Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-------

-------

1.9. - Szef MON Bogdan Klich poinformował, że kancelaria premiera opracowała podstawowe założenia zakupu trzech lub czterech samolotów do przewożenia przedstawicieli najwyższych władz.

- Donald Tusk i Lech Kaczyński rządowym samolotem TU-154 udali się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE poświęcony sytuacji na Kaukazie, aby zaprezentować tam "solidarne" i "stanowcze" polskie stanowisko w sprawie konfliktu Gruzja-Rosja. Polskiej delegacji na szczycie przewodniczył Lech Kaczyński.

Główne elementy polskiego stanowiska na szczyt to: pomoc humanitarna dla Gruzji, udział UE w jej odbudowie, powołanie pod egidą UE międzynarodowych sił pokojowych (z ewentualnym udziałem Polski), podjęcie działań na rzecz zawarcia umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja oraz liberalizacja "reżimu wizowego" dla Gruzinów.

W rządowym stanowisku przygotowanym na szczyt, tzw. non-paper, do którego dotarli dziennikarze, Polska stwierdziła, że Rosja nie realizuje uzgodnionego przez prezydencję francuską z Rosją i Gruzją planu pokojowego.

- Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski oświadczył tuż przed szczytem UE, że trudno będzie negocjować z Rosją nowe porozumienie, jeśli ta nie będzie przestrzegać planu pokojowego i nie wycofa swych wojsk z Gruzji.

- Premier nazwał niszczeniem najwspanialszego polskiego dziedzictwa gwizdy i pomruki, które słychać było 31 sierpnia przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, kiedy prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów rocznic Sierpnia'80 i Sierpnia'88 powitał marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

- Przed rozpoczęciem unijnego szczytu w sprawie Gruzji D.Tusk spotkał się w Brukseli z przywódcami dziewięciu krajów: Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, Rumunii, Bułgarii i Słowenii. Wcześniej premier rozmawiał też z szefem fińskiego rządu Matti Vanhanenem. Tusk przekonywał podczas spotkań do poparcia polskich postulatów przygotowanych na szczyt.

- Prezydent podczas szczytu UE, zaproponował zwołanie kolejnego spotkania przywódców państw i rządów w sprawie Gruzji.

- Projekt wniosków końcowych szczytu w Brukseli, którego założenia to m.in. że UE nie wprowadzi sankcji wobec Moskwy, ale zagrozi konsekwencjami w przyszłości, a także ustanowi specjalnego wysłannika ds. Gruzji i będzie zacieśniać współpracę ze wschodnimi sąsiadami UE.

Na szczycie zdecydowano, że 8 września prezydent Francji Nicolas Sarkozy wraz z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso i koordynatorem unijnej polityki zagranicznej Javierem Solaną udadzą się do Moskwy, by wyegzekwować od władz respektowanie sześciopunktowego planu pokojowego między Moskwą a Tbilisi, a zwłaszcza wycofanie wojsk rosyjskich na pozycje sprzed wybuchu konfliktu rosyjsko-gruzińskiego 7 sierpnia.

- D.Tusk po posiedzeniu Rady Europejskiej powiedział, że szefom państw i rządów UE, udało się wypracować stanowisko "jednolite rozsądne i stanowcze". Prezydent powiedział po zakończeniu szczytu, że zawarty na spotkaniu kompromis ocenia na "ocenę dobrą".

Radosław Sikorski ocenił po zakończeniu szczytu UE ws. Gruzji, że "sam fakt jego odbycia jest polskim sukcesem".

2.9. - Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy "Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia", przedłożony przez ministra zdrowia.

Chodzi o pięć projektów: o zoz-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej.

- Prezydent powiedział, że brak jego podpisu "nie jest przeszkodą" w przyjęciu Traktatu Lizbońskiego. Jak podkreślił, jest nią wynik referendum w Irlandii.

- Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. kryzysu gruzińskiego. W uchwale potępiono rosyjskie działania i deklaruje solidarność z narodem gruzińskim.

