Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koncert Anny Marii Jopek zakończył festiwal Corso Polonia w Rzymie

0
Podziel się:

Koncert Anny Marii Jopek w znanym rzymskim klubie jazzowym Casa del Jazz
zakończył w piątek wieczorem 7. edycję festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. W ramach
trwającego ponad miesiąc festiwalu, zorganizowanego przez Instytut Polski, odbyło się ponad 20
imprez w prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie Wiecznego Miasta.

Koncert Anny Marii Jopek w znanym rzymskim klubie jazzowym Casa del Jazz zakończył w piątek wieczorem 7. edycję festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. W ramach trwającego ponad miesiąc festiwalu, zorganizowanego przez Instytut Polski, odbyło się ponad 20 imprez w prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie Wiecznego Miasta.

Recital Anny Marii Jopek przyciągnął do rzymskiego Domu Jazzu fanów tej muzyki, którym wokalistkę przedstawiono jako "najbardziej fascynujący głos polskiego jazzu". Towarzyszyło jej czterech muzyków: Marek Napiórkowski, Paweł Dobrowolski, Robert Kubiszyn i Piotr Nazaruk.

Festiwal Corso Polonia otworzyła w ostatni weekend października dwudniowa impreza dla dzieci, dedykowana Fryderykowi Chopinowi. W teatrze kukiełkowym w rzymskim parku Villa Borghese wystawiono spektakl o dzieciństwie kompozytora pod tytułem "Piano... piano... il piccolo Chopin". Do teatru przybyły setki dzieci. Każdy mały widz otrzymał włoskie wydanie książki Michała Rusinka o kompozytorze, na kanwie której przygotowano przedstawienie.

W Rzymie gościł również Janusz Gajos, a spotkanie z nim uświetniła projekcja najnowszego filmu z jego udziałem - "Mniejsze zło" w reżyserii Janusza Morgensterna.

Wiele festiwalowych imprez dedykowano Jerzemu Grotowskiemu, w 10. rocznicę jego śmierci. Odbyły się projekcje filmowych rejestracji spektakli, spotkania i sympozja. Otwarto wystawę rzeźb Krzysztofa M. Bednarskiego w hołdzie dla Grotowskiego.

W jednym z kościołów zaprezentowany został pierwszy we Włoszech zbiór poezji księdza Jana Twardowskiego.

W Teatro Belli królowała polska dramaturgia. Włoscy aktorzy wystawili kilka sztuk, wśród nich "Żegnaj, Judaszu" Ireneusza Iredyńskiego oraz "Czapa, czyli śmierć na raty" Janusza Krasińskiego.

W audytorium Parco della Musica do początku grudnia można oglądać wystawę fotografii Witkacego. W programie koncertów orkiestry i chóru Narodowej Akademii świętej Cecylii w audytorium było między innymi "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego.

W czwartek w Bibliotece Europejskiej w Wiecznym Mieście odbył się wieczór dedykowany Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu w przypadającą w tym roku 90. rocznicę jego urodzin. Podczas spotkania córka pisarza ogłosiła, że znalazła nigdy nie publikowany dziennik jej ojca z lat 50. Ma on ukazać się w Polsce.

Dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski powiedział PAP, że największym sukcesem Corso Polonia było to, że na wielu spotkaniach był komplet, a na niektórych - nadkomplety.

"W zgodnej opinii festiwal Grotowskiego na Corso Polonia był największą imprezą o nim na świecie" - podkreślił.

Szef Instytutu zauważył, że po raz pierwszy w historii festiwalu towarzyszyła mu wielka akcja plakatowa. W Wiecznym Mieście rozlepiono 1700 plakatów zaprojektowanych przez Instytut, które wydrukowały i zawiesiły na swój koszt władze na Kapitolu - poinformował Mikołajewski.

Zauważył następnie: "Zmienia się stopniowo metoda pokazywania kultury polskiej".

"Coraz mniej ważne jest zaznaczanie, kto jest organizatorem wydarzeń, coraz bardziej - ich treść. Jeśli w świat idzie wiadomość, że w Villa Medici, na Uniwersytecie La Sapienza i w Cinema Aquila są wielkie wydarzenia poświęcone Grotowskiemu, to jest to ważniejsze niż informacja, kto je organizuje" - dodał.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)