Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE zgadza się na pomoc 40,5 mln zł dla Polfy

0
Podziel się

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła plan udzielenia
przez Polskę pożyczki w kwocie 40,5 mln zł na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów
Farmaceutycznych Polfa S.A. Decyzję podjęto na posiedzeniu komisarzy we wtorek.

bEhyVlmd

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła plan udzielenia przez Polskę pożyczki w kwocie 40,5 mln zł na restrukturyzację Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A. Decyzję podjęto na posiedzeniu komisarzy we wtorek.

Komisja, jak poinformowała w komunikacie prasowym, uznała, że pomoc jest zgodna z prawem wspólnotowym w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji. KE uznała, że kwota pomocy jest ograniczona do minimum niezbędnego do wdrożenia planu restrukturyzacji, który stwarza szansę przywrócenia przedsiębiorstwu długoterminowej rentowności. Z drugiej strony, przewidziane środki nie doprowadzą, zdaniem KE, do nadmiernego zakłócenia konkurencji.

"Komisja jest zadowolona z faktu, że pomoc umożliwi Polfie odzyskanie rentowności w perspektywie długoterminowej bez nadmiernych zakłóceń konkurencji" - oświadczyła komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

bEhyVlmf

By uniknąć ryzyka zakłócenia konkurencji, Polfa zobowiązała się do wycofania się z rynku leków weterynaryjnych oraz z rynku substancji aktywnych.

Polfa, jak dodaje KE, prowadzi działalność w zakresie produkcji podstawowych wyrobów farmaceutycznych i weterynaryjnych i "posiada niewielki udział w polskim rynku i znikomy udział w rynku europejskim"; działa ponadto w regionie o wysokim bezrobociu.

Polska zgłosiła do KE plan przyznania pomocy ad hoc w wysokości 40,5 mln złotych w sierpniu 2009 roku. Plan ma umożliwić Polfie realizację pięcioletniego programu restrukturyzacji.

Polfa już raz otrzymała pomoc na ratowanie w kwocie 20,5 mln złotych, zatwierdzoną przez Komisję w grudniu 2008 roku. Komisja uznała wówczas, że Polfa kwalifikowała się do otrzymania pomocy, ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie otrzymała żadnej innej pomocy na ratowanie czy restrukturyzację.

bEhyVlml

Inga Czerny (PAP)

icz/ je/ jbr/

bEhyVlmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)