Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny do likwidacji. Biskupów dziwi tempo

0
Podziel się:

- Dziwi pośpiech, z jakim ma się dokonać przekształcenie Funduszu Kościelnego. Sprawa wymaga namysłu, dyskusji i konsultacji - mówi przewodniczący kościelnej Komisji Konkordatowej arcybiskup Stanisław Budzik.

Fundusz Kościelny do likwidacji. Biskupów dziwi tempo
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

*- *_ Dziwi pośpiech, z jakim ma się dokonać przekształcenie Funduszu Kościelnego. Sprawa wymaga namysłu, dyskusji i konsultacji _- mówi przewodniczący kościelnej Komisji Konkordatowej arcybiskup Stanisław Budzik.

[na zdjęciu: arcybiskupi Stanisław Budzik i Józef Michalik]

Abp Budzik zaznaczył, że, jak stanowi art. 22. konkordatu, zmian trzeba dokonać - _ przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne _ oraz uwzględniając _ potrzeby Kościoła _ i _ biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m207935.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/fundusz;koscielny;to;nic;zobacz;ile;kosztuje;nas;konkordat,17,0,1046545.html) *Fundusz Kościelny to nic. Zobacz, ile kosztuje nas konkordat * Najwięcej pieniędzy idzie na religię w szkołach.

Jak podkreślił, ten postulat nie został dotąd zrealizowany. _ _

_ - Trzeba więc pozytywnie przyjąć zaproszenie do dialogu na ten temat, natomiast dziwi pośpiech, z jakim ma się to dokonać. Sprawa wymaga namysłu, dyskusji, konsultacji z Kościołami i związkami wyznaniowymi, także dyskusji wewnątrz Kościoła katolickiego _ - zaznaczył abp Budzik.

Hierarcha przypomniał także, że artykuł 27. konkordatu stanowi, że _ sprawy wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów między układającymi się stronami albo uzgodnień między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencją Episkopatu Polski upoważnioną do tego przez Stolicę Apostolską _. _ Nie ma wątpliwości, że sprawa przekształcenia Funduszu Kościelnego i zapewnienia Kościołowi ekonomicznych podstaw dla działania na rzecz dobra człowieka i społeczeństwa jest rzeczą na tyle ważną, że wymaga poważnych uzgodnień podejmowanych w duchu dialogu i odpowiednich umów _ - dodał.

Według abp. Budzika, zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego wymagają podpisania odpowiednich umów pomiędzy stroną kościelną i rządową. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni pytany o tę kwestię podkreślił, że rozwiązanie proponowane przez rząd to początek dyskusji o finansowaniu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m163659.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kosciol;w;polsce;dostaje;3;mld;zl;myslisz;ze;to;duzo,46,0,939054.html) Kościół w Polsce dostaje dużo? Zobacz innych * *Money.pl sprawdził jak finansowani są duchowni w innych krajach europejskich.

Strona kościelna podkreśliła, że nie chodzi jedynie o zaopiniowanie zmian, ale wspólne poszukiwanie najlepszego rozwiązania. _ Zakłada to pewien czasowy proces: od analiz do konkretnych kompleksowych rozwiązań. Biskupi wyrazili wolę współpracy i wypracowania modelu, który odpowiadałby współczesnym, demokratycznym rozwiązaniom i obejmowałby - zgodnie z zapisami konkordatu - całość spraw finansowych pomiędzy państwem a Kościołem _ - czytamy w komunikacie.

Natomiast z wcześniejszej odpowiedzi MAC na interpelację posłanki PiS Marii Nowak wynika, że zmiany dotyczące finansowania z Funduszu składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe duchownych nie wymagają podpisywania umowy z Kościołem. MAC argumentuje, że są one finansowane zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a jej zmiana nie wymaga podpisywania porozumienia ze stroną kościelną.

Spotkanie zespołu ds. finansowych obu komisji konkordatowych: rządowej i kościelnej odbędzie się w przyszłym tygodniu. Ma on rozpocząć prace nad propozycją w sprawie Funduszu. Jest to procedura przewidziana w 22. artykule konkordatu.

Watykan w 1998 r. powołał kościelną komisję konkordatową, w tym samym roku Rada Ministrów powołała rządową komisję konkordatową. Komisje: rządowa i kościelna obradują we własnym gronie oraz na spotkaniach wspólnych, jako _ komisja konkordatowa _.

Odpis z podatku na Kościół

Wczoraj podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski minister Boni przedstawił stronie kościelnej założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Boni poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Boni poprosił Kościoły i związki wyznaniowe o zaopiniowanie w ciągu 30 dni projektu założeń.

Możliwość odliczenia podatkowego na Kościoły i związki wyznaniowe nie zmieniałaby obowiązującego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego.

MAC opublikował wyliczenia, według których 0,3-procentowy odpis od podatku od osób fizycznych - przy założeniu wpływów budżetowych zaplanowanych na 2012 r. - oznaczałby dla Kościołów i związków wyznaniowych wpływy między 80,6 mln a 117,8 mln zł.

Czytaj więcej o finansowaniu Kościoła
Premier o planie rządu. "To nie dokuczanie". Premier zapewnił, że rządowe propozycje zmian w systemie finansowania Kościołów, nie są próbą dokuczenia tym instytucjom.
"Zapłacą za księży i jeszcze im zostanie" Ważą się losy proponowanych przez rząd zmian w sposobach finansowania Kościoła.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)