Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GIS: pięć osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A: H1N1

0
Podziel się:

Jest pięć kolejnych osób z podejrzeniem
zakażenia wirusem A/H1N1. U żadnej z nich do tej pory nie
potwierdzono nowej grypy - poinformował w czwartek PAP rzecznik
Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

bFfHuLQl

Jest pięć kolejnych osób z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. U żadnej z nich do tej pory nie potwierdzono nowej grypy - poinformował w czwartek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Próbki pobrane od dwóch osób są już badane w Państwowym Zakładzie Higieny, następne mają tam dotrzeć w najbliższych godzinach.

Rzecznik GIS podkreślił, że do tej pory na terenie Polski nie potwierdzono drugiego zakażenia wirusem A/H1N1.

bFfHuLQn

Wirusa wykryto w środę u 58-letniej kobiety, która 2 maja przyleciała z Nowego Jorku. Kobieta trafiła do szpitala w Mielcu. Stan chorej jest dobry. Według służb sanitarnych miała ona kontakt z pięcioma osobami. Trzy z nich to członkowie rodziny, a dwie to pracownicy zakładu opieki zdrowotnej w Tarnobrzegu.

Jak poinformował Bondar, do mieleckiego szpitala trafiła w czwartek kolejna osoba z podejrzeniem zakażenia wirusem A/H1N1. Rzecznik GIS zaznaczył jednak, że jest mało prawdopodobne, by badania potwierdziły u niej obecność wirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek o 2099 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 32 krajach (Hongkong jest traktowany jako osobny kraj). Choroba ta zabiła co najmniej 42 ludzi w Meksyku i 2 w Stanach Zjednoczonych.

Najwięcej potwierdzonych zachorowań zgłosił Meksyk - 1112. W USA potwierdzono 642 przypadki nowej grypy, w Kanadzie 201, w Hiszpanii 73, w W. Brytanii 28, w Niemczech 9, we Włoszech, Nowej Zelandii i Francji po 5, w Izraelu 4, w Korei Południowej i Salwadorze - po 2. Po jednym przypadku zgłosiły Austria, Kolumbia, Kostaryka, Dania, Hongkong, Gwatemala, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja i Szwajcaria.

bFfHuLQt

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Państwowa Inspekcja Sanitarna informuje, że objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. Zaznacza przy tym, że szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem grypy świńskiej. (PAP)

pro/ wkr/ mow/

bFfHuLQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)