Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dotacja resortu kultury na odbudowę kościoła św. Katarzyny w Gdańsku

0
Podziel się

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 1,8 mln zł na
odbudowę hełmu wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, zniszczonego przez pożar w maju 2006 r.

bEhOTBnV

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 1,8 mln zł na odbudowę hełmu wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, zniszczonego przez pożar w maju 2006 r.

O przyznaniu ministerialnej dotacji poinformował w czwartek PAP specjalista ds. odbudowy kościoła św. Katarzyny, Maciej Szczepkowski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wyjaśnił, że hełm wieży świątyni, którego drewniane elementy i blacha miedziana zostały zniszczone przez ogień, zostanie rozebrany i zrekonstruowany. Prace po rozstrzygnięciu przetargu na ich wykonawcę powinny się rozpocząć w kwietniu i zakończyć do końca roku.

bEhOTBnX

"To będzie już przedostatni etap odbudowy kościoła. Z zewnątrz kościół wróci do stanu sprzed pożaru. Do wykonania pozostanie jeszcze wzmocnienie sklepień oraz remont wnętrza obejmujący m.in. usunięcie tynków, ale to musi być jeszcze poprzedzone osuszeniem kościoła" - zastrzegł Szczepkowski.

Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Dotychczasowe prace nad odbudową kościoła św. Katarzyny pochłonęły 10 mln zł. Ponad połowę tej sumy - prawie 5,4 mln zł - przekazało w formie dotacji ministerstwo kultury. Około 1,4 mln zł dołożyło miasto Gdańsk. Reszta pieniędzy pochodziła ze zbiórek i pomocy przekazanej przez osoby fizyczne, firmy oraz samorządy. (PAP)

rop/ hes/ gma/

bEhOTBoy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)