Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc
12.07.2010 20:17

Izrael: Raport ws. operacji przeciw flotylli z pomocą dla Gazy

# raport przedstawiono na briefingu w resorcie obrony #

Podziel się
Dodaj komentarz

# raport przedstawiono na briefingu w resorcie obrony #

12.07. Tel Awiw (PAP/AP) - W pierwszym, wewnętrznym raporcie izraelskim w sprawie ataku na flotyllę z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy skrytykowane zostały działania wywiadowcze i planowanie, które poprzedziły tamtą operację, ale nie komandosi, którzy ją przeprowadzili.

Dla komandosów znalazły się w tym przedstawionym w poniedziałek na briefingu w ministerstwie obrony raporcie, w części nie opatrzonej klauzulą tajności, słowa pochwały; uznano, że słusznie użyli broni, skonfrontowani z agresywnymi propalestyńskimi aktywistami na pokładzie jednego ze statków.

Raport został sporządzony przez generała w stanie spoczynku Giorę Eilanda. Dokument ten nie zawiera zaleceń, dotyczących konsekwencji personalnych, choć nie można wykluczyć, że po jego opublikowaniu może dojść do zwolnień lub degradacji osób odpowiedzialnych - uważają przedstawiciele ministerstwa obrony Izraela.

Eiland mówił na spotkaniu z dziennikarzami o błędach, dotyczących zarówno działania służb wywiadowczych, jak i procesu decyzyjnego oraz o błędach "operacyjnych". Dodał, że niektóre z tych błędów popełniono na "dość wysokich szczeblach dowodzenia", ale nie podał konkretów, a tej części raportu nie ujawniono.

Inni przedstawiciele sił zbrojnych wskazywali na spotkaniu z dziennikarzami, że wnioski, jakie zostaną wyciągnięte z operacji z 31 maja umożliwią marynarce wojennej zatrzymywanie w przyszłości statków, usiłujących przerwać blokadę Strefy Gazy. Gdyby jednak aktywiści na pokładzie zaatakowali żołnierzy z zamiarem poświęcenia życia, "całkiem możliwe, że tak się stanie" - cytuje AP przedstawicieli wojska, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

31 maja w operacji izraelskich komandosów przeciwko flotylli z pomocą dla Strefy Gazy zginęło ośmiu obywateli tureckich i jeden Amerykanin pochodzenia tureckiego. Społeczność międzynarodowa zareagowała z oburzeniem na postępowanie Izraela. Stosunki izraelsko-tureckie stały się bardzo napięte.

Reakcję na operację przeciwko flotylli zmusiły Izrael do złagodzenia lądowej blokady Strefy Gazy, gdzie władzę sprawuje radykalny Hamas. Blokada morska, której celem jest zapobieganie dostawom broni dla Hamasu, została utrzymana.

Izrael sprzeciwił się proponowanemu przez ONZ międzynarodowemu śledztwu w sprawie zajścia z 31 maja. Strona izraelska poinformowała o wszczęciu dwóch własnych śledztw; jedno prowadzi wojsko, drugie - komisja cywilna, przy której działa dwóch międzynarodowych obserwatorów.(PAP)

az/ kar/

6602617 6603747

Tagi: pomoc, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz