Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Karta Nauczyciela będzie negocjowana

- Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

- _ Ministerstwo Edukacji Narodowej nie pracuje obecnie nad projektem zmian w ustawie Karta Nauczyciela _ - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Jednocześnie zapowiedział powrót do wspólnych rozmów, m.in. z samorządowcami, związkami zawodowymi i ekspertami, na temat Karty.

Jakubowski odniósł się też do padających w różnych środowiskach, m.in. w mediach, propozycji zlikwidowania Karty Nauczyciela lub _ poluzowania _ jej zapisów. - _ Każda deregulacja (...) zawsze będzie skutkowała wzrostem zróżnicowania, bo taka jest natura deregulacji _ - zastrzegł.

Mówił, że zawsze znajdą się samorządy i dyrektorzy, którzy w takiej sytuacji będą osiągać lepsze wyniki jeśli chodzi o efekty kształcenia uczniów, ale będą też takie, które będą osiągać gorsze wyniki. - _ Powiedzenie: zlikwidujmy Kartę Nauczyciela oznaczałoby tak naprawdę, że zróżnicowanie w Polsce z niskiego poziomu prawdopodobnie dramatycznie by wzrosło _ - ocenił.

Dorota Obidniak ze Związku Nauczycielstwa Polskiego przypomniała, że ustawa Karta Nauczyciela jest ustawą pragmatyczną dla zawodu nauczycielskiego, w której określone jest m.in. kto może być nauczycielem, jakie ma prawa, ale i jakie ma obowiązki, na jakich zasadach jest zatrudniany i zwalniany, jak jest wynagradzany.

Zaznaczyła także, że inne zawody szczególne - a takim jest zawód nauczycielski - też mają szczególne regulacje, np. prawnicy, lekarze. Wymieniła m.in. ustawę o służbie cywilnej. - _ Jakoś nikt nie mówi, by tę ustawę uchylić, bo są urzędnicy, którzy źle pracują _ - zauważyła Obidniak. - _ Pragmatyka zawodowa wprowadza ład w funkcjonowaniu szkół _ - oceniła.

Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska podkreśliła, że samorządowcy nie są orędownikami likwidacji Karty Nauczyciela, ale - jak zaznaczyła - przeszkadza im jej sztywność. Opowiedziała się za zmianą części przepisów, m.in. za tym, by dyrektor szkoły mógł zawierać z nauczycielami indywidualne umowy o pracę. W umowach takich zapisany byłby konkretny zakres obowiązków danego nauczyciela i określone adekwatne do niego wynagrodzenie.

Wiceprezydent mówiła także o konieczności zmian w przepisach dotyczących urlopów dla poratowania zdrowia. Postulowała, by o przyznaniu takich urlopów decydowały komisje, a nie, jak dotąd, lekarze pierwszego kontaktu, oraz by wynagrodzenia nauczycieli na takich urlopach płacone były ze środków ZUS-u.

_ - Możemy rozmawiać o szczegółach, ale to są rzeczy małe, one są denerwujące. Dlatego warto się nad nimi zastanowić, warto o nich myśleć. Będziemy nad nimi prowadzić dyskusję i mam nadzieję, że jakieś rozwiązania zaproponujemy _ - zaznaczył Jakubowski.

Zapowiedział wznowienie prac zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej dyskutującego na temat Karty Nauczyciela, w skład którego wchodzili m.in. przedstawiciele samorządów, związków zawodowych działających w oświacie oraz ekspertów.

Krajowy Zespół ds. Statusu Zawodowego Nauczycieli został powołany w marcu 2010 r. przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall. Miał być jej ciałem opiniodawczo-doradczym. W skład zespołu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk związanych z oświatą: związków zawodowych, samorządów, dyrektorów szkół oraz oświaty niepublicznej. Zespół miał przygotować propozycje założeń nowego dokumentu dotyczącego statusu nauczycieli. Nie udało się jednak wypracować wspólnej propozycji.

Tagi: zmiany w karcie nauczyciela, nauczyciele, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz