Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haiti: Lekarze ratują dzieci, wysyłając je do USA wbrew zakazowi

0
Podziel się

au-Prince (PAP/AP, EFE , AFP) - Wbrew decyzji zawieszającej loty samolotów wojskowych z
ciężko chorymi dziećmi haitańskimi do USA, grupa amerykańskich lekarzy zdołała w niedzielę wysłać
prywatnym samolotem do szpitala w Stanach Zjednoczonych troje małych pacjentów w stanie krytycznym
- podała agencja AP.

bEhuTtuJ

au-Prince (PAP/AP, EFE , AFP)
- Wbrew decyzji zawieszającej loty samolotów wojskowych z ciężko chorymi dziećmi haitańskimi do USA, grupa amerykańskich lekarzy zdołała w niedzielę wysłać prywatnym samolotem do szpitala w Stanach Zjednoczonych troje małych pacjentów w stanie krytycznym - podała agencja AP.

Na interwencję bostońskiej grupy lekarzy-wolontariuszy "Partnerzy w zdrowiu", przyjął je Szpital Dziecięcy w Filadelfii.

Dyrektorka amerykańskiego szpitala polowego na Haiti dr Louise Ivers powiedziała dziennikarzom: "Te dzieci umarłyby, gdyby tu zostały".

bEhuTtuL

Na oddziale intensywnej terapii umieszczono w filadelfijskim szpitalu pięcioletnią Betinę Joseph ze zdiagnozowanym tężcem, 14-miesięcznego chłopca z zapaleniem płuc i jeszcze jednego małego pacjenta z poparzeniami trzeciego stopnia.

"Mamy tu setkę dzieci w stanie krytycznym, które umrą w ciągu dnia lub dwóch, jeśli nie zostaną poddane intensywnej terapii" - oświadczył w niedzielę dr Barth Green, szef Instytutu Zdrowia Publicznego i Rozwoju w Miami, który uczestniczy na Haiti w akcji ratowania ofiar trzęsienia ziemi.

W niedzielę ruszył na Haiti program dystrybucji żywności przez rozdzielanie jej przede wszystkim wśród kobiet. ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (WFP) zorganizował w Port-au-Prince i jego okolicach 14 punktów rozdziału, do których mogą ustawiać się w kolejkach po rozdawane tam 25-kilogramowe worki ryżu wyłącznie kobiety, mężczyźni w podeszłym wieku i niepełnosprawni. Wśród oczekujących na paczki żywnościowe mężczyźni z reguły wykorzystywali swą przewagę fizyczną, pozostawiając kobiety i słabsze osoby bez szans.

Według przedstawicieli WFP, na Haiti na razie jest jeszcze daleko do objęcia pomocą żywnościową 2 milionów ofiar trzęsienia ziemi.

bEhuTtuR

Jak podkreśla agencja AP, zarówno amerykańskie władze federalne, jak i stanowe dystansują się oficjalnie od decyzji zawieszenia lotów samolotów wojskowych z ciężko chorymi Haitańczykami, dla których szansą na przeżycie jest umieszczenie ich w szpitalach w USA.

Przedstawiciele Białego Domu zapewniają, że administracja pracuje na zwiększeniem "pojemności" szpitali na Haiti oraz możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach w USA.

Ambasador USA na Haiti Kenneth Merten oświadczył, że przed zawieszeniem lotów samolotów wojskowych przewieziono do USA 435 ofiar trzęsienia ziemi. Zapewnił o staraniach Departamentu Stanu USA podejmowanych w celu przezwyciężenia trudności.

Stany Zjednoczone zawiesiły loty wojskowe z Haiti z ciężko rannymi Haitańczykami, gdyż od środy nie są już oni przyjmowani przez amerykańskie szpitale w rezultacie sporu o to, kto ma ponosić koszty ich leczenia. Gubernator Florydy Charlie Crist zażądał oficjalnie od władz federalnych, aby przyjęły na siebie pokrycie części kosztów leczenia ofiar trzęsienia ziemi.

bEhuTtuS

Większość spośród 33 haitańskich dzieci, które grupa obywateli amerykańskich próbowała wywieźć nielegalnie autobusem do Dominikany bez wiedzy rodziny, przebywa w schronisku stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce - powiedziała w niedzielę dyrektor regionalna stowarzyszenia na Haiti, Patricia Vargas. "Były głodne, odwodnione i wyczerpane" - dodała pani Vargas.

Stowarzyszenie stara się teraz odnaleźć ich rodziców lub krewnych.

Dziesięciu obywateli USA, którzy usiłowali wywieźć dzieci z Haiti, zostało aresztowanych pod zarzutem uprawiania handlu dziećmi. (PAP)

ik/ mc/

bEhuTtuT

5581992 5581827 5582028 5581827

bEhuTtvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)