Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Finlandia: Strajk dokerów paraliżuje porty

0
Podziel się

Wszystkie porty handlowe Finlandii zostały w czwartek rano
sparaliżowane przez strajk dokerów. Protest rozpoczął się po fiasku prowadzonych w nocy negocjacji
w sprawie umowy zbiorowej - poinformowały źródła związkowe.

bEhyNZOZ

Wszystkie porty handlowe Finlandii zostały w czwartek rano sparaliżowane przez strajk dokerów. Protest rozpoczął się po fiasku prowadzonych w nocy negocjacji w sprawie umowy zbiorowej - poinformowały źródła związkowe.

Ultimatum postawione przez związki zawodowe pracodawcom upłynęło o godz. 6 rano czasu miejscowego (godz. 5 czasu polskiego). Nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia pomiędzy pracodawcami a związkiem zawodowym pracowników sektora transportowego (AKT), reprezentującym dokerów.

"Zamknięcie portów oznacza dzienną stratę 160 milionów euro z eksportu i 120 milionów euro z importu" - twierdzi fińska konfederacja pracodawców EK, powołując się na statystyki z 2008 roku. Dodaje ona, że około 80 proc. fińskiego eksportu przechodzi przez porty.

bEhyNZPb

W lutym w kilku portach Finlandii doszło do nielegalnych strajków. W ten sposób pracownicy chcieli wywrzeć nacisk i spowodować przyspieszenie negocjacji w sprawie układu zbiorowego.

W środę po zawarciu porozumienia zakończył się w Finlandii trwający od wtorku strajk pracowników sektora transportu drogowego. Protest drogowców, kierowców autobusów, śmieciarzy a nawet firm zaopatrujących lotniska w paliwo sparaliżował transport w całym kraju.

W ubiegłym roku Finlandia odnotowała najgłębszą recesję od 1918 roku. (PAP)

keb/ ap/

bEhyNZPh

5789301

bEhyNZPC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)