Notowania

pomoc
23.11.2009 15:17

GM: ewentualny wniosek o pomoc musi wynikać z planu dla Opla

Ewentualny wniosek General Motors do polskiego rządu o pomoc publiczną musiałby być następstwem całego planu restrukturyzacji Opla w Europie, który nie jest jeszcze gotowy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli General Motors Poland.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ewentualny wniosek General Motors do polskiego rządu o pomoc publiczną musiałby być następstwem całego planu restrukturyzacji Opla w Europie, który nie jest jeszcze gotowy - wynika z wypowiedzi przedstawicieli General Motors Poland.

Dotychczas firma, do której należy gliwicka fabryka Opla, nie zwracała się o taką pomoc. Nie ma też informacji o tym, aby taki wniosek miał być już przygotowywany na szczeblu polskich struktur GM.

"Najpierw musi powstać szczegółowy plan dla Opla w Europie, przygotowywany przez Nicka Reilly'ego (osoba odpowiedzialna obecnie za działania Opla/Vauxhalla w Europie - PAP) i jego zespół. Plan ten będzie przedstawiony rządom krajów, w których działa Opel, oraz Komisji Europejskiej" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik GM w Polsce, Przemysław Byszewski.

Dopiero z tego planu mogą wynikać ewentualne wnioski o pomoc publiczną, kierowane do rządów poszczególnych państw.

Byszewski przypomniał, że Nick Reilly spotkał się niedawno z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Obie strony przedstawiły swój punkt widzenia na sprawę ewentualnej pomocy i zgodziły się - według rzecznika - że jeżeli firma będzie wnioskować o pomoc, to musi być ona zgodna z polskim i unijnym prawem. W tym zakresie strony zadeklarowały współpracę, jednak na konkrety jest jeszcze zbyt wcześnie.

Biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki potwierdza, że pomoc dla GM jest możliwa, pod warunkiem że będzie zgodna z prawem. Wcześniej jednak firma musiałaby złożyć stosowny wniosek.

"Rząd RP jest gotowy do udzielenia wsparcia GM Manufacturing Poland zgodnie z obowiązującymi zasadami pomocy publicznej w UE oraz regułami jednolitego rynku" - wynika z informacji ministerstwa.

"Warunkiem ubiegania się o wsparcie jest - podobnie jak w przypadku innych podmiotów gospodarczych - złożenie przez zakład stosownego wniosku aplikacyjnego oraz wypełnienie przez niego wymaganych prawem procedur. Zakład jak na razie nie zwracał się do nas w tej sprawie" - podał resort gospodarki.

Obecnie gliwicka fabryka Opla korzysta z dozwolonej prawem wspólnotowym pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku od osób prawnych oraz podatku od nieruchomości. Takie przywileje wynikają z faktu umiejscowienia fabryki w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

"Mechanizm ten ma znaczący wpływ na podniesienie konkurencyjności i efektywności zakładu, co będzie miało istotne znaczenie dla bilansu całego koncernu w przyszłości" - uważają przedstawiciele MG.

W tym roku gliwicka fabryka została dotknięta kryzysem na rynku motoryzacyjnym, zmniejszając produkcję o ponad połowę. Od początku roku do końca września z linii produkcyjnych w zakładzie zjechało 66 tys. 955 aut wobec 151 tys. 779 w tym samym czasie zeszłego roku. Impulsem prowadzącym do wzrostu ma być uruchomiona na początku listopada produkcja nowej astry czwartej generacji. Produkcja tego modelu jest stopniowo zwiększana, by wkrótce osiągnąć wielkość 25 aut na godzinę.

Nowa astra powstaje również od niedawna w brytyjskiej fabryce GM w Ellesmere Port. Gliwicki zakład jest drugim, gdzie ruszyła seryjna produkcja tego modelu.

Na poniedziałek, 30 listopada, w gliwickiej fabryce zaplanowano uroczystość związaną z wyprodukowaniem pierwszej astry IV na polski rynek oraz osiągnięciem przez zakład pełnej prędkości produkcyjnej tego modelu. Udział w spotkaniu zapowiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek. (PAP)

mab/ jzi/ je/ bk/

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz