Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fedak: bezrobocie w lipcu 11,4 proc.

0
Podziel się

Resort pracy szacuje, że bezrobocie w lipcu wyniosło 11,4 proc. -
poinformowała w czwartek na konferencji prasowej minister Jolanta Fedak. W stosunku do czerwca
oznacza to spadek o 0,2 pkt proc.

bEiSLRBx

*Resort pracy szacuje, że bezrobocie w lipcu wyniosło 11,4 proc. - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej minister Jolanta Fedak. W stosunku do czerwca oznacza to spadek o 0,2 pkt proc. *

Liczba bezrobotnych na koniec lipca wyniosła 1 mln 814 tys. 200 osób. W porównaniu do końca czerwca 2010 r. jest t o 29 tys. 700 osób mniej.

Bezrobocie spadło w 15 województwach; najbardziej w wielkopolskim (o 2,8 proc., tj. 3,7 tys. osób), pomorskim (o 2,4 proc., tj. 2,4 tys. osób) i kujawsko-pomorskim (o 2,3 proc., tj. 2,9 tys. osób).

bEiSLRBz

Najsłabszy spadek bezrobocia odnotowano w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim (o 0,1 pkt.). Natomiast w województwie podlaskim bezrobocie minimalnie wzrosło - o 17 osób.

Jak powiedziała Fedak, "spadek bezrobocia w lipcu to bardzo dobry sygnał, bo w tym okresie zwykle rejestrują się już w urzędach pracy osoby, które skończyły szkoły i nie znalazły zatrudnienia".

Jak podał resort pracy, wśród mężczyzn bezrobocie spadło o 3,8 proc., natomiast wśród kobiet wzrosło o 0,4 proc. "Sytuacja taka powtarza się corocznie, gdyż to głównie mężczyźni podejmują prace sezonowe w budownictwie i rolnictwie" - podał resort.

Zdaniem Fedak, trudno przewidzieć, jak będzie się kształtowało bezrobocie w kolejnych miesiącach, ale raczej należy spodziewać się jego wzrostu, przede wszystkim ze względu na zakończenie prac sezonowych. "Zawsze najniższe bezrobocie mamy latem, jesienią zaczyna ono rosnąć, a najwyższe jest zimą" - dodała minister.

bEiSLRBF

Według danych zebranych przez resort pracy, liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lipcu wyniosła 90 tys. 100 osób. W porównaniu do czerwca jest to spadek o 800 stanowisk, tj. 0,9 proc. Nowych ofert pracy pracodawcy zgłosili w lipcu 79 tys. 800.

W 9 województwach liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej w lipcu spadła; najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 16,3 proc., tj. 800 ofert). Natomiast w 7 województwach liczba ofert wolnych stanowisk wzrosła, głównie w województwie małopolskim (o 20 proc., tj. o 1,3 tys. ofert).

Odnosząc się do przygotowanych przez rząd założeń budżetowych na 2011 r., w których jest mowa o bezrobociu na koniec 2011 r. poniżej 10 proc., minister Fedak powiedziała, że założenie to jest możliwe do osiągnięcia i byłaby bardzo zadowolona, gdyby udało się je spełnić. Jej zdaniem, może w tym pomóc odpowiednio wysoka kwota środków na aktywizację zawodową osób młodych, w wieku około emerytalnym oraz rozpoczynających działalność gospodarczą. (PAP)

awk/ bos/ jra/

bEiSLRCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)