Notowania

rząd
13.06.2010 16:12

Kirgistan: Wg rządu liczba ofiar zamieszek na południu wzrosła do 97

Według kirgiskiego ministerstwa zdrowia liczba zabitych w zamieszkach etnicznych na południu kraju - w Oszu i Dżalalabadzie - wzrosła w niedzielę do 97. Rannych jest 1247 osób, z czego 727 umieszczono w szpitalach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według kirgiskiego ministerstwa zdrowia liczba zabitych w zamieszkach etnicznych na południu kraju - w Oszu i Dżalalabadzie - wzrosła w niedzielę do 97. Rannych jest 1247 osób, z czego 727 umieszczono w szpitalach.

Ministerstwo oznajmiło, że są do dane opisujące stan z niedzieli, z godz. 17 czasu lokalnego (13 czasu polskiego). Według tych danych 83 osoby zginęły w regionie Oszu, gdzie starcia między Kirgizami a Uzbekami zaczęły się w nocy z czwartku na piątek, a 14 - w Dżalalabadzie, gdzie zamieszki wybuchły w sobotę.

Agencja Associated Press podaje, że zdaniem lekarzy i działaczy praw człowieka bilans ofiar jest znacznie zaniżony, ponieważ Uzbecy, którzy zostali ranni, z obawy przed atakami nie próbują dostać się do szpitali.

Uzbekistan otworzył granicę dla uchodźców - podało radio Echo Moskwy. Jak przekazała rosyjska agencja RIA-Nowosti, uzbeckie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych mówi o 75 tysiącach uzbeckich uchodźców, którzy uciekli z Kirgistanu. Większość z nich - dodaje to źródło - to osoby starsze, kobiety i dzieci.

Według mediów lokalnych i świadków, cytowanych przez agencję AFP, w niedzielę w Dżalalabadzie dochodzi do strzelanin i podpaleń.

W Oszu - według Associated Press - większość miasta zajęli Kirgizi, a Uzbecy zabarykadowali się w swoich dzielnicach. AP podaje, że pożary zniszczyły znaczną część miasta.

Według zachodnich mediów obecne wydarzenia w Kirgistanie są najpoważniejszym wybuchem przemocy od czasu obalenia w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. Są też testem dla rządu tymczasowego pod wodzą Rozy Otunbajewej, który objął władzę po obalonym prezydencie.

Zastępca Otunbajewej Omurbek Tekebajew oznajmił, że zamieszki "sfinansowało i zorganizowało otoczenie Bakijewa". (PAP)

awl/ mc/

6422157 6421415 6421976 6422358 6422452 6422514

Tagi: rząd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz