Notowania

protest
25.01.2009 18:06

Iran: Protest przeciwko oczekiwanej decyzji UE w sprawie Mudżahedinów Ludowych

Kilkuset Irańczyków demonstrowało w niedzielę przed ambasadą Francji w Teheranie przeciwko spodziewanej decyzji Unii Europejskiej o skreśleniu Mudżahedinów Ludowych z listy organizacji terrorystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkuset Irańczyków demonstrowało w niedzielę przed ambasadą Francji w Teheranie przeciwko spodziewanej decyzji Unii Europejskiej o skreśleniu Mudżahedinów Ludowych z listy organizacji terrorystycznych.

Mudżahedini Ludowi są głównym ruchem opozycyjnym w Iranie. Decyzję o tym, że nie powinni być dłużej uważani za terrorystów mają podjąć w poniedziałek w Brukseli szefowie dyplomacji państw UE.

"Śmierć Sarkozy'emu", "Europo wstydź się", "Śmierć Ameryce" - to hasła, które uczestnicy demonstracji mieli wypisane na transparentach.

"Historia wyczynów monafeghinów (termin używany przez irańską propagandę na określenie mudżahedinów) jest niezwykle obciążająca i jeśli Unia Europejska postanowi skreślić ich z listy ugrupowań terrorystycznych, będzie to świadoma, na wskroś polityczna decyzja" - oświadczył w niedzielę rzecznik irańskiego MSZ Hasan Ghaszgawi

"Europejczycy powinni być świadomi konsekwencji takiej decyzji dla stosunków z Iranem" - ostrzegł wysokiej rangi szyicki duchowny Możtaba Keshani, który przemawiał w czasie teherańskiej demonstracji.

Określił on jednak jako "pozytywną" zapowiedź Francji, że zgłosi ona sprzeciw wobec decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który 4 grudnia 2008 roku uznał, iż Komisja Europejska naruszyła "prawo do obrony" irańskiej organizacji, umieszczonej na liście terrorystycznej w 2002 roku.

Ta decyzja Trybunału jest podstawą dokumentu, jaki zostanie przedłożony szefom MSZ państw UE w sprawie skreślenia Mudżahedinów Ludowych z unijnej listy ugrupowań terrorystycznych.

Lista ta powstała po zamachach w USA z 11 września 2001 roku i jest aktualizowana co sześć miesięcy. Mudżahedini Ludowi sa uważani za organizację terrorystyczna również przez Stany Zjednoczone i Kanadę.

Mudżahedini Ludowi są organizacją założoną w 1965 roku do walki z reżimem szacha. Po rewolucji 1979 roku wystąpili oni przeciwko Republice Islamskiej. Władze irańskie oskarżają ich o zdradę, ponieważ w latach 80., w czasie wojny iracko-irańskiej uważani byli za sprzymierzeńców Saddama Husajna. (PAP)

ik/ ap/

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz