Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komorowski złożył mandat, dziś jeszcze nowy marszałek

0
Podziel się:

Kandydatem PO na marszałka Sejmu jest Grzegorz Schetyna.

Komorowski złożył mandat, dziś jeszcze nowy marszałek
(PAP/Tomasz Gzell)

Aktualizacja: 8.40

Czeka nas dzień zmian personalnych na najważniejszych stanowiskach w państwie. Rano ze swojej funkcji zrezygnował dotychczasowy marszałek Sejmu, obecny prezydent - elektBronisław Komorowski. Wieczorem najprawdopodobniej zastąpi goGrzegorz Schetyna.

Po rezygnacji Komorowskiego uprawnienia wynikające z Regulaminu Sejmu przejmuje najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli obecnieStefan Niesiołowski(PO)_ . _ Natomiast pełniącym obowiązki prezydenta do wyboru nowego marszałka będzie marszałek SenatuBogdan Borusewicz.

Ponieważ nowego marszałka posłowie wybiorą o godz. 18. oznacza to, że jednego dnia obowiązki prezydenta po kolei pełnić będą aż trzy osoby: Komorowski, Borusewicz i Schetyna.

Zgodnie z art. 132 Konstytucji, prezydent nie może piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej, z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem.
Kandydatem na marszałka jest obecny szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Zgodnie z regulaminem, Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gotowość poparcia kandydatury Schetyny zadeklarowały kluby Lewicy i PSL. Przeciwny jej jest klub PiS.

Komorowski mówił wcześniej, że nowy marszałek, _ z mocy rozwiązań konstytucyjnych wejdzie automatycznie w uprawnienia głowy państwa, do czasu zaprzysiężenia prezydenta elekta, które jest możliwe w pierwszej dekadzie sierpnia _. _ - Marszałek Borusewicz będzie więc sprawował funkcję głowy państwa od godz. 8.15 najprawdopodobniej do godz. 18.30 _ - zapowiedział Komorowski.

Na podstawie art. 132 Konstytucji Komorowski na ręce Niesiołowskiego złoży także rezygnację z mandatu poselskiego. _ - Mógłbym utrzymać mandat oraz pełnić funkcję marszałka i wypełniać obowiązki głowy państwa aż do momentu zaprzysiężenia, ale wiązałoby się to z niezręczną i mało honorową sytuacją _ - uznał marszałek.

Konstytucjonaliści nie są jednak w tej sprawie zgodni, a wielu z nich twierdzi, że prezydent - elekt nie musi natychmiast rezygnować z funkcji marszałka. _ - Uważam, że lepiej uniknąć sporu konstytucjonalnego w tej kwestii, szczególnie na progu przyszłej prezydentury _ - powiedział Komorowski, który pełni funkcję marszałka Sejmu od początku VI kadencji.

Tymczasem poseł PiS Mariusz Kamiński podkreślił, że fakt, iż Grzegorz Schetyna zostanie prawdopodobnie wybrany na marszałka budzi jego _ niesmak _. Polityk przypomniał, że Schetyna stracił stanowisko wicepremiera i szefa MSWiA po wybuchu afery hazardowej. A - jak podkreśla Kamiński - nie ma jeszcze raportu końcowej komisji hazardowej, co do ewentualnego udziału byłego ministra w tej sprawie.

Mariusz Kamiński powiedział też, że Grzegorz Schetyna jest sprawnym i skutecznym politykiem ale ma ostry, agresywny styl działania. W ocenie posła PiS na stanowisku marszałka potrzebujemy kogoś, kto będzie gotowy do kompromisu, ktoś kto będzie stawiał interes państwa nad interesem własnej partii. Natomiast Kamiński boi się, że gdy Schetyna zasiądzie w fotelu marszałkowskim, język polityki w Sejmie będzie brutalniejszy, niż dotychczas.

Najprawdopodobniej także w czwartkowym bloku głosowań posłowie uzupełnią Prezydium Sejmu o wicemarszałka z klubu Lewicy. Kandydatem jest Jerzy Wenderlich. Klub PiS na razie nie wskazuje swojego kandydata na wicemarszałka. W Prezydium są dwa wakaty po tragicznej śmierci Krzysztofa Putry iJerzego Szmajdzińskiego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)