Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Muzyka na szczytach" w Zakopanem od 19 września

0
Podziel się:

Meksykańska pianistka polskiego pochodzenia Ewa Maria Żuk i argentyński
gitarzysta Pablo Marquez wystąpią pośród innych artystów na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki
Kameralnej "Muzyka na szczytach", który 19 września rozpocznie się w Zakopanem.

Meksykańska pianistka polskiego pochodzenia Ewa Maria Żuk i argentyński gitarzysta Pablo Marquez wystąpią pośród innych artystów na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach", który 19 września rozpocznie się w Zakopanem.

Obok cudzoziemców, zaprezentują się muzycy polscy, wśród nich: pianistka Natalia Pasiecznik, skrzypek Janusz Wawrowski i wiolonczelista Marcin Zdunik.

Impreza potrwa do 25 września. Do stolicy Tatr przyjedzie ponad 50 muzyków z pięciu krajów. Wielu z nich odda hołd Fryderykowi Chopinowi, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin kompozytora. Janusz Wawrowski, jeden z najbardziej znanych polskich skrzypków młodego pokolenia, jest dyrektorem artystycznym festiwalu.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza. Jego wiceprezes, Tadeusz Deszkiewicz, tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że celem stowarzyszenia jest "przywrócenie miastu Zakopane jego świetności z okresu międzywojennego, kiedy miejsce to przyciągało bohemę artystyczną". W związku z tym, ambicją organizatorów festiwalu - jak podkreślali na konferencji - jest przywracanie regionowi "kultury najwyższej próby", a jednocześnie przedstawienie Podhala "nie tylko jako stolicy góralszczyzny", ale też miejsca, "gdzie sztuka, stykając się z potęgą przyrody, nabiera nowego wymiaru".

Koncerty składające się na program festiwalu będą odbywać się w Zakopanem w kościele św. Krzyża i w miejskich hotelach, m.in.: w Hotelu Grand Nosalowy Dwór, Grand Hotelu Stamary i Hotelu Belvedere.

Podczas koncertu inauguracyjnego, 19 września w kościele św. Krzyża, wykonane zostaną dzieła światowej kameralistyki XIX wieku: sekstet Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, kwintet fortepianowy Roberta Schumanna i kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego. Wystąpią m.in.: altowiolistka Katarzyna Budnik, skrzypek Jakub Jakowicz, wiolonczelista Bartosz Koziak i kontrabasista Janusz Widzyk.

W kolejnych dniach na festiwalu zaprezentują się m.in.: meksykańska pianistka polskiego pochodzenia Ewa Maria Żuk, która przedstawi podczas recitalu zainspirowane działami Chopina utwory kompozytorów latynoamerykańskich; brytyjski pianista Jonathan Plowright - prezentując kompozycje Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego; oraz argentyński gitarzysta Pablo Marquez, który zagra m.in. utwory polskiego kompozytora Romana Maciejewskiego.

Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na twórczość Maciejewskiego, który zmarł w 1998 r. - kompozytora znakomitego, lecz wciąż mało znanego szerszej publiczności. Zwrócili uwagę, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin tego twórcy. W ramach festiwalu odbędzie się m.in. koncert "Roman Maciejewski in memoriam"; gościem specjalnym będzie brat artysty, Wojciech Maciejewski.

Roman Maciejewski większość swego życia spędził za granicą (wyjechał z Polski w 1934 r.) - we Francji, Szwecji i USA. Ma w dorobku m.in. dzieło oratoryjne "Missa pro defunctis (Requiem)". Jego utwory wykonywał Artur Rubinstein. Gdy Maciejewski przebywał USA, złożono mu propozycję objęcia stanowiska kierownika muzycznego wytwórni filmowej Metro Goldwyn Mayer, jednak artysta odrzucił tę ofertę. Jak wspominał na czwartkowej konferencji brat kompozytora, Maciejewski kochał Tatry; przy okazji każdej swojej wizyty w Polsce starał się pojechać do Zakopanego.

Festiwalowym koncertom w Zakopanem towarzyszyć będzie wiele wydarzeń. Odbędą się m.in. międzynarodowe kursy mistrzowskie śpiewu solowego, które poprowadzi prof. Jagna Sokorska-Kwika, córka słynnej śpiewaczki Bogny Sokorskiej (1927-2002), nazywanej "Słowikiem Warszawy".

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wspominał na konferencji, że sam chodził do szkoły muzycznej. "Jestem melomanem. Także moja rodzina jest związana ze sztuką. Mamy w domu dwa fortepiany" - opowiadał.

Prezesem Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza jest Danuta Sztencel, z zawodu lekarz, z zamiłowania społecznik.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach" będzie miał w tym roku drugą edycję (pierwsza odbyła się we wrześniu 2009). Program festiwalu oraz informacje na temat lokalizacji poszczególnych koncertów i zasad wstępu będzie dostępny na stronie internetowej www.karlowicz.org. (PAP)

jp/ hes/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)