3.9. - R.Sikorski powiedział, że polski rząd cieszy się z zapowiedzianej wizyty szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa w naszym kraju. "Jeśli do niej (wizyty) dojdzie, to mam nadzieję, że premier znajdzie czas na przyjęcie ministra Ławrowa, to będą ważne i spodziewam się - męskie rozmowy" - oświadczył.

- Szef gabinetu premiera Sławomir Nowak poinformował, że planowane jest spotkanie Donalda Tuska z Siergiejem Ławrowem podczas jego wizyty w Polsce 11 września.

4.9. - Minister skarbu państwa Aleksander Grad przedstawiając w Sejmie informację rządu nt. sytuacji stoczni Szczecin, Gdańsk i Gdynia podkreślił, że rząd Tuska "zapewnił ciągłość" ich działania. Jak poinformował, ministerstwo skarbu wydzieliło 3 kategorie nieruchomości w programach restrukturyzacyjnych stoczni. Będą one w umowach prywatyzacyjnych.

Grad podkreślił, że Polska jest przygotowana na ewentualną negatywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie polskich stoczni. Informacji przysłuchiwał się z sejmowej galerii dla publiczności b. prezydent Lech Wałęsa.

5.9. - PO złożyła u marszałka Sejmu wniosek o postawienie b. ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu. PO zarzuciła Jasińskiemu zaniechania w sprawie restrukturyzacji polskich stoczni.

- Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji "27" w Awinionie, na którym Polskę reprezentował Radosław Sikorski. Podczas rozważano m.in. koncepcję międzynarodowego dochodzenia, który kraj zawinił w konflikcie pomiędzy Rosją a Gruzją.

Sikorski powiedział, że unijna misja w Gruzji będzie mieć raczej policyjny charakter, a Polska weźmie w niej udział.

Minister przekonywał do polsko-amerykańskiego projektu obrony przeciwrakietowej. Na wniosek Polski szefowie dyplomacji państw UE postanowili także drugiego dnia posiedzenia rozważyć zniesienie sankcji wobec Białorusi.

- Premier zapewnił, że koalicja PO-PSL nie jest zagrożona. Odniósł się w ten sposób do doniesień mediów, że PO grozi PSL zerwaniem koalicji.

6.9. - W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung" D.Tusk zażądał, by w obliczu kryzysu na Kaukazie, ponownie przeanalizowano projekt rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego. Nie wolno zwiększać zależności od Rosji poprzez projekty tego rodzaju - zaznaczył.

- Drugiego dnia nieformalnego spotkania w Awinionie szefowie dyplomacji 27 państw UE zgodzili się wysłać do Gruzji niezależną misję obserwacyjną, która ma liczyć około 200 osób.

Postanowiono także zaprosić ministra spraw zagranicznych Białorusi do Brukseli 15 września, by kusić reżim w Mińsku zniesieniem sankcji w perspektywie wyborów.

8.9. - Wizyta wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w Chinach, podczas której spotkał się m.in. z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao i chińskimi przedsiębiorcami. Rozmawiano głównie o współpracy gospodarczej między krajami i rozwoju wzajemnych inwestycji.

- D.Tusk pytany, czy rząd będzie interweniować w związku z zatrzymaniem w Gruzji dziennikarzy TVP zapewnił, że jeśli będzie trzeba - zainterweniuje i w Moskwie, i w Tbilisi.

Ekipa TVP została zatrzymana przez patrol żołnierzy rosyjskich i milicji osetyjskiej 8 września na terytorium Osetii Południowej, niedaleko od miasteczka Karaleti, 20 km od Gori.

- Premier zdementował spekulacje medialne, jakoby przewidziana była dymisja ministra rolnictwa Marka Sawickiego po tym jak Sawicki podpisał wniosek o odwołanie Romana Kwaśnickiego z funkcji prezesa KRUS.

9.9. - Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2009 rok z deficytem 18,2 mld zł przedłożony przez Ministerstwo Finansów.

Według premiera, przyjęcie projektu budżetu na 2009 r. jest ważnym momentem, szczególnie dla rządu, który po raz pierwszy w pełni odpowiada za autorstwo tego dokumentu.

Tusk podkreślił, że priorytetami budżetowymi na przyszły rok są: zapewnienie utrzymania stosunkowo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego m.in. dzięki niższym podatkom oraz inwestycje w drogi, naukę i edukację.

- Premier powiedział, że chciałby, aby w Polsce wprowadzono kastrację farmakologiczną pedofilów. Zaznaczył, że podjęto już wstępne prace nad przepisami, które umożliwiłyby to w przypadku pedofilów-recydywistów.

Tusk na konferencji prasowej był proszony o komentarz do sprawy 45-letniego mieszkańca okolic Siemiatycz, podejrzanego o wielokrotne gwałcenie i więzienie córki. 21-letnia obecnie dziewczyna zgłosiła się na policję. Powiedziała, że przez sześć lat jej ojciec więził ją i gwałcił.

"To dramat (...) Chciałbym, żeby w Polsce wprowadzono kastrację chemiczną nie na życzenie skazanego, ale jako element wyroku" - mówił premier. Jak zaznaczył wie, że jego słowa wywołają oburzenie u obrońców praw człowieka.

10.9. Otwarcie Forum Ekonomicznego w Krynicy, podczas którego D. Tusk zapowiedział, że rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 r. Ocenił, że jest to realny, choć trudny termin.

- NBP zareagowało na słowa premiera o euro stwierdzeniem, że ta wypowiedź to etap w dyskusji nt. "precyzowania daty wstąpienia Polski do strefy euro".

- Wieczorem przyleciał do Polski z roboczą wizytą szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

11.9. - Siergiej Ławorow spotkał się na śniadaniu z uczestnikami III Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, a po południu został przyjęty przez D. Tuska.

Nie przewidziano spotkania Ławrowa z prezydentem L. Kaczyńskim.

- R.Sikorski po spotkaniu z Łwrowem powiedział, że Polska i Rosja są otwarte na dialog, nawet w okresie większych napięć międzynarodowych. Jak dodał, jest bardzo zadowolony, iż wizyta Ławrowa odbyła się w zaplanowanym z góry terminie.

"Myślę, że to jest dowód na to, że oba nasze kraje są otwarte na dialog, na prowadzenie dyplomacji, nawet w takim okresie większych napięć międzynarodowych" - powiedział szef polskiego MSZ.

Odnosząc się do sprawy tarczy antyrakietowej, Sikorski powiedział: "Rozmawialiśmy o polsko-amerykańskiej umowie w sprawie bazy rakiet antybalistycznych. Potwierdziłem wobec pana ministra naszą gotowość do przedyskutowania środków budowy zaufania".

"Mamy nadzieję, że rosyjskie obawy, jeśli chodzi o tę umowę z czasem ustąpią. Polska będzie budować zaufanie, będzie procedowała w sposób przewidywalny i transparentny" - mówił.

Sikorski powiedział po spotkaniu z Ławrowem, że ma wrażenie, iż stanowisko Rosji ws. tarczy antyrakietowej "ewoluuje".

Ławrow oświadczył, że Rosja nie dostrzega żadnych zagrożeń ze strony Polski. Ale - jak zastrzegł - "istnieją ryzyka" dla bezpieczeństwa Rosji wskutek "przybliżenia infrastruktury amerykańskiej" do jej granic.

- Według Sławomira Nowaka, premier podczas rozmowy z Ławrowem wyraził zdecydowane poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji.

Jak dodał, rząd polski z zadowoleniem i dużą satysfakcją przyjął korektę rosyjskiego stanowiska ws. tarczy. Jego zdaniem, korekta ta "polega przede wszystkim na powrocie do rozmowy o budowie środków wzajemnego zaufania związanych z inspekcjami wojskowymi dotyczącymi tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach, jak i instalacji rosyjskich".

- Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce poinformowało, że KE poparła inicjatywę wschodniego partnerstwa - elementu unijnej polityki sąsiedztwa.

12.9. - R.Sikorski udał się na Białoruś, aby spotkać się z szefem tamtejszego MSZ Siarhiejem Martynauem. Ministrowie SZ Polski i Białorusi omówili kwestie związane z problematyką unijną oraz zagadnienia dot. stosunków dwustronnych m.in. Związku Polaków na Białorusi.

Białoruś nie aspiruje do Unii Europejskiej, ale życzy sobie zbliżenia z Unią - takie stwierdzenie - poinformował Sikorski - padło w jego rozmowie z Martynauem.

Zaznaczył także, że jego wizyta na Białorusi odbyła się "z uzgodnieniem, za wiedzą i aprobatą zarówno odpowiedniego komisarza UE, jak i prezydencji francuskiej".

- Konflikt między Eugeniuszem Kłopotkiem (PSL) a minister ds. walki z korupcją Julią Piterą. Rozgorzał on, kiedy Pitera ujawniła informacje dotyczące posła PSL, które otrzymała od dziennikarza jednej z lokalnych gazet. "Mówiono mi, że poseł Kłopotek występował ostatnio w jednostkowym interesie pewnego biznesmena. To może implikować kłopoty prawne" - powiedziała.

13.9. - Kłopotek, odnosząc się do zarzutów Pitery, stwierdził: "To, co zrobiła (...) jest niczym innym tylko zwykłym pomówieniem". Jak dodał, Pitera "swoją wypowiedzią popełniła samobójstwo polityczne".

15.9. - Szefowie dyplomacji "27" przyjęli w Brukseli mandat 200- osobowej cywilnej misji obserwacyjnej do Gruzji, która ma być wysłana do 1 października, najpierw do stref buforowych przy granicy z Osetią Południową i Abchazją, a docelowo - także do tych regionów. Desygnowali także specjalnego unijnego przedstawiciela ds. konfliktu w Gruzji.

Polskę reprezentował minister SZ Radosław Sikorski, który poinformował, że Polska jest gotowa wysłać do Gruzji 10 policjantów do cywilnej misji obserwacyjnej UE.

- D.Tusk powiedział, że szef MSZ nie ma konstytucyjnego obowiązku informowania prezydenta o swoich wyjazdach, ale R. Sikorski "robi wszystko lub prawie wszystko".

Sikorski powiedział w wywiadzie dla "Dziennika", że poinformował Kancelarię Prezydenta o swoim spotkaniu z ministrem SZ Białorusi, choć nie miał takiego obowiązku. Według szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Kownackiego szef dyplomacji ma obowiązek informowania prezydenta o ważnych wyjazdach.

- Premier powiedział, że nie sądzi, by koalicję PO-PSL, "mimo wszelkich różnic", miał dotknąć "jakikolwiek poważny kryzys polityczny". Premier zapewnił, że nie dąży do przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

- D.Tusk chciałby, aby przymusowa tzw. kastracja farmakologiczna była stosowana wobec pedofilów po odbyciu przez nich wyroku. Szef rządu zamierza wprowadzić w Polsce "najbardziej represyjny i rygorystyczny zapis wobec zbrodniarzy, którzy gwałcą dzieci".

- Premier ocenił, że Polska spełnia wymagane parametry, aby przystąpić do strefy euro.

"2011 to jest cel ambity, wykonalny. Jeśli chodzi o parametry, które są wymagane, to Polska je dzisiaj spełnia, zarówno jeśli chodzi o poziom inflacji w relacji z państwami UE, z tymi o najniższym poziomie inflacji; jeśli chodzi o poziom deficytu budżetowego" - powiedział w TVN24 Donald Tusk.

16.9. - D.Tusk spotkał się z Radą Polityki Pieniężnej. Jednym z tematów spotkania miała być sprawa wprowadzenia w Polsce euro.

- Rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którym Bankowy Funduszu Gwarancyjny będzie finansowany wyłącznie przez banki.

17.9. - Minister ON Bogdan Klich poinformował, że po dokonanym przeglądzie materiałów przejętych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego od byłej komisji weryfikacyjnej WSI okazało się, że spośród 11,5 tys. dokumentów nadal brakuje 18.

- Eugeniusz Kłopotek wysłał listownie przeprosiny za "przykre słowa" do Julii Pitery. Jednocześnie poseł domagał się, by minister ds. walki z korupcją także jego przeprosiła, ale z trybuny sejmowej.

- D. Tusk z kilkugodzinną roboczą wizytą w Sztokholmie. Z premierem Szwecji Fredrikiem Reinfeldtem rozmawiał m.in. o sytuacji na Kaukazie oraz o relacjach UE-Rosja, Partnerstwie Wschodnim, a także o tzw. pakiecie klimatycznym.

- Premier zadeklarował, że jego rząd zrobi wszystko, aby do połowy 2011 r. przygotować Polskę do wprowadzenia euro, tak aby Komisja Europejska mogła jeszcze w 2011 r. podjąć decyzję o wejściu Polski do strefy euro.

18.9. - Premier spotkał się w Sieroniowicach (woj. opolskie) z osobami poszkodowanymi w sierpniu przez trąbę powietrzną. Szef rządu zapewnił, że zwracany będzie koszt poniesiony przy odbudowie domów, a nie "wycena wartości poprzedniego budynku".

- Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Szeska poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie "ujawnienia osobom nieuprawnionym tajemnicy państwowej" - czyli treści rozmowy prezydenta z szefem MSZ z 4 lipca.

Lech Kaczyński pytał wówczas Sikorskiego o negocjacje ws. tarczy antyrakietowej i jego znajomość z politykiem USA Ronem Asmusem. Przebieg rozmowy ujawnił w lipcu "Dziennik".

19.9. - Wizyta D.Tuska na Ukrainie. W Kijowie polski premier rozmawiał z premier Julią Tymoszenko i prezydentem Wiktorem Juszczenką m.in. o sytuacji na Kaukazie, przygotowaniach do Euro 2012 oraz euroatlantyckich aspiracjach Ukrainy.

- Sejm przyjął nowelizację dot. małego ruchu granicznego zakładającą m.in. przekraczanie granicy z Polską przez obywateli Białorusi, Ukrainy i Rosji zamieszkujących w strefie przygranicznej bez konieczności posiadania wizy, tylko na podstawie specjalnego zezwolenia.

- Polskie MSZ zaprzeczyło doniesieniom medialnym, jakoby kiedykolwiek sugerowało Andżelice Borys, szefowej nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, ustąpienie ze stanowiska dla poprawy stosunków polsko-białoruskich.

- Borys podkreśliła że, według niej, nikt nie sugerował, by dla poprawy polsko-białoruskich stosunków zrezygnowała z kierowaniem ZPB. Podkreśliła jednocześnie, że jest gotowa na "każde ustępstwo", by doprowadzić do normalnego i legalnego funkcjonowania związku.

- Przebywający w Londynie na nieformalnych obradach ministrów obrony NATO szef MON Bogdan Klich poinformował, że Polski kontyngent w Afganistanie otrzyma 30 odpornych na bliskie silne wybuchy amerykańskich transporterów opancerzonych MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).

- Sikorski oświadczył, że nie wiedział, iż jego rozmowa z prezydentem z 4 lipca miała charakter tajny i nadal nie wie, czy jest ona objęta tajemnicą państwową.

20.9. - D.Tusk zapewnił, że przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys "była, jest i będzie" pod jego "szczególnym patronatem".

23.9. - Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego ws. wysłania obserwatorów, którzy będą monitorować wycofanie rosyjskich żołnierzy z Gruzji.

- D.Tusk spotkał się z Andżeliką Borys. "Rozmowa pokazała jak ważna jest aktywność Polaków na Białorusi i rola Andżeliki Borys" - ocenił Tusk po spotkaniu.

Premier zadeklarował, że jednym z warunków odwilży w stosunkach z Białorusią jest poważne i uczciwe traktowanie przez władze w Mińsku ZPB.

- Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych autorstwa resortu finansów, zakładający wprowadzenie zwolnienia z podatku dochodów uzyskanych ze sprzedaży mieszkania zamiast ulgi meldunkowej.

