Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gosiewski o nowym statucie PiS

0
Podziel się:

Przepisy dotyczące reelekcji posłów, uelastycznienie powoływania komitetów
partii w gminach i wprowadzenie instytucji zwolennika partii - to zdaniem przewodniczącego klubu
parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego najważniejsze zmiany w statucie partii, przyjęte
podczas jej sobotniego kongresu.

Przepisy dotyczące reelekcji posłów, uelastycznienie powoływania komitetów partii w gminach i wprowadzenie instytucji zwolennika partii - to zdaniem przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego najważniejsze zmiany w statucie partii, przyjęte podczas jej sobotniego kongresu.

Jak podkreślił Gosiewski na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach, często w polskiej polityce zasada reelekcji posłów była dosyć przypadkowa, często wynikała z bieżącego układu sił w partii. "My chcemy żeby było jasne, iż reelekcja posła z listy PiS wiąże się z jego aktywnością w trakcie kadencji" - dodał poseł.

Według Gosiewskiego, jeżeli poseł nie spełni warunków wpisanych w załączniku statutu, będzie wykluczony z grona kandydujących z listy PiS w kolejnych wyborach parlamentarnych. Chodzi o aktywność posłów w pracach Sejmu - w obradach plenarnych jak i w pracach komisji sejmowych - aktywność posłów w terenie - spotkania z mieszkańcami, dyżury poselskie oraz o tworzenie biur poselskich, zgodnie z potrzebami społecznymi.

Jak podkreślił, poseł jest zobowiązany przedstawiać stanowisko partii i jej program. "Myślę, że to jest dziś bardzo potrzebne, bo kiedy słucham audycji, to często poglądy poszczególnych parlamentarzystów są zupełnie odmienne od tego, co głoszą ich partie" - zauważył.

W opinii Gosiewskiego to dziś problem wszystkich partii politycznych. "PiS tę sprawę ujednolicił w sposób najbardziej klarowny - opisaliśmy to jako prawa i obowiązki. Obowiązkiem jest dziś realizacja zadań, prawem - możliwość reelekcji" - zaznaczył.

Według polityka zmiana w statucie PiS ma przynieść "jasne relacje związane z zadaniami posłów". Jasne kryteria, kiedy dana osoba może ponownie reprezentować daną partię powinny być - jak mówił - stosowane w partiach politycznych. "To korzystne z punktu widzenia zmian w polskiej polityce, ale też z punktu widzenia aktywności parlamentarzystów" - uważa Gosiewski.

Za ważną zmianę w statucie Gosiewski uznał m.in. wprowadzenie przepisu, który uelastycznia procedurę powoływania komitetów w gminach.

Możliwość swobodnego tworzenia struktur na terenie gmin spowoduje - w opinii posła - że PiS będzie "czytelną alternatywą" dla wyborców. "Powstawanie silnych komórek PiS będzie w dużym stopniu polaryzowało sytuację w samorządach i pomagało ludziom dokonać wyboru. Będziemy mogli lepiej rozwiązać sprawy dotyczące obywateli, bardziej skutecznie niż dziś, gdzie w wielu samorządach tak naprawdę decydują sieci układów. PiS może być lekarstwem na tego typu sytuacje" - podkreślił Gosiewski.

Jego zdaniem w Polsce wciąż istnieje spuścizna czasów komunistycznych - niechęć do zapisywania się do partii politycznych - i dlatego PiS zdecydował o wprowadzeniu sformalizowanej instytucji zwolennika partii. "PiS da swoim sympatykom możliwość uczestniczenia w spotkaniach i dyskusji, która dotyczy wypracowania stanowisk. Chcemy, by te osoby brały żywy udział w pracach naszego ugrupowania" - mówił.

Gosiewski wyraził nadzieję, że zmiany w statucie partii ułatwią przygotowania do wyborów samorządowych. Podkreślił też, że od momentu reorganizacji partii do zwycięstwa w tych wyborach "jest naprawdę dużo do zrobienia".

Sobotni kongres PiS zadecydował m. in. o zmianach struktur centralnych partii - będą się teraz składać z dwóch podstawowych ciał: Komitetu Politycznego i Komitetu Wykonawczego, mających władzę o charakterze organizacyjnym i wykonawczym. Zmienione zostały także zasady organizacji komitetów partii i Rady Regionalnej. Jak powiedział dziennikarzom po kongresie przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński, decyzję o zmianach w statucie partii delegaci poparli niemal jednogłośnie, przy czterech głosach sprzeciwu. (PAP)

ban/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)