Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kalendarium rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

-------

-------

6.8. - Szef Narodowego Centrum Sportu Michał Borowski przesłał do premiera i ministra sportu prośbę o dymisję. Dymisja została przyjęta. Borowskiego zastąpił Rafał Kapler.

7.8. - Na stronach KPRM opublikowano informację o wynikach badań premiera Tuska. Można się było z niej dowiedzieć, że wyniki wskazują, iż jest on okazem zdrowia. Szef rządu miał jedynie nieznacznie podwyższony poziom cholesterolu i drobne problemy z kręgosłupem

8.8. - Premier udał się do Czech na miejsce wypadku pociągu Eurocity relacji Kraków -Praga. W wypadku zginęło 6 osób, 31 zostało rannych. Do tragedii doszło w okolicy miasta Studenka, niedaleko Ostrawy.

- Ofensywa gruzińska w Osetii Płd. Gruzińskie MSW podało, że są ranni. Jednocześnie radio Echo Moskwy, powołując się na dowództwo gruzińskiej armii, podało, że w stolicy Osetii Płd. są zabici i ranni wśród rosyjskich żołnierzy sił pokojowych.

- Donald Tusk ocenił, że sytuacja na pograniczu gruzińsko- osetyjskim jest dramatyczna. Jak mówił, dołącza się do apelu innych światowych przywódców, aby wszystkie strony konfliktu zaniechały "najbardziej radykalnych działań".

Tusk odebrał szczegółowy raport od szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat sytuacji na pograniczu gruzińsko-osetyjskim. Prosił także szefa MSZ, aby "w trybie natychmiastowym o wszystkich szczegółach poinformował prezydenta Lecha Kaczyńskiego".

- Sikorski potwierdził wcześniejsze prasowe doniesienia, że wiceminister SZ Witold Waszczykowski, główny negocjator w sprawie tarczy antyrakietowej, przestanie pełnić swoją funkcję i zostanie ambasadorem.

- Donald Tusk zapowiedział, że odbędzie się cykl spotkań z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek i lekarzy, podczas których rząd będzie przekonywał do rozwiązań proponowanych w projektach ustaw zdrowotnych.

9.8. - Radosław Sikorski zarządził dobrowolną ewakuację polskich obywateli z Gruzji.

Prezydent spotkał się z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, szefem BBN Władysławem Stasiakiem i z odpowiedzialnym za służby specjalne w Kancelarii Premiera Jackiem Cichockim. Sikorski i Cichocki to członkowie specjalnej prezydencko-rządowej grupy kryzysowej w sprawie zaostrzającej się sytuacji w Gruzji.

- Lech Kaczyński i Donald Tusk spotkali się na lotnisku Gdańsk- Rębiechowo.

- Szef MSZ poinformował, że francuska prezydencja UE zaakceptowała propozycję premiera Donalda Tuska, by w sprawie sytuacji w Gruzji odbyło się spotkanie szefów rządów państw UE.

11.8. - Waszczykowski, główny negocjator umowy ws. tarczy antyrakietowej, w wywiadzie dla "Newsweeka" powiedział, że podczas rozmów w gronie Tusk - Sikorski - Sławomir Nowak padały opinie, że nie do przyjęcia jest taki projekt umowy z USA, który przez opinię publiczną może zostać odebrany jako sukces prezydenta.

- Premier odwołał Waszczykowskiego z funkcji wiceszefa MSZ.

14.8. - Polscy i amerykańscy negocjatorzy: Andrzej Kremer i John Rood, parafowali w siedzibie MSZ umowę w sprawie rozmieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej. Umowę parafowano w obecności szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz zespołów negocjacyjnych.

16.8. - Premier odwiedził Sieroniowice - jedną z miejscowości na Opolszczyźnie, która najbardziej ucierpiała w wyniku wichury, która przeszła nad południowo-wschodnią Polską.

- Sikorski rozmawiał telefonicznie z Barackiem Obamą m.in. o kryzysie na Kaukazie i polsko-amerykańskiej umowie w sprawie tarczy antyrakietowej. Demokratyczny kandydat na prezydenta USA powiedział, że popiera integralność terytorialną Gruzji.

19.8. - Premier odwołał planowane wystąpienie telewizyjne, gdy otrzymał informację, że orędzie ws. umowy dotyczącej rozmieszczenia na terytorium Polski elementów tarczy antyrakietowej planuje wygłosić także prezydent Lech Kaczyński.

- Rząd wyraził zgodę na podpisanie umowy w sprawie zainstalowania w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- Wizytę w Warszawie rozpoczęła amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice.

20.8. - Polsko-amerykańską umowę w sprawie instalacji elementów tarczy antyrakietowej podpisali w Warszawie - w obecności prezydenta i premiera - minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice.

- Polska i USA zobowiązały się w deklaracji towarzyszącej umowie ws. tarczy antyrakietowej, że będą wspólnie działać przeciwko militarnym i pozamilitarnym zagrożeniom. Dokument przewiduje powołanie Grupy Konsultacyjnej ds. Współpracy Strategicznej.

W deklaracji jest również mowa o rozmieszczeniu w Polsce amerykańskiej baterii rakiet Patriot i ustanowieniu do 2012 roku garnizonu, który będzie zapewniał wsparcie dla tej baterii. Polska i USA deklarują w dokumencie, że ich zamiarem jest wzmocnienie bezpieczeństwa obu krajów poprzez współpracę polityczno-wojskową, technologiczną, badawczą i przemysłów obronnych oraz w zakresie wymiany informacji.

25.8. - Donald Tusk zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu rządu poprosi ministra rolnictwa Marka Sawickiego o "bardzo szczegółową i wyczerpującą informację" na temat prac Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz zarzutów wobec dyrektora gabinetu prezesa ARiMR Jarosława G.

Jarosław G. został zatrzymany przez CBA. Warszawska prokuratura okręgowa postawiła mu zarzut łapownictwa czynnego. Prokuratura poinformowała, że zatrzymanie G. ma związek ze śledztwem prowadzonym przez CBA i dotyczącym przekroczenia uprawnień przez osoby pełniące funkcje publiczne w związku z chęcią uzyskania korzyści majątkowej.

Prezes ARiMR Dariusz Wojtasik podjął decyzję o odsunięciu G. od czynności służbowych do czasu wyjaśnienia sprawy.

26.8. - Rząd przyjął projekt ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych. Rządowa propozycja zakłada wypłatę dwóch rodzajów emerytur - okresowej oraz dożywotniej. Według projektu wypłaty emerytur kapitałowych rozpoczną się w 2009 r. i trafią wyłącznie do kobiet. Mężczyźni - ze względu na wyższy o pięć lat wiek emerytalny - po raz pierwszy otrzymają świadczenie w 2014 r.

29.8. - Spotkanie Lech Kaczyński-Donald Tusk w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska przed szczytem Unii Europejskiej poświęconym sytuacji w Gruzji. Na posiedzenie Rady Europejskiej wybierali się prezydent i premier.

- Donald Tusk i szef MON Bogdan Klich odwiedzili Słupsk. Spotkali się tam z przedstawicielami samorządu i mieszkańcami Redzikowa ws. umieszczenia tam elementów tarczy antyrakietowej.

30.8. - Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z kanclerz Angelą Merkel i premier Julią Tymoszenko na temat stanowiska wobec konfliktu w Gruzji.

cdn.

wni/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)