Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja WOŚP nie otrzymała dofinansowania z UE

0
Podziel się:

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
nie otrzymała dofinansowania przeznaczonego dla nowych państw
członkowskich Unii Europejskiej (z tzw. Norweskiego Mechanizmu
Finansowego), mimo pozytywnego zaopiniowania wniosku przez stronę
norweską.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie otrzymała dofinansowania przeznaczonego dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (z tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego), mimo pozytywnego zaopiniowania wniosku przez stronę norweską.

Jak poinformował szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak w liście przesłanym w środę PAP, fundacja starała się o środki na budowę i wyposażenie Centrum Symulacji Medycznej, które byłoby trzecim takim ośrodkiem w Europie. "Chcieliśmy, aby w bardzo nowocześnie wyposażonym ośrodku personel medyczny mógł uczyć się na ultranowoczesnych manekinach zasad niesienia pomocy w sytuacjach nagłych zdarzeń. Sprzęt taki produkowany jest głównie w Norwegii i Ci sami Norwegowie, z którymi współpracujemy w sprawach nauki pierwszej pomocy, nas na to namówili" - napisał Owsiak.

Aleksandra Owsiak z fundacji WOŚP powiedziała PAP, że fundacja wystąpiła o dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jak każdy wnioskodawca, fundacja wypełniła stosowny formularz, a jej wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez ambasadę Królestwa Norwegii. Został jednak odrzucony przez stronę polską, która wydaje zgodę na przyznanie funduszu, w tym przypadku, ze względu na obszar działania fundacji, było to Ministerstwo Zdrowia.

Norweski Mechanizm Finansowy przekazuje swoje środki finansowe na realizację projektów w ramach określonych obszarów priorytetowych. Aleksandra Owsiak podkreśla, że fundacja starała się o środki na inwestycję, która wpisuje się w priorytet "Opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem", obejmujący m.in. promocję zdrowia i programów profilaktyki, integrację dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, tworzenie ogólnodostępnych stref rekreacji dziecięcej, terapeutycznych systemów telemedycznych i medycznych internetowych systemów edukacyjnych oraz podnoszenie dostępności i jakości usług medycznych.

Jurek Owsiak napisał w swoim liście, że odmowę uzasadniono tym, że projekt fundacji jest rekreacyjny, a nie medyczny oraz zastosowaniem złego przelicznika euro - powinno być nie 3,9 a 3,9362. "W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy od biura ds. dotacji, wspomagających służbę zdrowia, napisano, że finansowane przez nich są jedynie otwarte ogrody rekreacyjne dla dzieci" - wyjaśniła Aleksandra Owsiak. Zaznaczyła, że takie tłumaczenie jest dla fundacji niezrozumiałe.

Fundacja WOŚP tylko w roku szkolnym 2006/2007 nauczyła 320 tys. dzieci podstaw pierwszej pomocy, a 200 placówek takich jak muzea, biblioteki uniwersyteckie, czy komendy policji, wyposażyła w defibrylatory do ratowania życia.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego to źródła bezzwrotnej pomocy zagranicznej przeznaczone dla nowych państw UE. Darczyńcami są 3 kraje EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) - Norwegia, Islandia i Lichtenstein. Głównym celem utworzonych mechanizmów finansowych jest wyrównywanie poziomu rozwoju gospodarczego i społecznego w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

O środki finansowe mogą ubiegać się wszystkie instytucje sektora publicznego i prywatnego (działające w interesie publicznym) oraz organizacje pozarządowe zarejestrowane na terytorium Polski. Łączna kwota przyznana Polsce, w ramach obu mechanizmów, wynosi 533,51 mln euro. Fundusze te zostaną wykorzystane na przedsięwzięcia realizowane w ramach określonych priorytetów w latach 2004-2009.

Podstawowe priorytety, w ramach których przyznawane są fundusze to m.in. ochrona środowiska, ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego, promowanie wykształcenia i szkoleń, dotacje na badania naukowe oraz opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem. (PAP)

akw/ itm/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)