Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Financial Times": Ukraina balansuje na ostrzu noża

0
Podziel się:

Jeśli nie uda się osiągnąć kompromisu z opozycją, władze mogą sięgnąć po brutalne represje - pisze dzisiejszy Financial Times.

"Financial Times": Ukraina balansuje na ostrzu noża
(PAP/EPA)
bEKCDBGZ

Po nieudanym szturmie milicji i wojsk wewnętrznych MSW na demonstrantów w Kijowie Ukraina _ balansuje na ostrzu noża _. Jeśli nie uda się osiągnąć kompromisu z opozycją, władze mogą sięgnąć po brutalne represje - pisze dzisiejszy _ Financial Times _.

_ Trudno się oprzeć wrażeniu, że (prezydent Ukrainy Wiktor) Janukowycz właściwie stracił prawo do rządzenia. (...) Mała jest jednak szansa na to, by ustąpił dobrowolnie; gdyby tak zrobił, niemal na pewno trafiłby do więzienia za dawne sprawki. Dlatego też Unia Europejska i USA muszą wywierać na niego presję, by zawarł kompromis z protestującymi _ na Majdanie - pisze wydawany w Londynie dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Według _ FT _ w ramach takiego porozumienia Janukowycz musiałby wyrzec się przemocy, zastąpić obecny rząd gabinetem jedności narodowej, w skład którego weszliby przedstawiciele opozycji, a także zagwarantować natychmiastowe rozpisanie wyborów parlamentarnych, które _ dałyby wyborcom szansę na wskazanie, w jakim kierunku ich kraj powinien pójść _. W zamian opozycja miałaby odwołać demonstrantów z ulic i zaakceptować, że Janukowycz pozostanie u władzy do wyborów prezydenckich w 2015 roku.

bEKCDBHb

Porozumienie władzy z opozycją nie tylko pomogłoby uniknąć wybuchu przemocy, ale również zwiększyłoby szansę Ukrainy na uzyskanie bardzo potrzebnej pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego - ocenia dziennik.

UE powinna podtrzymać ofertę umowy stowarzyszeniowej dla Ukrainy oraz uzależnić dalsze rozmowy z Janukowyczem od obietnicy, że powstrzyma się on od rozwiązań siłowych. Zarówno UE jak i USA powinny jednak dać jasno do zrozumienia, że ich cierpliwość jest na wyczerpaniu i kolejny brutalny atak na protestujących pozbawi Janukowycza _ resztek wiarygodności _ - zaznacza _ Financial Times _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKCDBHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)