Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

------------

------------

2.12. - Na warszawskim Mokotowie spłonął samochód Julii Pitery odpowiedzialnej w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją. Policyjni eksperci po kilku godzinach pracy ustalili, że auto mogło być podpalone. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczęła śledztwo w tej sprawie.

2.12. - Szef MSZ Radosław Sikorski wstąpił do Platformy Obywatelskiej. To trzecia partia w jego politycznej karierze.

4.12. - Premier z pierwszą oficjalną wizytą w Brukseli. Spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem-Gertem Poetteringiem i z sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem.

Tusk zapowiedział, że nowy rząd - "kiedy trzeba" - będzie twardo bronił interesów Polski w UE, "ale zawsze w duchu wzajemnego zrozumienia i zaufania".

Barroso ze zrozumieniem odniósł się do decyzji Tuska o utrzymaniu - zgodnie z porozumieniem wynegocjowanym przez poprzedni rząd i prezydenta Lecha Kaczyńskiego - opt-out w Polsce w sprawie stosowania Karty Praw Podstawowych.

5.12. - Spotkanie prezydenta z premierem po zaostrzeniu napięcia we wzajemnych relacjach w związku z wycofaniem polskiego sprzeciwu wobec negocjacji Rosji w sprawie przystąpienia do OECD i po niekonsultowanych z prezydentem zapowiedziach rządu wycofania polskich wojsk z Iraku oraz uzawodowienia armii. Kolejnym zgrzytem było niestawienie się ministra Sikorskiego na zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego.

Po spotkaniu Tusk mówił, że razem z L.Kaczyńskim "ustalili, że zrobią wszystko", by współpraca między nimi "wyglądała dobrze". Wyraził nadzieję, że rozmowa "odwróci nienajlepszą tendencję" we współpracy. To dobra prognoza na przyszłość, jeśli chodzi o współpracę w polityce zagranicznej - komentował spotkanie prezydencki minister Michał Kamiński.

7.12. - Donald Tusk złożył jednodniową wizytę w Rzymie, w czasie której został wraz z rodziną przyjęty na audiencji u papieża Benedykta XVI i rozmawiał z szefem włoskiego rządu Romano Prodim.

7.12. - Ministrowie sprawiedliwości państw UE podjęli blokowaną dotychczas przez Polskę decyzję o ustanowieniu Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci, który ma być obchodzony 10 października. Stało się to możliwe dzięki zmianie stanowiska przez nowy polski rząd.

10.12. - Donald Tusk na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie. Główne tematy szczytu: Traktat Lizboński, przyszłość UE, status Kosowa, współpraca z krajami bałtyckimi.

11.12. - Premier odwiedził Berlin, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Horstem Koehlerem.

Merkel zadeklarowała m.in., że budowa muzeum II wojny światowej w Gdańsku to "interesujący pomysł", który może być częścią europejskiej sieci projektów, ale nie alternatywą wobec niemieckiego "widocznego znaku" upamiętniającego wysiedlenia.

W wywiadzie opublikowanym dzień przed wizytą w Berlinie przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Tusk zaproponował, aby zamiast placówki upamiętniającej przymusowe wysiedlenia w Europie (tzw. widocznego znaku), ustanowić muzeum II wojny światowej.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel Tusk nazwał "nie do końca racjonalnym, choćby ze względów gospodarczych i finansowych" niemiecko-rosyjski projekt budowy Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku. Zasugerował, że może dojść w tej sprawie do rozmów trójstronnych, razem z Rosją.

12.12 - Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew porozumieli się w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso. Rosja wprowadziła embargo w listopadzie 2005 roku. Początkowo dotyczyło ono jedynie mięsa, a następnie również produktów roślinnych.

12.12. - Premier w Paryżu spotkał się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm i szefem francuskiego rządu Francois Fillonem. Głównymi tematami rozmów były Traktat Reformujący UE, projekt powołania w ramach Unii tzw. grupy mędrców, misja UE w Czadzie oraz bezpieczeństwo energetyczne.

13.12. - Przywódcy 27 państw UE podpisali w Lizbonie Traktat Reformujący UE. W imieniu polski dokument sygnowali premier Donald Tusk i szef dyplomacji Radosław Sikorski. Polskiej delegacji na uroczystość podpisania traktatu przewodniczył prezydent Lech Kaczyński.

Traktat Lizboński, przyjęty 19 października po trzech miesiącach trudnych negocjacji, zastąpił projekt konstytucji unijnej, odrzucony w referendach przez Francję i Holandię.

Jego główne postanowienia - nowe w stosunku do obecnie obowiązującego Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych.

