Notowania

Jubileuszowy wiec na Majdanie Niepodległości

Zarówno politycy, jak i zwykli ludzie zebrani na Majdanie, mimo nieustępliwości władz nie mają zamiaru kończyć swych protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dziesiąty, jubileuszowy wiec miał miejsce dziś na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od listopada trwają protesty przeciwników władz Ukrainy domagających się m.in. ustąpienia prezydenta Wiktora Janukowycza. Według mediów na wiecu było 50 tys. ludzi.

Zgromadzeni zaapelowali o uwolnienie zatrzymanych uczestników demonstracji antyrządowych. Według jednego z politycznych liderów protestów, byłego szefa ukraińskiej dyplomacji Petra Poroszenki, w aresztach wciąż znajduje się 49 uczestników protestów.

_ Nie porzucimy żadnego aktywisty. 392 dzięki naszym wysiłkom udało się wyciągnąć z więzień. 49 osób wciąż w nich pozostaje _ - mówił Poroszenko ze sceny na Majdanie.

W niedzielę ogłoszono także, że Samoobrona Majdanu - ochotnicze oddziały składających się z ludzi wyposażonych w pałki i kaski budowlane - rozszerza swą działalność na całą Ukrainę.

_ W Kijowie nocami płoną samochody naszych działaczy, a w regionach zabijani są i porywani przywódcy. Kto obroni obywateli? Milicja? Czy jej oddziały specjalne Berkut? Musimy bronić się sami _ - zachęcał do wstępowania w szeregi Samoobrony były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Do nękania aktywistów Majdanu władze używają tzw. tituszków - wynajmowanych za pieniądze dresiarzy, którzy działają w porozumieniu z milicją. Piosenkarka Rusłana powiedziała, że ludzie ci praktycznie wygnali ją z jej własnego mieszkania.

_ Ciągle dyżurują koło mojego domu, śledzą mój samochód. Grożą mi przez telefon. Trudno mi przyzwyczaić się do telefonów, w których słyszę, że skończę jak Dmytro Bułatow _ - mówiła Rusłana. Bułatow, przywódca ruchu kierowców Automajdan, został porwany, a następnie przez ponad tydzień był torturowany przez nieustalonych dotychczas sprawców.

Zarówno politycy, jak i zwykli ludzie zebrani na Majdanie, mimo nieustępliwości władz nie mają zamiaru kończyć swych protestów.

_ Ludzie domagają się jednego: zmiany władzy, zmiany zasad gry i wcześniejszych wyborów prezydenckich. Władze robią wszystko, by przedstawić ludzi jako ekstremistów i wmówić, że Majdan chce wojny domowej. Władze nie rozumieją, że wyszliśmy na ulice w walce o prawo do życia w normalnym kraju _ - oświadczył ze sceny Majdanu lider opozycyjnej partii Udar Witalij Kliczko.

Ten znany bokser zwrócił się do Janukowycza z propozycją przeprowadzenia publicznej debaty. _ Janukowycz zaproponował mi debatę, na co bez wahania odpowiedziałem "tak", ale chcę, by odbyła się ona tutaj, na Majdanie. Za kryzys w naszym kraju odpowiada człowiek, który skoncentrował w swych rękach całą władzę. Jest to Wiktor Janukowycz _ - powiedział Kliczko.

Również na niedzielnym wiecu kilkadziesiąt osób, stojąc pod rozłożonymi parasolami, wyraziło solidarność z niezależną rosyjską stacją telewizyjną Dożd (deszcz). Kanałowi temu grozi zamknięcie po decyzji głównych rosyjskich operatorów kablowych o wycofaniu go z oferty.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/252/m293116.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraina;w;ue;euromajdan;zapelnia;sie;zwolennikami;unii,246,0,1447158.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Tłumy na Majdanie. Wielki wiec unijny ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ukraina;w;ue;euromajdan;zapelnia;sie;zwolennikami;unii,246,0,1447158.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/171/m296363.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moskwa;ostrzega;usa;przed;rebeliantami;na;ukrainie,99,0,1473379.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ostrzegają przed rebeliantami na Ukrainie ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/moskwa;ostrzega;usa;przed;rebeliantami;na;ukrainie,99,0,1473379.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/m296686.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/propozycja;rosji;dla;ukrainy;namawiaja;do;,238,0,1473262.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Propozycja Rosji dla Ukrainy. Namawiają do... ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/propozycja;rosji;dla;ukrainy;namawiaja;do;,238,0,1473262.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/151/m296343.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;ostrzega;ukraina;na;skraju;bankructwa,132,0,1472644.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Ukraina na skraju bankructwa? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;ostrzega;ukraina;na;skraju;bankructwa,132,0,1472644.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: protesty na ukrainie, majdan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz