Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: Trzech kandydatów w wyborach do Senatu

0
Podziel się

Trzech kandydatów wystartuje ostatecznie w czerwcowych wyborach
uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim. W poniedziałek okręgowa komisja wyborcza
zarejestrowała ostatniego z nich - Zbigniewa Zdónka z komitetu Polskiej Partii Pracy (PPP).

bEhdqfNh

Trzech kandydatów wystartuje ostatecznie w czerwcowych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu katowickim. W poniedziałek okręgowa komisja wyborcza zarejestrowała ostatniego z nich - Zbigniewa Zdónka z komitetu Polskiej Partii Pracy (PPP).

W ubiegłym tygodniu zarejestrowani zostali również: kandydat Platformy Obywatelskiej, wiceprezydent Katowic Leszek Piechota i kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, wicemarszałek woj. śląskiego Adam Stach.

Nowy senator zajmie miejsce Krystyny Bochenek (PO), która zginęła w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wybory uzupełniające w okręgu katowickim odbędą się 20 czerwca, wraz z wyborami prezydenckimi.

bEhdqfNj

W ubiegłą środę komisja odmówiła zarejestrowania kandydatów Unii Polityki Realnej oraz Zielonych, ze względu na niewystarczającą liczbę podpisów poparcia pod kandydaturami. Polska Partia Pracy została wezwana do uzupełnienia braków formalnych, dlatego proces rejestracji jej kandydata przeciągnął się do poniedziałku.

Zarejestrowany w poniedziałek Zbigniew Zdónek to wiceprzewodniczący PPP. Ma 42 lata, jest lekarzem pogotowia, mieszka w Tarnowskich Górach. Działa w zespole ds. zdrowia i ratownictwa medycznego komisji krajowej związku Sierpień 80. Znany m.in. z akcji protestacyjnych wobec kierownictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach i władz Piekar Śląskich w sprawie tamtejszego szpitala miejskiego - w związku z planami reorganizacji i przekształceń tych placówek oraz sprzeciwu wobec prywatyzacji ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego.

Kandydat PO Leszek Piechota to obecny wiceprezydent Katowic. W tym roku skończy 52 lata. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach; w 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na tej uczelni. Przez lata związany z górnictwem - kierował m.in. działami - gospodarki maszynami, remontami i zarządzania majątkiem trwałym oraz działem przetargów i zamówień publicznych, nadzorował wykonanie inwestycji w kopalniach, pracował też w nadzorze górniczym. Od dwóch kadencji jest radnym Katowic.

Adam Stach (PSL) ma 57 lat, od jesieni 2008 r. jest wicemarszałkiem woj. śląskiego. Z wykształcenia ekonomista - wykładał na prywatnych wyższych uczelniach, był szefem rady nadzorczej Funduszu Górnośląskiego. Od 1994 r. kierował firmą badającą sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, jest biegłym sądowym w zakresie finansów i rachunkowości oraz doradcą podatkowym. Działa w strukturach PSL od 40 lat; był m.in. szefem śląskiej organizacji tej partii. Należy do zarządu wojewódzkiego PSL.

bEhdqfNp

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się także w Płocku i Krośnie - senatorowie z tych dwóch okręgów: Janina Fetlińska i Stanisław Zając (oboje PiS) również zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.(PAP)

mab/ mtb/ mok/ mow/

bEhdqfNK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)