- Rząd przyjął projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, zakładający zakazanie pseudokibicom udziału w sportowych imprezach nawet przez sześć lat, zabronienie maskowania twarzy, wnoszenia na mecze alkoholu oraz obowiązkowy monitoring stadionów.

24.9. - Spotkanie ministra środowiska Macieja Nowickiego i komisarza UE ds. środowiska Stawrosa Dimasa w Brukseli. Po spotkaniu Dimas zapewnił, że polskie obawy dotyczące pakietu klimatyczno-energetycznego zostaną uwzględnione.

- PO złożyła w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje odebranie przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa PRL.

- Rząd zgodził się utworzenie polskiego kontyngentu policyjnego, wydzielonego na potrzeby Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji. W skład kontyngentu wejdzie dwudziestu polskich policjantów.

- Czeskie MSZ poinformowało, że Czechy i Polska odrzucają koncepcję stałej obecności Rosjan w bazach tarczy antyrakietowej. Oświadczenie w tej sprawie wydano po praskim spotkaniu wiceministrów SZ Czech Tomasza Pojara i Polski - Przemysława Grudzińskiego.

25.9. - D.Tusk został nominowany do nagrody "Europejczyka Roku" oraz "Narodowego Polityka Roku" w konkursie opiniotwórczego tygodnika "European Voice". Według uzasadnienia, polskiego premiera wyróżniono za przywrócenie Polsce właściwej pozycji wśród narodów europejskich.

- Ponad 200 górników i energetyków z "Solidarności" demonstrowało przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli, apelując do polskiego rządu o zawetowanie pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma zrealizować unijne cele redukcji CO2.

- R.Sikorski w wykładzie wygłoszonym na wydziale spraw międzynarodowych Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku ostrzegł, że ponowna próba zmiany siłą granic w Europie - do czego doszło niedawno w Gruzji - doprowadzi do "poważnego kryzysu europejskiego", z czego NATO powinno wyciągnąć wnioski.

26.9. - Grupa Wyszechradzka obradująca w Warszawie opowiedziała się za przyspieszeniem prac nad Partnerstwem Wschodnim.

27.9. - Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki wskazał rok 2015 jako datę ewentualnego przyjęcia unijnej waluty.

28.9. - Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że w prowincji Atak, ok. 200 km. na zachód od stolicy Pakistanu Islamabadu doszło do porwania polskiego inżyniera, pracownika firmy Geofizyka Kraków. Jak dodał, nie wiadomo, kim są porywacze.

- P.Kownacki powiedział, że Lech Kaczyński jest "zdumiony", że jako zwierzchnik sił zbrojnych nie został zaproszony na największe w tym roku ćwiczenia wojskowe Anakonda 2008.

Rzecznik prasowy MON Robert Rochowicz powiedział, że zaproszenia nie wysłano ponieważ prezydent miał w tym czasie uczestniczyć w sesji ONZ w Nowym Jorku.

29.9. - Ze stanowiska szefa Centrum Informacyjnego Rządu zrezygnował Jacek Filipowicz.

- Trybunał Arbitrażowy przy PKOl ustanowił Roberta Zawłockiego kuratorem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zawłocki zawiesił wszystkich członków zarządu związku, w tym prezesa Michała Listkiewicza.

- Minister sportu Mirosław Drzewiecki poinformował, że o zawieszeniu władz PZPN zadecydowała kontrola ministerstwa.

30.9. - Prezydent oświadczył, że w sprawie wprowadzenia w Polsce waluty euro "musi być referendum".

- D.Tusk powiedział, że jeżeli PiS "uprze się", że ws. wprowadzenia w Polsce euro musi odbyć się referendum, to trzeba je przeprowadzić wiosną 2009 r.

- Prezydent powiedział, że oczywisty był tajny charakter jego rozmowy z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, przeprowadzonej w siedzibie BBN ws. tarczy antyrakietowej 4 lipca.

- Rząd skierował do prezydenta wniosek ws. użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej w Iraku oraz ws. przedłużenia okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

30.9. - FIFA i UEFA nie uznały kuratora PZPN.

cdn.

sdd/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)