Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: O poselskie mandaty walczą m.in. Kutz, Polaczek, Celiński i Sośnierz

0
Podziel się:

Andrzej Celiński, Kazimierz Kutz, Jerzy
Polaczek i Andrzej Sośnierz - to najbardziej znani kandydaci,
którzy zmierzą się w wyborach do Sejmu w okręgu katowickim. Do
podziału jest 12 mandatów, o które ubiega się 170 kandydatów na
posłów.

Andrzej Celiński, Kazimierz Kutz, Jerzy Polaczek i Andrzej Sośnierz - to najbardziej znani kandydaci, którzy zmierzą się w wyborach do Sejmu w okręgu katowickim. Do podziału jest 12 mandatów, o które ubiega się 170 kandydatów na posłów.

Minister transportu Jerzy Polaczek jest "jedynką" na liście PiS, tuż za nim jest prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. W poprzednich wyborach reprezentowali oni różne ugrupowania. Pojedynek wygrał Sośnierz, który - startując z listy PO - zdobył największą w okręgu liczbę głosów - blisko 55 tysięcy (Polaczek ponad 39 tys.).

Sośnierz został wykluczony z Platformy krótko po wyborach za krytyczne wypowiedzi pod adresem władz partii. Mówił m.in., że nie wchodząc do koalicji z PiS, Platforma popełniła błąd.

Lokomotywą listy PO będzie senator obecnej kadencji, reżyser Kazimierz Kutz. Tuż za nim jest posłanka Platformy Danuta Pietraszewska i Jerzy Ziętek - wnuk byłego wojewody śląskiego. Wcześniej działacze partii chcieli, by liderem ich katowickiej listy był Jerzy Buzek. Były premier odmówił, argumentując że chce wypełnić do końca mandat europosła, którym został właśnie z listy PO.

Na pierwszym miejscu listy LiD w Katowicach jest jeden z liderów SdPl Andrzej Celiński. Stało się tak mimo sprzeciwu regionalnych struktur LiD, które nie życzyły sobie na liście "spadochroniarzy" z Warszawy. Stanowisko w tej sprawie przyjęła regionalna Rada Programowa LiD. Ostatecznie, po ostrym sporze z władzami krajowymi, Celiński został liderem listy, a szef regionalnych struktur SLD Zbyszek Zaborowski został z niej wyrzucony. Na drugim miejscu listy jest szef PD w regionie Zbyszko Skotniczny, a na trzecim b. minister środowiska Czesław Śleziak.

Liderem listy PSL w okręgu katowickim jest mec. Leszek Piotrowski - pełnomocnik rodziny Blidów, wiceminister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Piotrowski mówi, że rozważał też propozycję PO, ale zdecydował się na partię ludowców, którą uznał za bardziej "konkretną". Piotrowski jest dziś radnym Sejmiku Woj. Śląskiego, właśnie z listy PSL.

Poza Piotrowskim PSL wystawi też w wyborach m.in. przewodniczą Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach Marię Brzezińską i Mariana Makulę - satyryka i artystę kabaretowego, autora libretta do "Pomsty" - pierwszego musicalu w gwarze śląskiej.

"Jedynką" na liście Samoobrony jest Małgorzata Dolniak - żona adwokata, którego prokuratura oskarżyła o związki z mafią paliwową. Na liście znalazł się też lider Krajowego Forum Bezrobotnych Waldemar Janeda, który w ubiegłym tygodniu przyznał się do własnoręcznego sfałszowania 1,3 tys. podpisów poparcia.

Janeda sam poinformował o tym media, kiedy PKW odmówiła rozpatrzenia zgłoszenia jego komitetu Regiony dla Polski. PKW zawiadomiła już o podejrzeniu popełnienia przestępstwa katowicką prokuraturę. Szef śląskiej Samoobrony Andrzej Grzesik powiedział PAP, że Janedę na listę "przygarnęli lokalni działacze partii".

Z listy Polskiej Partii Pracy na pierwszym miejscu wystartuje Krzysztof Uszok. Poza nazwiskiem nie ma nic wspólnego z prezydentem Katowic Piotrem Uszokiem. Lider PPP Bogusław Ziętek przyznaje, że wystawianie w wyborach ludzi o znanych nazwiskach to świadome działanie. "Przez tę prowokację chcemy pokazać, że wybory są rozstrzygane zanim się odbędą. Nie mamy dostępu do mediów i możliwości przedstawienie w nich programu" - powiedział.

W wyborach do Senatu o trzy mandaty w okręgu będą walczyć m.in. senator obecnej kadencji, znana dziennikarka Krystyna Bochenek i uznany trener piłkarski Antoni Piechniczek, obecnie radny wojewódzki PO. Innym kandydatem PO jest Alojzy Lysko, były poseł PiS obecnej kadencji. Zdecydował się kandydować mimo wcześniejszych deklaracji o wycofania się z życia publicznego.

Z listy LiD o mandat senatora będzie się ubiegała Krystyna Doktorowicz - była dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, która w poprzedniej kadencji (2001-2005) była senatorem SLD. KPN-OP ma reprezentować lider tej partii Adam Słomka. W gliwickiej prokuraturze toczy się śledztwo, w którym Słomka jest podejrzany o fałszowanie list poparcia przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi, w których Słomka startował.

W okręgu katowickim rejestracja list kandydatów do parlamentu jeszcze się nie zakończyła, procedury są w toku. Ponieważ siedem komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy w ponad połowie wszystkich okręgów w Polsce, ewentualna odmowa rejestracji mogłaby spotkać jedynie komitet Partii Kobiet oraz komitety kandydatów do Senatu. (PAP)

kon/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)