Notowania

rząd
24.03.2009 19:41

Dowgielewicz: upadek czeskiego rządu martwi, ale trzeba poczekać na rozwój wypadków

Informacja o upadku czeskiego rządu martwi, ale za wcześnie wyrokować, jak ta sytuacja wpłynie na funkcjonowanie w UE - ocenił we wtorek w rozmowie z PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Informacja o upadku czeskiego rządu martwi, ale za wcześnie wyrokować, jak ta sytuacja wpłynie na funkcjonowanie w UE - ocenił we wtorek w rozmowie z PAP szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. *

"Te informację martwią, gdyż Czesi sprawują prezydencję w Unii Europejskiej, a ze względu na trwający kryzys gospodarczy obecnie jest trudny czas dla Europy" - powiedział Dowgielewicz.

Szef UKIE przypomniał, że w Czechach trwa procedura ratyfikacji Traktatu z Lizbony. "Na 5 kwietnia zapowiedziany ponadto jest w Pradze szczyt UE-USA, ciągle trwają do niego przygotowania" - dodał.

Dowgielewicz zaznaczył jednak, iż obecnie za wcześnie wyrokować, jak wydarzenia w Czechach wpłyną na funkcjonowanie UE oraz jak potoczą się dalsze wypadki związane z formowaniem nowego rządu w Pradze.

Poza klubami Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD) oraz Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM) za odwołaniem rządu głosowali dwaj deputowani kierowanej przez Topolanka Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) i dwie byłe posłanki współtworzących koalicję rządową Zielonych. W ten sposób wotum nieufności uzyskało wymaganą bezwzględną większość 101 posłów 200-osobowej Izby.

Jest to pierwszy przypadek obalenia rządu przez parlament w powojennej historii Republiki Czeskiej - niemal dokładnie na półmetku sprawowania przez nią rotacyjnego półrocznego przewodnictwa Unii Europejskiej. (PAP)

mja/ pz/ bk/

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz