Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-----

-----

1.7. - Sygnał ze strony premiera Donalda Tuska, że być może podczas lipcowej wizyty amerykańskiej sekretarz stanu Condoleezzy Rice dojdzie do podpisania "wstępnego porozumienia" ws. tarczy antyrakietowej. Premier podtrzymał warunek gwarancji bezpieczeństwa dla Polski.

Prezydent oświadczył, że wizyta Rice w Warszawie zakończy się zawarciem porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej.

- Polityczną burzę wywołały słowa Lecha Kaczyńskiego, że po odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego przez Irlandczyków, jego ratyfikacja jest bezprzedmiotowa. W reakcji na tę wypowiedź rząd przyjął stanowisko, w którym oświadczył, że jest przekonany, iż ratyfikacja Traktatu leży w polskim interesie.

- Premier przyjął rezygnację Agnieszki Liszki z funkcji rzecznika rządu.

- Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że przygotuje "czarną księgę" zaniedbań w procesie prywatyzacji firm z udziałem Skarbu Państwa. Dodał, że niebawem rząd zajmie się założeniami do projektu ustawy reprywatyzacyjnej.

Minister skarbu nie udzielił absolutorium władzom TVP za 2007 r. W Polskim Radiu natomiast absolutorium nie uzyskały dwie osoby z zarządu: prezes Krzysztof Czabański oraz Jerzy Targalski.

- MON przeprowadził akcję wywiezienia akt Komisji Weryfikacyjnej WSI. Komisja Weryfikacyjna ds. byłych żołnierzy WSI zakończyła działalność 30 czerwca. Zbadała połowę z dwóch tysięcy oświadczeń złożonych przez b. żołnierzy WSI. Od 1 lipca zastąpi ją komisja kwalifikacyjna przy MON.

- Wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski kontynuował w Waszyngtonie rozmowy o tarczy antyrakietowej. Spotkał się m.in. z głównym amerykańskim negocjatorem Johnem Roodem i dyrektorem ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu Danielem Friedem.

2.7. - Premier oraz minister sportu Mirosław Drzewiecki spotkali się z przewodniczącym UEFA Michelem Platinim ws. przygotowań do Euro 2012. Premier oświadczył po spotkaniu, że gwarantujemy wykonanie planu przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

- Główny negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej Witold Waszczykowski powiedział PAP, że "przekazał rezultaty swojej pracy ministrowi spraw zagranicznych i premierowi".

- Lech Kaczyński powiedział w wywiadzie dla TVP1, że jeżeli Irlandia ratyfikuje Traktat Lizboński, Polska uczyni to samo. Prezydent zaznaczył, że trzeba doprowadzić do sytuacji, w której Irlandczycy "z własnej, nieprzymuszonej woli" zgodzą się na ten Traktat.

- Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem USA Dickiem Cheneyem na temat tarczy antyrakietowej.

3.7. - Premier i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkali się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Victorem Ashe ws. tarczy antyrakietowej.

4.7 - Szefowie MSZ i MON przekazali szefowej Kancelarii Prezydenta Annie Fotydze informację na temat rozmowy telefonicznej premiera z Dickem Cheney'em.

Tusk, wicepremier Schetyna oraz ministrowie spraw zagranicznych i obrony rozmawiali o tarczy antyrakietowej. Następnie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w siedzibie BBN z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Sikorski mówił po spotkaniu, że wraz z Waszczykowskim nakreślili prezydentowi "bardziej dogłębny stan, genezę negocjacji". Szef MSZ stwierdził, że prezydent jest zwolennikiem porozumienia z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej.

Premier oświadczył, że oferta administracji USA, która proponowała Polsce rotacyjne stacjonowanie rakiet Patriot, została odrzucona przez polski rząd jako niewystarczająca. Dodał, że negocjacje ws. tarczy trwają.

Szef rządu podkreślał, że jeśli w związku z obecnością tarczy zwiększa się zagrożenie, to potrzebne są dodatkowe czynniki zwiększające nasze bezpieczeństwo, także takie jak obecność na stałe rakiet Patriot na terytorium Polski.

- Lech Kaczyński podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym zaznaczył, że "Polska nie będzie przeszkodą w procesie ratyfikacji Traktatu z Lizbony".

7.7. - Sikorski udał się z wizytą do USA. Rozmawiał telefonicznie z kandydatem Demokratów na prezydenta Barackiem Obamą. Obama wspomniał, że polska "Solidarność" była znaczącym doświadczeniem w jego życiu. Przyjął zaproszenie do Polski i powiedział, że przyjedzie "w każdej roli", tzn. nawet gdyby nie został wybrany prezydentem

- Lech Kaczyński zdecydował się skierować do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych. Nowela, zainicjowana przez PO, rozszerza katalog osób zwolnionych z opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

- MEN przedstawiło plan działań, zakładający obniżenie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat, które ma nastąpić od września 2009 roku. Plan ten ma być rozłożony na trzy lata. W tym czasie do pierwszych klas szkół podstawowych będę trafiały dzieci z dwóch różnych roczników. MEN ogłosiło też rządowy program "wyprawka szkolna" dla rozpoczynających naukę dzieci.

8.7. - Sikorski spotkał się w Waszyngtonie z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice. Przedmiotem rozmowy były głównie negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej, ale także sytuacja w Afganistanie oraz kwestia dalszego rozszerzenia NATO.

