Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpański rząd wygrał ze strajkiem kontrolerów

0
Podziel się:

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego nie wracając do pracy łamią prawo.

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego odmowa powrotu do pracy grozi im konsekwencjami karnymi.

_ - Kontrolerzy wracają do pracy i prawie połowa sektorów przestrzeni powietrznej jest otwarta _ - oświadczył przedstawiciel zarządzającej hiszpańskimi lotniskami firmy AENA.

Wcześniej hiszpański socjalistyczny rząd ogłosił w kraju stan wyjątkowy i zapowiedział, że kontrolerzy, którzy nie wrócą do pracy, będą łamali prawo.

Jest to pierwsza taka sytuacja w demokracji hiszpańskiej. Stan wyjątkowy pozwala rządowi nakazać kontrolerom powrót do pracy dla zapewnienia podstawowych usług publicznych.

Jednak utrudnienia w ruchu lotniczym prawdopodobnie będą nadal występowały. Hiszpańskie linie lotnicze Iberia odwołały wszystkie loty do godz. 6 czasu polskiego w niedzielę, a tanie linie lotnicze Ryanair odwołały wszystkie swoje hiszpańskie loty na dziś.

Hiszpańska armia przejęła wczoraj po południu kontrolę nad wieżami kontroli lotów po tym, jak strajk kontrolerów zatrzymał wszystkie loty na i z głównych hiszpańskich lotnisk, powodując utrudnienia w podróży dla około 250 tys. ludzi. W Hiszpanii rozpoczął się długi weekend, w związku z Dniem Konstytucji, 6 grudnia, i świętem religijnym w środę, 8 grudnia, i Hiszpanie masowo wyjeżdżają na wypoczynek.

Spór miedzy rządem a 2,5-tysięczną grupą kontrolerów ruchu trwa od ponad roku, kiedy rząd, w ramach programu oszczędnościowego, zapowiedział zmianę wyjątkowo korzystnych warunków ich zatrudnienia. Kontrolerzy hiszpańscy zarabiają więcej od swoich europejskich kolegów - ich pensja roczna wynosi średnio 350 tysięcy euro. Wcześniej mieli także prawo do przejścia na emeryturę w wieku 52 lat, z zachowaniem całej pensji, dobrze płatnych nadgodzin i inne przywileje, które rząd ograniczył.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)