Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

James Mattis nowy dowódca sił USA na B. Wschodzie i w Azji

0
Podziel się

#
dochodzą informacje na temat Jamesa Mattisa
#

bEiAMhFN

# dochodzą informacje na temat Jamesa Mattisa #

08.07. Waszyngton (PAP/AFP, AP) - Amerykański sekretarz obrony Robert Gates nominował w czwartek gen. Jamesa Mattisa na szefa Centralnego Dowództwa (CENTCOM) na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. Zastąpi on na tym stanowisku nowego dowódcę wojsk NATO w Afganistanie gen. Davida Petraeusa.

Generał piechoty morskiej USA James Mattis, jako szef CENTCOM nadzorował będzie m.in. operacje militarne na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku oraz w Afganistanie i Pakistanie.

bEiAMhFP

Mattis, który jest 4-gwiazdkowym generałem, dotychczas stał na czele Dowództwa Sił Połączonych USA (USJFCOM).

Minister obrony USA Robert Gates powiedział dziennikarzom, że jego wybór padł na Mattisa ze względu na jego znaczące doświadczenie bojowe oraz "niezależne i wnikliwe myślenie strategiczne".

Mattis uznawany jest za oficera intelektualistę i eksperta od skomplikowanych operacji wojskowych wymierzonych w rebelie i działania terrorystyczne - pisze AP.

Tak jak zdymisjonowany niedawno gen. McChrystal, poprzednik Petreusa, Mattis zasłynął z bardzo prostolinijnego stylu mówienia i nie przebierania w słowach.

bEiAMhFV

Został upomniany przez swych przełożonych po wystąpieniu w San Diego, w którym powiedział: "dobrze jest zabić niektórych ludzi", dodając, że pewni Afgańczycy zasługują na śmierć.

Gates twierdzi jednak, że Mattis "wyciągnął wnioski" po krytyce jego niefortunnej wypowiedzi.

Przewodniczący kolegium szefów sztabów USA admirał Mike Mullen powiedział, że Mattis zrobił na nim znakomite wrażenie podczas swej współpracy z natowskimi sojusznikami, zwłaszcza gdy dowodził Siłom Połączonych USA (USJFCOM).

W 2004 dywizja piechoty morskiej dowodzona przez Mattisa poprowadziła atak na Faludżę i odegrała kluczową rolę w negocjacjach z walczącymi tam rebeliantami.

bEiAMhFW

Strategia walki z rebeliantami preferowana przez Mattisa wydaje się być zgodna z metodami, które stosowali zarówno Petreus jak i McChrystal - komentuje AP. Polega ona na ograniczaniu działań zbrojnych w celu pozyskania wsparcia ludności lokalnej.

Nominacja Mattisa musi zostać zatwierdzona przez amerykański Kongres.(PAP)

jhp/ kar/ fit/

6583702 6584107

bEiAMhGq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)