Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW rozpoczyna budowę nowego szybu

0
Podziel się:

Władze Jastrzębia Zdroju (Śląskie) wydały pozwolenie na budowę dla
inwestycji związanej z budową nowego szybu kopalni Zofiówka. Tym samym może rozpocząć się jedno z
największych przedsięwzięć w polskim górnictwie, dzięki któremu Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
zyska dostęp do nowych złóż węgla.

Władze Jastrzębia Zdroju (Śląskie) wydały pozwolenie na budowę dla inwestycji związanej z budową nowego szybu kopalni Zofiówka. Tym samym może rozpocząć się jedno z największych przedsięwzięć w polskim górnictwie, dzięki któremu Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW)
zyska dostęp do nowych złóż węgla.

Szyb o głębokości 1164 metrów ma powstać do połowy 2013 roku kosztem 180,5 mln zł netto. W uruchomienie wydobycia węgla z nowego złoża spółka zamierza zainwestować w sumie 1,1 mld zł do 2018 r., a do 2030 r. kolejny miliard złotych.

Jak podały we wtorek służby prasowe JSW, dzięki wydaniu przez Urząd Miasta pozwolenia na budowę, wkrótce rozpoczną się prace budowlane. W pierwszym etapie nastąpi niwelacja terenu i budowa drogi dojazdowej oraz wjazdu z ulicy Libowiec. Potem firma wykonawcza przystąpi do robót górniczych.

Złoże Bzie-Dębina 1-Zachód, które zostanie udostępnione dzięki nowemu szybowi, to jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam tzw. zasobów bilansowych węgla szacowana jest na 600 mln ton. Dzięki jego udostępnieniu i zagospodarowaniu żywotność kopalni Zofiówka będzie przedłużona co najmniej do 2070 roku.

Zakłada się, że pierwsza tona węgla zostanie wydobyta z nowego pola w 2018 r., a cztery lata później wydobycie węgla koksowego osiągnie poziom 6,5 tys. ton na dobę. W perspektywie planowane jest nawet podwojenie wydobycia.

W sąsiedztwie szybu, na ok. 13 hektarach, ma powstać nowa infrastruktura - m.in. budynek administracyjno-socjalny, stacja odmetanowania, rozdzielnie, obiekty systemu klimatyzacji i zaplecza warsztatowego kopalni. Rozbudowa Zofiówki ze względu na skalę inwestycji w praktyce jest budową nowej kopalni.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach. W ubiegłym roku spółkę dotknął kryzys na rynku stali i koksu - dopiero w ostatnich miesiącach 2009 r. JSW zaczęła odrabiać poniesione z tego tytułu straty.(PAP)

mab/ bos/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)