Szef MSZ rozmawiał też z senatorem Johnem McCainem, kandydatem Republikanów na prezydenta Stanów Zjednoczonych ws. ewentualnego poparcia planów umieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej;

9.7. - Donald Tusk spotkał się z Radosławem Sikorskim w sprawie rozmów szefa MSZ w USA o tarczy antyrakietowej.

- Minister skarbu Aleksander Grad rozmawiał z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko, aby w wyznaczonym terminie przesłać do KE poprawki do planów restrukturyzacji stoczni Gdynia i Szczecin, których domaga się Komisja.

- Donald Tusk zdementował informacje mediów, jakoby Amerykanie zerwali rozmowy z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej. Szef rządu spotkał się z prezydentem - rozmowa dotyczyła kwestii tarczy antyrakietowej.

Szef gabinetu premiera Sławomir Nowak mówił później, że spotkanie odbyło się w atmosferze zrozumienia, a prezydent w pełni popiera linię negocjacyjną rządu ws. tarczy. Sam premier ocenił, że prezydent po wysłuchaniu jego argumentów "zadeklarował gotowość wsparcia".

- Publikacja "Dziennika" o instrukcjach przygotowanych przez kancelarię premiera dla posłów PO wywołała polityczną burzę. PiS domagał się, by premier przedstawił Sejmowi informację na ten temat; PO odpowiada, że to nie są instrukcje, ale monitoring wypowiedzi członków rządu i PO.

Kancelaria Prezydenta wystosowała pismo do szefa kancelarii premiera z prośbą o wyjaśnienie sprawy instrukcji. Według Kancelarii Prezydenta, przygotowywanie przez komórkę rządową dokumentów mających szkodzić prezydentowi jest "niedopuszczalne z punktu widzenia konstytucji i prawa".

10.7. - Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że Polska chce mieć czas do końca września na przygotowanie umów dotyczących stoczni.

- Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się z Konwentem Seniorów. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oświadczył po spotkaniu, że informacja rządu o negocjacjach ws. tarczy przedstawiona zostanie posłom wtedy, gdy "dojdziemy do wniosku, że jest to korzystne dla Polski".

12.7. - Wizyta Radosława Sikorskiego w Niemczech. Szefowie dyplomacji Niemiec i Polski rozmawiali o sytuacji związanej z procesem ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego po odrzuceniu go przez Irlandię, konfliktu wokół separatystycznej republiki gruzińskiej Abchazji oraz walki z ociepleniem klimatu.

14.7. - Premier spotkał się w Warszawie z szefową ukraińskiego rządu Julią Tymoszenko. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim organizacji Euro 2012, a także przyszłej umowy o małym ruchu granicznym. Premierzy opowiedzieli się też za "godnym" uczczeniem ofiar rzezi wołyńskiej z 1943 roku.

- Donald Tusk poinformował, że wysłał do szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso list "tłumaczący nasze stanowisko" ws. stoczni. Wyraził nadzieję, że argumenty w nim zawarte wystarczą i Polska nie będzie musiała zwracać się z tą sprawą do Rady Unii Europejskiej.

15.7. - Premier rozmawiał telefonicznie z Jose Barroso w sprawie polskich stoczni.

- Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej i sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie UE. Później został nim szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz. Polskie przewodnictwo w Unii przypada na drugą połowę 2011 roku.

16.7. - KE zdecydowała, że Polska ma dodatkowy czas na przedstawienie planów restrukturyzacyjnych stoczni w Gdyni i w Szczecinie do 12 września.

18.7. - Przeciek do mediów fragmentów tajnej rozmowy między Lechem Kaczyńskim i Radosławem Sikorskim w sprawie tarczy antyrakietowej oburzył polityków wszystkich opcji. Fragmenty rozmowy ujawnił "Dziennik" w artykule "Wojna polsko-polska".

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wysłało zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nieuprawnionego ujawnienia informacji niejawnych związanych ze spotkaniem prezydenta z szefem MSZ.

21.7. - Sikorski rozmawiał z dyrektorem ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu Danielem Friedem. Szef MSZ ocenił, że rozmowa przyniosła "kolejne przybliżenie stanowisk między Polską a USA ws. tarczy antyrakietowej"

- Pogrzeb tragicznie zmarłego b. ministra spraw zagranicznych, eurodeputowanego Bronisława Geremka.

25.7. - Sejm nie odwołał Ewy Kopacz z funkcji ministra zdrowia. Przeciwko wnioskowi PiS o wotum nieufności dla Kopacz było 239 posłów, za - głosowało 175, a 35 wstrzymało się od głosu.

- Sejm przyjął weto prezydenta do ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej.

26.7.- Premier Donald Tusk i szef MSWiA Grzegorz Schetyna odwiedzili Nową Białą w Małopolsce, gdzie zapoznali się z sytuacja powodziową. Straty spowodowane gwałtownymi ulewami w Małopolsce oszacowano wstępnie na blisko 160 mln zł.

30.7. - Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Radosław Sikorski w rozmowie z prezydenckim ministrem Maciejem Łopińskim stwierdził, że premier nie wyraził zgody na jego spotkanie z Lechem Kaczyńskim.

31.7. - Minister kultury Bogdan Zdrojewski poinformował, że przekazał premierowi założenia ustawy medialnej przygotowywanej w jego resorcie.

cdn.

wni/ par/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)