Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Komorowski: Solidarność mimo sporów

0
Podziel się

Prezydent uczestniczył w uroczystości wmurowania węgla kamiennego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Komorowski: Solidarność mimo sporów
(prezydent.pl/GFDLk)
bDnPObSJ

**Prezydent uczestniczył w uroczystości wmurowania węgla kamiennego pod nową siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Ma być ona gotowa w październiku 2013 r. Celem placówki będzie przedstawianie idei Solidarności.

Zwracając się do zebranych, Komorowski podkreślał, że zmieniają się układy polityczne, rządy i prezydenci, _ a idea Solidarności, która do dzisiejszego dnia służy Polsce - powinna trwać i być budowana niezależnie od wszystkich polskich sporów, sympatii, antypatii i od wszelkich polskich podziałów _. - _ Dlatego zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich - abyśmy w imię małych sporów nie niszczyli rzeczy wielkich. Abyśmy nie pogrążali w niepotrzebnych polskich swarach wielkiej idei Solidarności _ - apelował prezydent.

Zaznaczył również, że ważne jest, by idea Solidarności i polska duma z tego wielkiego ruchu była także dostrzegana i doceniana poza krajem. - _ Aby to źródło biło tak mocno, żeby oddziaływało nie tylko na Gdańsk, nie tylko na Pomorze, nie tylko na całą Polskę, nie tylko na środowiska, które przeżyły, tworzyły i walczyły w ramach wielkiej Solidarności. Robimy w tej sprawie dużo, ale chyba ciągle za mało _ - mówił.

bDnPObSL

Komorowski zwrócił uwagę, że Polacy są dumni z tego, iż świat także w sytuacjach kryzysu korzysta z doświadczeń Solidarności, z wielkiego przełomu ustrojowego. Przypomniał, że nie tak dawno _ wielki przywódca ruchu Solidarności Lech Wałęsa był w Tunezji, po to, by pokazywać i polskie doświadczenie, ale pokazywać także i polski wzorzec wielkiej, pięknej solidarności, który może być aktualny także i w dniu dzisiejszym _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t74281.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/centrum;solidarnosci;bez;walesy;zrezygnowal,86,0,816470.html) Centrum Solidarności bez Wałęsy. Zrezygnował
Prezydent życzył władzom Centrum dobrych pomysłów, konsekwencji w działaniu i _ jak najmniejszej ilości niepotrzebnych drobnych sporów, które mogą grozić wielkiej, wspaniałej idei _. - _ Życzę więc również ułożenia jak najlepszych relacji, zbudowania dobrej tkanki współpracy także i z ikoną Solidarności - prezydentem Lechem Wałęsą, naszym Lechem, Lechem z Solidarności. Pamiętajmy, że mamy tradycję wielkiej Solidarności, której twarzą na całym świecie jest właśnie Lech Wałęsa. Bez tego będziemy grzęźli w drobnych sporach i tracili z punktu widzenia rzeczy najważniejsze - a jest nimi promocja Polski przez pokazanie dokonań wielkiego ruchu Solidarności _ - powiedział.

Także wiceprzewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Tadeusz Majchrowicz mocno podkreślał konieczność dobrej współpracy przy budowie i funkcjonowaniu ECS. Jak powiedział, nie da się uniknąć drobnych sporów. - _ Ważne, żebyśmy się różnili z klasą, aby różnice zdań nie zamazały głównego celu, jaki przyświeca nam wszystkim, a więc promocji wspaniałej historii naszego związku, upowszechniania idei solidarności i solidaryzmu społecznego _ - powiedział Majchrowicz.

- _ Wszyscy musimy to sobie uświadomić, że Europejskie Centrum Solidarności nie będzie własnością żadnej partii politycznej. Musimy podjąć postanowienie: koniec z polskim piekiełkiem. Przed nami ważne zadanie - rozsławianie dziejów Solidarności, która powstała prawie 31 lat temu jako jedna z najwspanialszych pereł najnowszej historii naszego kraju. Jeżeli "Solidarność" była i jest perłą, to Europejskie Centrum Solidarności niech będzie wspaniałą oprawą tej perły wydobywającą jej całe unikalne piękno _ - dodał wiceprzewodniczący "S".

bDnPObSR

Na placu budowy ECS, tuż przy Pomniku Poległych Stoczniowców, zebrało się około 200 gości. Oprócz prezydenta w uroczystości brali udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister edukacji Katarzyna Hall, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski, Czesław Bielecki i Małgorzata Niezabitowska.

**

bDnPObSS

W uroczystości nie uczestniczył Lech Wałęsa, gdyż - jak wcześniej informował - jest za granicą. Były prezydent sprzeciwiając się nominacji nowego dyrektora ECS Basila Kerskiego, wycofał się w kwietniu z udziału w radzie programowej Centrum. Na ceremonii przeczytano natomiast krótki list napisany przez żonę byłego prezydenta ze względów zdrowotnych nie mogła ona przybyć osobiście.

Uroczystość próbował zakłócić wiceprzewodniczący Solidarności w gdańskiej stoczni Karol Guzikiewicz. W trakcie wmurowywania kamienia wykrzykiwał przez megafon hasła krytykujące rząd, m.in.: _ Polityka wasza, bieda nasza _.

Do miejsca, gdzie odbywała się uroczystość próbowało też dojść około 200 osób demonstrujących przeciwko podwyżkom czynszu w Gdańsku. Przejście ulicami miasta nazwane Marszem Pustych Garnków zorganizowała Grupa Inicjatywna _ Nic o nas bez nas _. Jeden z jej liderów Bartosz Kantorczyk powiedział, że _ władza w mieście najpierw powinna najpierw zadbać o dach nad głową dla mieszkańców, a potem o luksusy takie jak ECS _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duda;trzeba;podjac;walke;z;drozyzna,192,0,825792.html) Duda: Trzeba podjąć walkę z drożyzną
Na ich drodze ustawiono jednak barierki, z tego miejsca do Placu Solidarności, gdzie odbywała się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ECS było ok. 500 metrów. Władze Gdańska wyłączyły bowiem z ruchu pieszego ten fragment miasta. Wcześniej przed barierkami zgromadzili się także działacze PiS oraz członkowie Ligi Obrony Suwerenności. Przed ogrodzeniem ustawił się kordon pracowników firmy ochroniarskiej wyposażonych w tarcze. Kilka metrów za nimi stanęli funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz policjanci.

bDnPObST

Między demonstrującymi a ochroniarzami doszło do przepychanek. Użyto ręcznych gazów, żeby manifestujący nie sforsowali barierek. Tłum krzyczał: _ Gestapo, gestapo _ oraz _ To jest wasza demokracja! _. Protestujący używali też gwizdków oraz uderzali w przyniesione ze sobą puste garnki. Do jednej z osób, która została opryskana gazem wezwano ambulans medyczny.

Poseł PiS Andrzej Jaworski oznajmił, że jego także zaatakowano gazem i uderzono tarczą w brzuch. Mówił, że jeszcze przed manifestacją przeciwko podwyżkom próbował on dostać się do biura mieszczącego się w okolicach, gdzie odbywały się uroczystości, ale ochrona nie chciała go przepuścić, choć pokazywał swoją legitymację poselską. Poseł zapowiedział, że złoży na policji, u marszałka Sejmu i do sejmowej komisji sprawiedliwości skargę w sprawie naruszenia jego nietykalności osobistej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/solidarnosc;doniosla;na;rzad;za;budzet,111,0,826479.html) Solidarność doniosła na rząd. Za budżet Zarzucają, że skracając terminy konsultacji, naruszył ustawy o komisji trójstronnej oraz o związkach zawodowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t100476.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pikieta;pod;cadbury;w;obronie;zwiazkowca,154,0,825498.html) Pikieta pod Cadbury, w obronie związkowca W fabryce w Skarbimierzu trwa spór zbiorowy między pracownikami a kierownictwem firmy. Chodzi o tuszowanie wypadków przy pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t138234.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/gwizdy;pod;siedziba;tauronu;protest,228,0,818660.html) Gwizdy pod siedzibą Tauronu. Protest Związkowcy chcą m.in. podwyżki płac i sprzeciwiają się likwidacji miejsc pracy w grupie.
bDnPObTm
Źródło:
KOMENTARZE
(0)