Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE: Nowe prawo przeciwko materiałom wybuchowym domowej produkcji

0
Podziel się

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek projekt nowego unijnego
rozporządzenia ograniczającego dostęp do chemikaliów, z których można sporządzić domowym sposobem
materiały wybuchowe.

bEiGFKdN

*Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek projekt nowego unijnego rozporządzenia ograniczającego dostęp do chemikaliów, z których można sporządzić domowym sposobem materiały wybuchowe. *

Rozporządzenie ma ograniczyć ryzyko ataków terrorystycznych przeprowadzanych przy użyciu materiałów wybuchowych sporządzanych domowym sposobem i tym samym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej - przekonywała na konferencji prasowej unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. A to dlatego, że większość ataków terrorystycznych w ostatnich latach, jak zamachy bombowe w Londynie w 2005 r., została przeprowadzona przy użyciu urządzeń wybuchowych wyprodukowanych z powszechnie dostępnych substancji chemicznych.

Obenie na szczeblu międzynarodowym, unijnym i krajowym obowiązuje wiele środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, ale - jak mówiła Malmstroem - "nie są one dostatecznie skoncentrowane na zagrożeniach dla bezpieczeństwa związanych z niektórymi substancjami chemicznymi bądź też nie obejmują swym zakresem całego terytorium UE". Chemikalia mogące służyć do wytwarzania materiałów wybuchowych są poddane ograniczeniom lub kontroli w niektórych państwach członkowskich, a w innych z kolei są łatwo dostępne.

bEiGFKdP

Zaproponowane przez KE rozporządzenie ma zapewnić na terenie całej UE taki sam stopień kontroli dostępu do określonych substancji chemicznych. "Uniemożliwi to terrorystom i przestępcom wykorzystywanie różnic w zasadach bezpieczeństwa różnych państw członkowskich UE" - przekonuje KE. Sprzedaż produktów zawierających pewne substancje chemiczne, wyszczególnione w załączniku do rozporządzenia, będzie zabroniona, jeśli poziom stężenia tej substancji przekracza określony próg. Konsumenci będą mogli używać substancji alternatywnych, już powszechnie dostępnych, lub uzyskać koncesję umożliwiającą dalsze nabywanie produktów. Niektóre produkty będą w dalszym ciągu sprzedawane konsumentom bez żadnych ograniczeń, lecz ich sprzedaż będzie lepiej kontrolowana, na przykład przez mechanizm zgłaszania podejrzanych transakcji.

Rozporządzenie ma wejść w życie 18 miesięcy od daty przyjęcia go przez Parlament Europejski i Radę UE. Natomiast posiadanie i używanie wymienionych w rozporządzeniu substancji chemicznych i produktów zawierających te substancje będzie dozwolone jeszcze przez 36 miesięcy od daty przyjęcia rozporządzenia.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

bEiGFKeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)