego _ Silesia _ z Pragi do Warszawy Wschodniej z pociągiem osobowym, do którego doszło w sierpniu 1990 roku *na terenie warszawskiej dzielnicy Ursus. _ Silesia _ najechała wówczas na ostatni wagon pociągu osobowego - zginęło 16 osób, a 43 zostały ranne. *W grudniu 1994 roku *na stacji Bednary koło Łowicza pociąg Intercity _ Lech _ z Warszawy do Poznania uderzył w stojący na torach pociąg towarowy. Zginęła wówczas jedna osoba, a 66 zostało rannych. *W maju 1997 roku *w Reptowie pod Stargardem Szczecińskim z powodu przestawienia się zwrotnicy pod jadącym pociągiem pośpiesznym _ Barbakan _ ze Świnoujścia do
Krakowa zginęło 12 osób, a 36 zostało rannych. W ostatnich latach do jednego z tragiczniejszych wypadków doszło *
w grudniu 2002 roku
, gdy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Zawistach Podleśnych (woj. mazowieckie) autobus wjechał pod pociąg z Małkini do Białegostoku. Zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)