Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kółka rolnicze i pracodawcy: włączyć rolników w system podatkowy

0
Podziel się:

Kółka rolnicze i organizacje pracodawców apelują o włącznie rolników do
ogólnych zasad podatkowych. To reakcja na wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie
składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Kółka rolnicze i organizacje pracodawców apelują o włącznie rolników do ogólnych zasad podatkowych. To reakcja na wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opłacanie przez budżet państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, niezależnie od ich dochodu, jest niezgodne z konstytucją. W ciągu 15 miesięcy przepisy muszą zostać zmienione.

"Kółka rolnicze z pokorą przyjęły postanowienie Trybunału" - powiedział PAP prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin.

W ocenie Serafina wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału był motywowany politycznie. "Widać, że RPO zaniedbał swoje obowiązki, bo tego typu zjawisko dotyczy nie tylko rolników, ale i innych grup zawodowych. Przypisuję temu wnioskowi tło polityczne - politycznej działalności wobec KRUS" - powiedział Serafin. "Bezrobotni, służby mundurowe i inne grupy mają również tego typu świadczenie z budżetu państwa" - podkreślił.

Zadeklarował, że rolnicy czekają na wprowadzenia w rolnictwie systemu podatkowego i jego pochodnych, w oparciu o dochody osiągane przez gospodarstwa. "Kółka chcą zrównoważonego systemu ekonomicznego w rolnictwie i czekamy, by rząd odważył się wreszcie i wprowadził system podatkowy w rolnictwie zależny od uzyskiwanych dochodów" - powiedział.

"Na podstawie czystego dochodu powinny być liczone wszystkie opłaty dotyczące rolników. Obecnie mamy kilka definicji gospodarstwa rodzinnego, np. przy ubieganiu się o kredyty bankowe jesteśmy mało dochodowi, a gdy nasze dzieci starają się o internaty i akademiki, mamy zbyt wysokie dochody. Szkoda, że Rzecznik nie spojrzał na te problemy szerzej" - zaznaczył.

"Jesteśmy otwarci na dialog z rządem, stworzenie systemu podatkowego opartego o koszty i przychody, nie zgodzimy się nigdy na to, co sugeruje minister finansów - ryczałt. To pomysł socjalistyczny, gdy kilku urzędników ustalało sobie kwoty potrzebne budżetowi państwa i wyciskało je z rolników. Gdyby poszło to w taką stronę, będziemy protestować na ulicy" - powiedział PAP Serafin.

Według PKPP Lewiatan system Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wymaga gruntownego przeglądu, bowiem jest przestarzały i niesprawiedliwy społecznie. "Od dawna postulujemy, aby rolnicy byli traktowani tak jak pozostałe osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą i płacili podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne" - skomentował dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan Jacek Adamski. "Wsparcie najuboższym rolnikom, których sytuacja zbliżona jest do położenia bezrobotnych, powinno być udzielane z systemu pomocy społecznej" - uważa Lewiatan.

Pracodawcy RP oceniają wyrok TK jako sygnał, że czas na reformę KRUS. "Państwo finansuje składkę nawet rolnikowi, który posiada setki hektarów i osiąga ogromne przychody. Na podobne przywileje przedsiębiorca nie może liczyć. Żadna grupa podmiotów nie powinna być dyskryminowana lub uprzywilejowana" - uważa ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP Magdalena Janczewska.

"Prace nad nowym systemem trzeba rozpocząć od stworzenia jednej i spójnej definicji rolnika i gospodarstwa rolnego. Rolnikiem powinna być jedynie osoba, która faktycznie wykonuje działalność rolniczą" - uważa Janczewska.

Również Business Centre Club przypomina, że od kilku lat domaga się włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz powszechnego systemu podatkowego. "Z satysfakcją przyjmujemy informację, że Trybunał Konstytucyjny podziela nasze poglądy" - napisało w oświadczeniu Bussines Centre Club. "Zdaniem BCC wyrok TK jest szansą na wprowadzenie sprawiedliwego i racjonalnego systemu ubezpieczeń społecznych. Niezbędne do tego będzie także objęcie rolników obowiązkiem płacenia podatku dochodowego" - ocenił wiceprezes BCC Arkadiusz Protas.(PAP)

ago/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)