Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izraelscy naukowcy krytykują rząd za niewpuszczenie Chomsky'ego

0
Podziel się

Ponad pięciuset naukowców z Izraela skrytykowało we wtorek rząd swego
kraju za to, że wydał w zeszłym tygodniu zakaz wstępu na Zachodni Brzeg Jordanu słynnemu
intelektualiście z USA profesorowi Noamowi Chomsky'emu.

bEiRMtzF

Ponad pięciuset naukowców z Izraela skrytykowało we wtorek rząd swego kraju za to, że wydał w zeszłym tygodniu zakaz wstępu na Zachodni Brzeg Jordanu słynnemu intelektualiście z USA profesorowi Noamowi Chomsky'emu.

W liście do ministra spraw wewnętrznych Elijahu Iszaiego czytamy, że "blokowanie kogoś, kogo opinie nie są akceptowane, jest śmiertelnym ciosem dla demokracji".

Chomsky, lingwista i filozof żydowskiego pochodzenia, jest intelektualistą cieszącym się międzynarodowym uznaniem.

bEiRMtzH

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się wykładowcy i studenci, lingwiści i filozofowie.

Według izraelskiego MSW, Chomsky'ego zawrócono z granicy "z wielu powodów"; nie sprecyzowano jednak jakich. Następnie resort poinformował, że funkcjonariusz straży granicznej pomylił się i że Chomsky może wrócić - pisze agencja Associated Press.

Językoznawca próbował dostać się na terytorium Izraela z Jordanii przez most Allenby'ego. Miał wygłosić wykład na uniwersytecie Bir Zeit na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Przed kilkoma dniami również opiniotwórcza organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) skrytykowała niewpuszczenie Chomsky'ego na palestyńskie terytoria okupowane jako arbitralną decyzję rządu Izraela.

bEiRMtzN

Noam Chomsky to największy obecnie żyjący lingwista. Jest również jednym z najostrzejszych krytyków Izraela w świecie akademickim. Po ofensywie w Strefie Gazy z 2009 roku powiedział m.in., że "zwolennicy Izraela w rzeczywistości są zwolennikami jego moralnej degeneracji". Jest profesorem Massachusetts Institute of Technology (MIT). (PAP)

cyk/ mc/

6302627 arch.

bEiRMtAi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)