Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja przeciw poprawce PiS ws. rezygnacji z 2-dniowego głosowania

0
Podziel się:

Sejmowa komisja nadzwyczajna, która pracuje nad dwoma projektami zmian w
prawie wyborczym, odrzuciła w czwartek wniosek PiS, by skreślić zapis o dwudniowym głosowaniu.
Projekty wprowadzają ponadto instytucję pełnomocnika wyborczego i przepisy ograniczające nadużycia
przy finansowaniu kampanii wyborczych.

*Sejmowa komisja nadzwyczajna, która pracuje nad dwoma projektami zmian w prawie wyborczym, odrzuciła w czwartek wniosek PiS, by skreślić zapis o dwudniowym głosowaniu. Projekty wprowadzają ponadto instytucję pełnomocnika wyborczego i przepisy ograniczające nadużycia przy finansowaniu kampanii wyborczych. *

Posłowie na posiedzeniu komisji poparli wprowadzenie do projektów ustaw zmian redakcyjnych, doprecyzowujących ich zapisy. Głosowanie w Sejmie w tej sprawie - jeszcze na obecnym posiedzeniu.

Jeden z projektów przewiduje dwudniowe głosowanie w wyborach: do Sejmu i Senatu, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego oraz w referendum ogólnokrajowym. Głosowanie odbywałoby się w sobotę i w niedzielę od godz. 8 do godz. 20. Natomiast w ciągu jednego dnia, od godz. 8 do godz. 22 Polacy wybieraliby samorządowców.

Nowe przepisy zakazywałyby prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych w kampanii prezydenckiej. Komitety wyborcze pozyskiwałyby środki finansowe wyłącznie z wpłat osób fizycznych i wpłat funduszy wyborczych partii politycznych. Jedna osoba mogłaby przekazać komitetowi wyborczemu nie więcej niż 15-krotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie to prawie 20 tys. złotych).

Projekt zakłada, że poręczenia kredytu będzie mógł udzielić wyłącznie polski obywatel mieszkający w kraju; zobowiązanie poręczyciela nie będzie mogło przekraczać sumy, jaką normalnie mógłby on wpłacić na kampanię (15-krotność minimalnej pensji).

Projekt przewiduje także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, którzy chcą uczestniczyć w wyborach. Wprowadzone zmiany zobowiązałyby wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.

Drugi projekt wprowadza do prezydenckiej i samorządowej ordynacji wyborczej instytucję pełnomocnika. Umożliwi ona oddanie głosu niepełnosprawnym lub osobom starszym powyżej 75. roku życia. Z takiego rozwiązania skorzystać może około 3,5 mln osób. (PAP)

joko/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)