14.12. - Jednodniowy szczyt UE w Brukseli. Uczestnicy szczytu zgodzili się na wysłanie cywilnej misji (policjantów i prawników)
do Kosowa. Polska zgłosiła gotowość uczestniczenia w misji.

- Premier zapowiedział, że Michał Boni będzie kierował zespołem doradców Kancelarii Premiera. Boni był wymieniany jako kandydat na ministra pracy. Pod koniec października poinformował, że w 1985 roku podpisał, pod wpływem szantażu, deklarację o współpracy z SB. Zapewnił jednocześnie, że nigdy tej współpracy nie podjął. Ministrem pracy i polityki społecznej została ostatecznie Jolanta Fedak (PSL).

16.12. - Premier Tusk oświadczył, że ostrzeżenia szefa sztabu armii rosyjskiej na temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach są niedopuszczalne. W podobnym tonie wypowiedziało się czeski MSZ.

Gen. Jurij Bałujewski powiedział, że plan budowy elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie prowadzić będzie do destabilizacji kontynentu. Powtarzając, że amerykańskie plany są nie do przyjęcia dla Rosji, ostrzegł, iż jakiekolwiek wystrzelenie amerykańskiego pocisku antyrakietowego z terytorium Polski może zostać potraktowane przez zautomatyzowany system rosyjskiej obrony jako start rakiety balistycznej, co sprowokowałoby odpowiednią odpowiedź systemu.

17.12. - Kopalnie zatrudniającej ponad 60 tys. osób Kompanii Węglowej na dobę wstrzymały wydobycie węgla. Strajk to efekt braku porozumienia między zarządem a związkami zawodowymi, domagającymi się większych podwyżek płac.

18.12. - Rząd skierował do prezydenta wniosek, by misję polskich wojsk w Iraku zakończyć do 31 października 2008 r. Zgodnie z założeniami, do zakończenia misji polski kontyngent wojskowy miał liczyć do 900 osób w Iraku i 300 w odwodzie na terenie Polski.

Prezydent zdecydował o przedłużeniu misji 21 grudnia. Termin wycofania żołnierzy z Iraku wywołał jednak kolejny spór na linii prezydent-premier, bo Lech Kaczyński był przeciwny wycofaniu polskich wojsk z Iraku w proponowanym przez rząd terminie. Tusk mówił, że niepodpisanie postanowienia oznaczałoby, że L.Kaczyński weźmie na siebie odpowiedzialność za pospieszną ewakuację polskich wojsk.

18.12. - Julia Pitera przekazała premierowi raport na temat działań CBA oceniając, że "przynajmniej w trzech punktach" jest podstawa do zwrócenia się do prokuratury.

Wcześniej szef CBA Mariusz Kamiński złożył prywatny akt oskarżenia przeciw Piterze i zapowiedział, że nie poda się do dymisji. Kamiński przedstawił dziennikarzom otwarty list do premiera, w którym napisał, że Pitera prowadzi bezprecedensowe i nieuprawnione ataki na CBA.

19.12. - Premier Donald Tusk spotkał się w Diwanii z polskimi żołnierzami pełniącymi służbę w Iraku.

20.12. - Rząd nie jest stroną toczącego się sporu płacowego w Kompanii Węglowej i nie powinien angażować się w jego rozwiązanie - ocenił odpowiedzialny za górnictwo wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski.

O zaangażowanie przedstawicieli rządu w rozwiązanie konfliktu apelował szef górniczej "Solidarności", Dominik Kolorz. Po fiasku rozmów na temat wzrostu płac związki zapowiedziały na 7 stycznia początek strajku. Kolorz mówił, że rząd powinien być co najmniej "pozytywnym mediatorem" w negocjacjach. Związki liczą na interwencję wicepremiera Waldemara Pawlaka.

21.12. - O północy Polska razem z ośmioma nowymi krajami UE weszła do strefy Schengen - na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarto szlabany i zniesiono kontrole graniczne.

Wydarzenie to świętowano na tzw. granicy wewnętrznej - czyli Polski z jej schengenowskimi sąsiadami. Centralne obchody odbyły się w Porajowie (Dolnośląskie) - u zbiegu granic Polski, Czech i Niemiec. Uczestniczyli w nich premierzy Polski, Czech, Portugalii oraz kanclerz Niemiec. Natomiast na przejściu w Budzisku (Podlaskie) spotkali się prezydenci Polski i Litwy.

24.12. - Premier uczestniczył w Wigilii dla potrzebujących i bezdomnych zorganizowanej na gdańskim Targu Węglowym.

cdn.

sdd/ kno/ par/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)